„Proszę wszystkich o docenienie i uszanowanie wysiłków każdego, kto podejmuje je na rzecz bezpieczeństwa Polski” - napisał premier Donald Tusk na platformie X. Podkreślił, że rząd i prezydent muszą działać w tej kwestii razem. Piękne słowa, ale czy wiarygodne w przypadku polityka, który przez cały ubiegły tydzień oskarżał środowisko polityczne prezydenta o stosowanie narracji Kremla?
Niespełna rok temu, kiedy były premier Mateusz Morawiecki z innymi przedstawicielami europejskiej prawicy uczestniczył w konferencji CPAC, obecny szef rządu atakował go za to, używając swojego ulubionego obecnie (choć w przypadku PiS totalnie chybionego) „argumentum ad Putinum”). Kiedy obecnie w konferencji CPAC w Waszyngtonie uczestniczą w tym wydarzeniu Radosław Sikorski i Bogdan Klich, a prezydent Andrzej Duda przy tej okazji spotka się z amerykańskim przywódcą Donaldem Trumpem, premier Donald Tusk zamieszcza taki oto wpis:
Proszę wszystkich o docenienie i uszanowanie wysiłków każdego, kto podejmuje je na rzecz bezpieczeństwa Polski. Rząd i Prezydent muszą w tej sprawie działać razem, niezależnie od wszystkich różnic.
Na ile wiarygodne są te słowa w wykonaniu premiera, który niemal co drugi dzień oskarża środowisko polityczne prezydenta o prorosyjskość, używanie rosyjskiej narracji i inne konszachty z Putinem? Nie wiemy, ale przecież silniczkom trzeba jakoś wytłumaczyć, co Sikorski i Klich robią na konferencji podobnej do tej, którą prawie rok temu premier kazał nazywać „putinowską”, a mecenas Giertych cały dzień cieszy się, że szef MSZ jest oklaskiwany przez Republikanów i chyba samą obecnością wśród nich zdejmuje z nich putinowskie odium.
CZYTAJ TAKŻE:
„Proszę chociaż więcej nie przeszkadzać”
Pod wpisem pojawiają się już pierwsze komentarze.
Pan Premier Donald Tusk zniszczył wiarygodność swojego rządu w oczach nowej administracji USA. Zrobił to na własne życzenie, z ogromną szkodą dla Polski. A teraz próbuje prezentować siebie jako poważnego gracza o bezpieczeństwo RP. Proszę chociaż więcej nie przeszkadzać…
— napisał na platformie X Stanisław Żaryn, doradca prezydenta RP.
Współpraca według Tuska
— napisała Monika Pawłowska, poseł PiS, załączając fragment artykułu opisującego Tuskowy „wieczorek poetycki” na proteście przed Pałacem Prezydenckim, czyli: „‘Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy i sznur i gałąź pod ciężarem zgięta’. Tusk dedykuje Dudzie poemat”.
Spokojnie, uspokajam. Tutaj przemówiła inna strona Donalda Tuska, czyli ta co chce się solidaryzować. Wieczorem, najpóźniej jutro pan Donald wróci do ustawień fabrycznych.
— to z kolei przewiduje Konrad Berkowicz, poseł Konfederacji.
Słuszne słowa. Podobałyby mi się nawet jeszcze bardziej, gdybym miał pamięć jednodniową
— komentuje Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej.
Premier Donald Tusk staje w obronie prezydenta Andrzeja Dudy przed mentalnymi silnymi razem
— ocenia publicysta Jacek Gądek.
I cyk jutro wrzuci się Tweeta, że cała opozycja to ruskie agenty. Ying yang polaryzacji
— ironizuje inicjator akcji Stoimy dla CPK, Adam Czarnecki.
Racja. Dla dobra Polski nie można być przecież małostkowym…. „Tusk X.2009 wysłał do TK zapytanie, kto ustala skład polskiej delegacji na unijne szczyty i czy prezydent może lecieć tam bez porozumienia z nim, po tym jak wcześniej Tusk odmówił prezydentowi lotu”
— przypomina użytkowniczka Eliza Wicher.
Pan jest wybitnym hipokrytą
— odpowiada Tuskowi internauta Rafał Dudkiewicz.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/722014-hipokryzja-pojednawczy-tweet-tuska-o-dzialaniu-razem