„Rząd Tuska skreśla 51 inwestycji hydrotechnicznych na Odrze. Zamiast żeglownej Odry będą torfowiska, bagniska i mokradła” – napisał Marek Gróbarczyk, były wiceminister infrastruktury, na platformie X. Polityk opozycji załączył treść odpowiedzi na jego interpelację poselską. Wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski zaznaczył, że „Przewiduje się rezygnację z ułatwień przewidzianych dla inwestycji dla Odry (dotychczas ujętych w ustawie o rewitalizacji rzeki Odry), które to inwestycje obejmują przede wszystkim działania stricte hydrotechniczne”. Jak czytamy w odpowiedzi, „obecnie ujęte w ustawie inwestycje nie przyczynią się do zapewnienia odpowiedniej ochrony wód” Odry, dlatego „zakłada się rezygnację ułatwień dla tych inwestycji (51 przedsięwzięć), które miały przyśpieszyć ich realizacje”.
Poseł Marek Gróbarczyk poinformował na platformie X o otrzymaniu odpowiedzi z Ministerstwa Infrastruktury na interpelację przygotowaną wraz z innym parlamentarzystą PiS, Czesławem Hocem. Politycy opozycji wyrażają w zapytaniu nr 2153 sprzeciw „wobec rządowego projektu likwidacji ‘Katalogu inwestycji dla Odry’ wynikającego z ustawy o rewitalizacji rzeki Odry, w tym punktu 48, tj. roboty budowlane polegające na budowie progów ze stałym piętrzeniem w celu stabilizacji poziomu wody w jeziorach Rudno, Dubie, Lubie, Drawsko i Prosino (w pow. choszczeńskim i pow. drawskim).
Projekt opracowany w Ministerstwie Infrastruktury i opublikowany 14 stycznia 2025 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji zakłada uchylenie „Katalogu inwestycji rzeki Odry” wynikającego z ustawy z dn. 13 lipca 2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry, w tym – w rozdziale I (Przepisy ogólne) w art. 2 w „Katalogu inwestycji dla Odry” likwidację prac w punkcie 48, tj. „roboty budowlane polegające na budowie progów ze stałym piętrzeniem w celu stabilizacji poziomu wody w jeziorach Rudno, Dubie, Lubie, Drawsko i Prosino” (w powiecie choszczeńskim i powiecie drawskim, w woj. zachodniopomorskim)
— wskazują posłowie Gróbarczyk i Hoc w zapytaniu wysłanym 23 stycznia 2025 r.
Wobec powyższego projektu wyrażamy ostry sprzeciw oraz całkowity brak zrozumienia wobec likwidacji przez obecny rząd katalogu inwestycji dla rewitalizacji rzeki Odry, m.in.: budowy kilkudziesięciu budowli hydrotechnicznych, stopni wodnych, zbiorników retencyjnych, jazów, regulacji i przebudowy koryt rzek, poprawy stanu ekologicznego wód, ochrony zasobów wodnych, warunków środowiskowych w zakresie ilości i jakości wody, w tym stabilizacji poziomu wód w polskich jeziorach!
— czytamy w interpelacji.
Wycofywanie się z inwestycji bez konsultacji ze społecznością lokalną?
Parlamentarzyści opozycji wskazują ponadto, że podczas rozmów z lokalną społecznością docierają do nich głosy krytyki z powodu likwidacji inwestycji ważnych dla samorządu i mieszkańców - tak ze względów gospodarczych, turystycznych, krajobrazowych, jak i „kulturowych i historycznych, budujących tożsamość wartości przyrodniczych i integrujących ich”.
Gróbarczyk i Hoc zwracają uwagę na likwidację inwestycji w „roboty budowlane polegające na budowie progów ze stałym piętrzeniem w celu stabilizacji poziomu wody w jeziorach Rudno, Dubie, Lubie, Drawsko i Prosino” (rozdział I tzw. specustawy odrzańskiej, pkt. 48). Projekt jej likwidacji budzi u parlamentarzystów opozycji „ostry sprzeciw i wręcz niedowierzanie”. W interpelacji czytamy bowiem, że likwiadacja tej inwestycji odbywa się bez merytorycznego uzasadnienia czy konsultacji społecznych, a wreszcie – wbrew oczekiwaniom mieszkańców regionu i samorządowców.
Posłowie PiS zadają ministrowi infrastruktury dwa pytania:
1. Jakie były powody skreślenia z „Katalogu inwestycji rzeki Odry” pkt 48, tj. „roboty budowlane polegające na budowie progów ze stałym piętrzeniem w celu stabilizacji poziomu wody w jeziorach Rudno, Dubie, Lubie, Drawsko i Prosino” wynikającego z tzw. specustawy odrzańskiej z dn. 13 lipca 2023 r.?
2. Co zaproponowano w zamian zaniechania prac w celu stabilizacji poziomu wody w ww. naszych jeziorach powiatu choszczeńskiego i powiatu drawskiego (Rudno, Dubie, Lubie, Drawsko i Prosino)?
Odpowiedź wiceministra
W imieniu ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka na interpelację odpowiedział 20 lutego podsekretarz stanu w tym resorcie Przemysław Koperski.
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających bezpieczeństwo rzeki Odry w zakresie gospodarki wodnej (dawniej: projekt ustawy o zmianie ustawy o rewitalizacji. rzeki Odry oraz niektórych innych ustaw) zakłada zmiany w zakresie planowanych tzw. inwestycji dla Odry. Przewiduje się rezygnację z ułatwień przewidzianych dla inwestycji dla Odry (dotychczas ujętych w ustawie o rewitalizacji rzeki Odry), które to inwestycje obejmują przede wszystkim działania stricte hydrotechniczne. Ocenia się, że obecnie ujęte w ustawie inwestycje nie przyczynią się do zapewnienia odpowiedniej ochrony wód rzeki Odry, w szczególności nie wpłyną pozytywnie na zdolność do samooczyszczania się rzeki.. W związku z powyższym zakłada się rezygnację ułatwień dla tych inwestycji (51 przedsięwzięć), które miały przyśpieszyć ich realizacje
— czytamy w odpowiedzi wiceministra.
Należy wskazać, że projekt ustawy zakłada wymienienie w akcie wykonawczym do ustawy nowego katalogu inwestycji, które realnie wpłyną na poprawę środowiska rzeki Odry
— podkreśla Koperski.
Jednocześnie informuję, że z danych przekazanych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGW Wody Polskie), wynika, że nie jest planowana rezygnacja z realizacji zadania pn. „Roboty budowlane polegające na budowie progów ze stałym piętrzeniem w celu stabilizacji poziomu wody w jeziorach Rudno, Dubie, Lubie, Drawsko Prosino” (art. 2 pkt 48 ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry). Należy zaznaczyć, że przedmiotowe zadanie znajduje w obecnie obowiązującym Programie planowanych inwestycji w gospodarce wodnej PGW Wody Polskie, jako projekt pn. Zwiększenie możliwości retencyjnych zlewni Drawy”. Ponadto we wrześniu 2024 r. do Komisji Europejskiej został złożony wniosek o dofinansowanie projektu pn. LIFE Drawa Bis - renaturyzacja dorzecza, poprawa warunków hydrologicznych w zlewni Drawy w odpowiedzi na postępujące zmiany klimatu i zagospodarowanie zlewni”, w którym zaplanowano działania retencyjne w obszarze jezior: Rudno, Dubie, Lubie, Drawsko i Prosino.
— czytamy dalej.
Główne założenie projektu LIFE Drawa Bis to – jak twierdzi wiceminister infrastruktury „poprawa warunków bytowych gatunków chronionych flory i fauny zlewni Drawy w zgodzie z celami polityki Unii Europejskiej w zakresie ochrony, utrzymania i odbudowy kapitału naturalnego ekosystemach morskich, słodkowodnych i lądowych”.
Działania retencyjne mają opóźnić odpływ wody ze zlewni, co z kolei powoduje ograniczony odpływ wody z torfowisk.
Wskutek podejmowanych działań retencyjnych w korytach rzek będą utrzymywały się dłużej wyższe stany wody – przy tym samym niskim przepływie poziom wody będzie większy z uwagi na sekwencje bystrzy zatrzymujących wodę w zlewni
– podkreśla Koperski.
Wiceminister przekonuje, że „zadania dotyczące jezior Rudno, Dubie, Lubie, Drawsko i Prosino są planowane do realizacji, a PGW Wody Polskie ubiega się o ich finansowanie z programu LIFE”. Jeśli nie uda się pozyskać środków finansowych, działania będą prowadzone w ramach budżetu przewidzianego w ustawie o rewitalizacji rzeki Odry.
Ministerstwo Infrastruktury wrazz PGW Wody Polskie dokłada starań, aby systematycznie realizować jak najszerszy katalog prac inwestycyjnych w gospodarce wodnej, równieżtych o charakterze renaturyzacyjnym. Z informacji przekazanych przez Wody Polskie wynika, że w 2024 r. zabezpieczono finansowanie dla 12 zadań renaturyzacyjnych w ramach programu FEnIKS 2021-2027 w działaniu 2.4. Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom, typ projektu: Renaturyzacja przekształconych cieków wodnych i obszarów od wód zależnych. Z tego źródła planowana jest realizacja projektów o łącznym koszcie całkowitym ok. 278 mln zł (w tym dofinansowanie UE ok. 221 mln zł)
– podsumowuje wiceszef MI.
Gróbarczyk: Zamiast żeglownej Odry - torfowiska, bagniska i mokradła
Poseł Marek Gróbarczyk, w czasach rządów PiS kierujący resortem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, a następnie, w latach 2020-2023 wiceminister infrastruktury, skomentował na platformie X odpowiedź na interpelację. Z oceny posła opozycji wynika, że działania obecnego kierownictwa resortu nie napawają raczej optymizmem.
To koniec projektu Odrzańskiej Drogi Wodnej!!! Rząd Tuska skreśla 51 inwestycji hydrotechnicznych na Odrze. Zamiast żeglownej Odry będą torfowiska, bagniska i mokradła. Pod dyktando Berlina Urszula Zielińska dopięła swego!!!
— napisał polityk PiS.
Jeszcze za rządów PiS widzieliśmy, że inwestycje na Odrze nie odpowiadają naszemu zachodniemu sąsiadowi. Obecnie, gdy w rządzie Koalicji 13 Grudnia są osoby, które w ministerialnej pracy kierują się głównie ideologią, jak np. wiceminister Urszula Zielińska, o losy inwestycji można obawiać się tym bardziej.
aja/X, sejm.gov.pl
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/721992-nie-bedzie-zeglownej-odry-grobarczyk-alarmuje