Premier Donald Tusk oświadczył po spotkaniu z szefem Rady Europejskiej Antonio Costą, że niezależnie od trudności, Europa jest zainteresowana, by wzmocnić współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. Podkreślił, że zbliżające się negocjacje nt. zakończenia wojny na Ukrainie wymagają obecności Europy.
Dziś w Warszawie premier Donald Tusk spotyka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Antonio Costą. Rozmowa dotyczyła wsparcia Ukrainy w kontekście potencjalnych rozmów o zakończeniu wojny. Spotkanie wyjątkowo zorganizowano nie w KPRM, tylko w wilii w rządowym kompleksie przy ul. Parkowej.
Premier zrelacjonował, że jego rozmowa z Costą dotyczyła m.in. wczorajszej wizyty przywódców krajów zachodnich i Komisji Europejskiej w Kijowie, w trzecią rocznicę rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę.
„Negocjacje wymagają obecności Europy”
Zapowiedział, że podczas zwołanego na 6 marca nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej będzie mowa o pomocy dla Ukrainy i wzmocnieniu europejskiego bezpieczeństwa.
Nie mam żadnych wątpliwości, że wzmocnienie jedności europejskiej wokół spraw ukraińskich i wobec Rosji wydaje się absolutnie potrzebą chwili. Mamy pełną świadomość, że potencjalnie zbliżające się negocjacje wymagają obecności Europy. Oczekuje tego także Ukraina, ale oczywiście w tej chwili jest wiele znaków zapytania
— zaznaczył Tusk.
Stwierdził też, że „niezależnie od trudności, Europa jest zainteresowana, by wzmocnić współpracę ze Stanami Zjednoczonymi”.
Temu służą nasze rozmowy
— dodał.
Pakiet KE dotyczący obronności
Wspomniał, że Komisja Europejska przygotowuje pakiet dotyczący obronności, którego szczegóły zostaną podane 6 marca. Dodał, że 2 marca w Londynie grupa liderów europejskich będzie rozmawiać o wspólnych sprawach dotyczących obronności.
Podkreślił też, że z polskiego punktu widzenia ważne jest uznanie obrony wschodniej granicy jako wspólnego europejskiego zadania. Podziękował za poparcie Costy w tej sprawie.
Przewodniczący Rady Europejskiej Anotnio Costa ocenił w Warszawie, że w kontekście pokoju na Ukrainie oraz bezpieczeństwa europejskiego, przyszedł czas na to, żeby podejmować decyzje i je realizować. Jak dodał, podczas najbliższej Rady będzie mowa m.in. o akcesji Ukrainy do UE.
Anotnio Costa po spotkaniu odniósł się do szczytu przywódców europejskich, który miał miejsce w Paryżu na początku lutego. Jak relacjonował, przeprowadzono wówczas „burzę mózgów”, żeby przedyskutować „nasze wspólne poglądy na temat obronności”, a także dać Radzie oraz Komisji Europejskiej „jasne wytyczne, jak rozwijać swoje dalsze prace”.
Ale teraz przyszedł czas, żeby działać, żeby podejmować decyzje i żeby je realizować
— podkreślił Costa.
Jak przypomniał, Komisja Europejska wyszła z pakietem propozycji w celu wzmocnienia zdolności obronnych Europy, w związku z czym na 6 marca zaplanowano specjalne posiedzenie Rady.
„Rosja stanowi zagrożenie”
Costa podkreślił, że Rosja stanowi zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale dla całego bezpieczeństwa europejskiego.
Dlatego budujemy Europę, która ma się bronić, a to obejmuje nasze priorytety, a one są jasne - bronić naszą wschodnią granicę
— wskazał.
Drugą kwestią - mówił Costa - jaką ma zająć się z początkiem marca Rada Europejska, ma być sprawa wzmocnienia pozycji Ukrainy. Zaznaczył, że Rada jest otwarta na przyszłe rozmowy pokojowe i utrzymanie pokoju.
Potem chcemy wziąć udział w odbudowie kraju i sprawą przyłączenia Ukrainy do Unii Europejskiej. Tym zajmiemy się podczas posiedzenia RE w przyszłym tygodniu
— zapowiedział.
Macron w Waszyngtonie
Przewodniczący Rady Europejskiej poinformował również, że jutro zorganizuje wideokonferencję przywódców państw UE, na której prezydent Francji Emmanuel Macron zda sprawozdanie ze swej wizyty w Waszyngtonie i rozmów z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
Aby przygotować się na specjalny szczyt UE w dniu 6 marca, organizuję jutro rano wideokonferencję członków Rady, aby wysłuchać sprawozdania prezydenta Emmanuela Macrona z jego niedawnej wizyty w Waszyngtonie
— napisał Costa na platformie X.
W Brukseli 6 marca odbędzie się specjalny szczyt unijny w sprawie wojny na Ukrainie i bezpieczeństwa Europy.
To decydujący moment dla bezpieczeństwa Ukrainy i Europy
— podkreślił wcześniej szef Rady Europejskiej.
Wczoraj Macron spotkał się z Trumpem w Białym Domu. Po spotkaniu powiedział, że kilka krajów europejskich i spoza Europy jest gotowych wysłać siły pokojowe na Ukrainę w przypadku osiągnięcia porozumienia między Kijowem a Moskwą.
Według francuskiego prezydenta „Europa jest świadoma, że musi robić więcej” w sprawie swojego bezpieczeństwa. Jego zdaniem amerykańsko-ukraińska umowa w kwestii złóż minerałów, której podpisania domaga się Waszyngton, zapewni Kijowowi solidne gwarancje bezpieczeństwa.
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/722229-donald-tusk-negocjacje-wymagaja-obecnosci-europy