Rafał Trzaskowski ogłosił, że jest zwolennikiem zredukowania składki zdrowotnej. Kandydat partii Donalda Tuska na prezydenta przekonuje, że takie rozwiązanie doprowadzi do… cięcia kosztów w ochronie zdrowia. Co o sytuacji opieki zdrowotnej w Polsce mówią unijne dane?
Swoją propozycję Trzaskowski przedstawił na antenie Polsat News, gdzie przypomniał, że obniżenie składki zdrowotnej to obietnica jego obozu politycznego.
Jestem w stanie zagwarantować, że jeżeli będę prezydentem, to przyspieszę realizację tych wspólnych postulatów. (…) Przedsiębiorcy wszyscy tego oczekują. (…) Jeżeli zredukuje się składkę, to to wymusi jeszcze bardziej poważne aktywne zajmowanie się cięciem kosztów. (…) Obiecaliśmy, że będzie spadała składka zdrowotna i trzeba stanąć na głowie, żeby tak zreformować służbę zdrowia, żeby poszukać możliwości zredukowania niektórych kosztów
– powiedział.
To są proste rzeczy np. żeby wzmocnić system zapisywania się na wizyty lekarskie i ich odwoływania. Pani ministra bardzo ciężko nad tym pracuje
– dodał.
Dane Eurostatu
A jak naprawdę wygląda sytuacja związana z finansowaniem ochrony zdrowia Polaków? Dane są co najmniej niepokojące. 4 lutego 2025 roku Polska Agencja Prasowa poinformowała o najnowszych danych Eurostatu dotyczących wydatków na profilaktyczną opiekę zdrowotną w przeliczeniu na mieszkańca. W Polsce wyniosły zaledwie 22 euro i była to najniższa wartość w Unii Europejskiej.
Unijny urząd statystyczny opublikował dane za 2022 r. Wynika z nich, że w całej Unii Europejskiej na medycynę prewencyjną wydawano średnio aż 202 euro na osobę, o 6 proc. mniej niż w 2021 r. (216 euro). Najwyższe nakłady odnotowano w Niemczech (458 euro na os.), Austrii (411 euro) i w Holandii (312 euro)
– pisze PAP.
Polska wśród krajów UE uplasowała się na ostatnim miejscu (22 euro), za Rumunią (24 euro) i Bułgarią (31 euro). W analizowanym roku na programy profilaktyki zdrowotnej w Polsce wydano tylko o 5 proc. więcej niż rok wcześniej (21 euro na os. w 2021 r.)
– czytamy.
Słowa Leszczyny
Przy okazji opowieści Trzaskowskiego warto przypomnieć, jak ws. ochrony zdrowia publicznie wypowiadała się odpowiadająca obecnie za te kwestie Izabela Leszczyna. We wrześniu 2022 roku tak mówiła na antenie Radia Zet.
Chcę powiedzieć Polakom, że te problemy znikną jak za pomocą czarodziejskiej różdżki
– stwierdziła.
Jej zdanie uległo radykalnej zmianie, gdy została ministrem zdrowia. W styczniu 2024 roku na antenie radia RMF powiedziała:
Nie da się za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmienić wszystkiego od razu.
Czy Rafał Trzaskowski ma świadomość, w jakiej sytuacji znalazł się system ochrony zdrowia w Polsce i jakie są na nią przeznaczane nakłady?
mly/PAP/Polsat News/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/724892-trzaskowski-chce-nizszej-skladki-zdrowotnej-co-mowia-dane