Sejm odrzucił złożony przez posłów PiS wniosek o wotum nieufności dla minister ds. równości Katarzyny Kotuli. Wnioskodawcy zarzucali ministrze brak kompetencji i twierdzili, że przygotowuje projekt ustawy o uzgodnieniu płci. Kotuli bronił m.in. Donald Tusk.
Za przyjęciem wniosku było 196 posłów, 232 - przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Ostra dyskusja w Sejmie
Posłowie PiS zarzucali ministrze Kotuli brak kompetencji i skuteczności na zajmowanym przez nią stanowisku oraz kłamstwa na temat wykształcenia. Powołali się także na „gotowy projekt ustawy o +uzgodnieniu płci+”, który „jest już w ministerialnej szufladzie”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ostra debata przed głosowaniem ws. Kotuli. „Za maseczką z piorunem kryła się pustka”; „Chrześcijaństwo jest lewacką ideologią”
Tusk broni Kotuli
Minister Kotula ma twarde poglądy, ale działa w sposób bardzo odpowiedzialny, jest wzorem umiarkowania w polityce, dlatego mam nadzieje, że dalej będzie pełniła swoja misję; jestem pewny wyniku głosowania - mówił w Sejmie premier Donald Tusk.
Tusk odnosząc się do wniosku PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec minister do spraw równego traktowania Katarzyny Kotuli mówił, że obrona minister jest „wyjątkowo prosta ze względu na absurdalność i intelektualną miałkość wniosku”.
Najlepszą ilustracja poziomu tego wniosku był fakt - i bardzo współczuję pani poseł, która przedstawiała wniosek, że ławy tych, którzy ten wniosek sformułowali były puste
— mówił Tusk.
Dodał, że gdy proponował jej objęcie urzędu, uprzedzał minister Kotulę, że bardzo szybko stanie się „ofiarą ataku tych, którzy dziś nie potrafili nawet uszanować kobiety, która w ich imieniu przedstawiała wniosek o wotum nieufności”.
Znam od lat tych, którzy dzisiaj złożyli wniosek o wotum nieufności i zawsze jak na was patrzę, to przypomina mi się jedna z książek z cyklu Millennium (Stiega) Larssona „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”
— mówił zwracając się do posłów PiS.
W ocenie Tuska jedynym powodem wniosku, jest stosunek PiS do kobiet.
Do równości kobiet i mężczyzn, do bezpieczeństwa kobiet, do równości silnych i słabych, do tej filozofii, która ma korzenie chrześcijańskie, liberalno-demokratyczne i która dzisiaj nie tylko w Polsce jest kwestionowana, dokładnie przez takich ludzi i takie siły polityczne jak PiS i Konfederacja
— ocenił.
Podkreślił, że minister Kotula w czasie swojego urzędowania „prezentuje bardzo duży poziom odpowiedzialności politycznej”.
Ma twarde poglądy, ale działa w sposób bardzo odpowiedzialny, jest wzorem umiarkowania w polityce, dlatego mam nadzieje, że dalej będzie pełniła swoja misję. Jestem pewny wyniku głosowania
— mówił.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/721836-sejm-odrzucil-wniosek-o-wotum-nieufnosci-wobec-kotuli