Dziś po godz. 10 prezydent Andrzej Duda powitał na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego prezydenta Mongolii Uchnagijna Churelsucha, który składa dwudniową oficjalną wizytę w Polsce. Prezydenci podpisali wspólną deklarację o wszechstronnym partnerstwie między Polską a Mongolią. W obecności przywódców obu państw podpisano także szereg innych dwustronnych dokumentów. Prezydent Duda podkreślił na wspólnej konferencji, że Polska i Mongolia mają nadzieję na trwały i sprawiedliwy pokój na Ukrainie.
Po ceremonii powitania prezydenci udali się na rozmowy w wąskim gronie, a następnie przewodniczyli spotkaniu plenarnemu delegacji.
„Obroty handlowe wzrosły dwukrotnie”
Następnie odbyła się konferencja prasowa. Prezydent Duda zwrócił uwagę na fakt, że w bieżącym roku Polska i Mongolia obchodzą 75. rocznicę dyplomatycznych relacji.
Bardzo obydwaj liczymy na to, że ta intensyfikacja relacji pomiędzy nami, prezydentami krajów, w ciągu ostatnich lat przyczyni się do tego, żeby te relacje, o których rozmawialiśmy, rzeczywiście rozpaliły się znacząco w ciągu najbliższych lat
— powiedział prezydent.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że cieszy się, „że w ciągu tych ostatnich lat obroty między Polską a Mongolią systematycznie wzrastają, a patrząc na lata 2020-2025 możemy mówić śmiało o tym, że te wzajemne nasze obroty handlowe wzrosły, praktycznie rzecz biorąc, dwukrotnie”.
Obaj z panem prezydentem dzisiaj bardzo mocno akcentowaliśmy, że z całą pewnością bylibyśmy w stanie osiągnąć ten wtedy, dwa lata temu pomiędzy nami omawiany poziom obrotów, liczyliśmy na to, że on osiągnie w ciągu najbliższego czasu może nawet już 200 milionów dolarów, niestety do dzisiaj się to nie udało, ale jest to związane m.in. też z trudnościami transportowymi, jakie dzisiaj są pomiędzy naszymi krajami, oczywiście związanymi z trwającą wojną, z trwającą rosyjską agresją na Ukrainie
— kontynuował.
Deklaracja o wzmocnionej współpracy
Prezydent zaznaczył, że „obydwaj mamy wielką nadzieję na to, że niedługo ta wojna zakończy się sprawiedliwym i trwałym pokojem, że nie będzie nam, w szerokim tego słowa znaczeniu, groził wybuch następnej wojny, kolejnej agresji, kolejnych niepokojów, które mogłyby budowanie tych wzajemnych relacji i gospodarczych i międzyludzkich i turystycznych i na wszelkich innych polach zaburzyć”.
Prezydent wyraził swoje zadowolenie z podpisania umów między oba państwami, m.in. z podpisania deklaracji o wzmocnionej współpracy pomiędzy Polską i Mongolią, planu współpracy na następne pięciolecie, a także umów między instytucjami czy uczelniami obu państw.
To jest bardzo ważny krok ku temu, o czym dzisiaj, a wczesnej w Ułan Bator, rozmawialiśmy
— mówił prezydent, odnosząc się do wcześniej omawianej intensyfikacji relacji między Polską i Mongolią.
Według prezydenta Dudy kolejnym tematem rozmów były plany rozbudowy infrastruktury w Mongolii. Poruszano także kwestię wchodzenia polskich firm na rynek mongolski, a także współpracy w dziedzinach biznesu, przemysłu ciężkiego turystyki, rolnictwa, przetwórstwa żywności i kultury.
„Wymierne rezultaty dla rozwoju obu krajów”
Prezydent Mongolii podziękował polskiemu prezydentowi za „wysiłki w rozwijanie i pogłębianie relacji polsko-mongolskich”. Podkreślił, że obroty handlowe między Polską i Mongolią rosną z roku na rok, a strony wyrażają zgodę na dalsze zwiększanie wymiany handlowej, współpracy gospodarczej i inwestycji, a także realizację wielkich projektów rozwojowych.
Jak mówił, ma głębokie przekonanie, iż „omówione i uzgodnione dziś prace i inicjatywy przyniosą wymierne rezultaty dla rozwoju i dobrobytu obu krajów oraz ich obywateli” Przypomniał, że Andrzej Duda złożył oficjalną wizytę w Mongolii w kwietniu 2023 r. i podkreślił, że sprawy, które wówczas uzgodniono „przekształcają się w konkretne działania”.
Podczas dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim podpisano m.in. plan działań wszechstronnego partnerstwa obu krajów na lata 2025-30, memorandum o współpracy między Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych RP a Agencją Regulacji Leków i Urządzeń Medycznych Mongolii, porozumienie o współpracy między Akademią Sztuki Wojennej a jej mongolskim odpowiednikiem oraz porozumienia o współpracy naukowej pomiędzy Instytutem Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk a Instytutem Paleobiologii Mongolskiej Akademii Nauk.
Wśród podpisanych dokumentów jest także memorandum o współpracy między TVP a Mongolskim Nadawcą Narodowym oraz porozumienie o współpracy między Polską Agencją Prasową i mongolską agencją MONTSAME.
Podpisano także memorandum o współpracy między Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych a Mongolkino oraz kilka porozumień między polskimi i mongolskimi uczelniami muzycznymi.
Polsko-Mongolskie Forum Gospodarcze
O godz. 14 prezydenci wezmą udział w otwarciu Polsko-Mongolskiego Forum Gospodarczego. Prezydent Mongolii spotka się także z marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską.
Szef Biura Polityki Międzynarodowej Wojciech Kolarski przekazał PAP, że głównymi tematami rozmów prezydentów będzie gospodarcza i kulturalna współpraca Polski i Mongolii. Jak dodał, wśród poruszanych tematów może znaleźć się wojna na Ukrainie.
Dziś niemal każda rozmowa przywódców dotyczy też sytuacji na Ukrainie, jest zatem wysoce prawdopodobne, że i w czasie tej rozmowy te kwestie będą podnoszone
— zauważył.
Andrzej Duda złożył oficjalną wizytę w Mongolii w kwietniu 2023 r. Podpisano wówczas szereg umów: m.in o międzynarodowych przewozach drogowych, umowę wykonawczą pomiędzy Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym a Państwową Służbą Geologiczną Mongolii o realizacji projektu w zakresie poszukiwania surowców krytycznych w Mongolii oraz o współpracy między Uniwersytetem Warszawskim a Mongolską Akademią Nauk.
nt/PAP/300polityka.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/723740-prezydent-duda-intensyfikujemy-relacje-z-mongolia
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.