Po posiedzeniu sejmowej Komisji odpowiedzialności konstytucyjnej jej przewodniczący Zdzisław Gawlik (KO) poinformował, że zapadła decyzja o przesłuchaniu 91 świadków zgłoszonych przez obronę przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego. Kolejne posiedzenie - 4 marca.
Sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej ponownie zajęła się wnioskiem o postawienie szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Tym razem wyjaśnienia składał Świrski. Wcześniej byli przesłuchiwani m.in. likwidatorzy mediów publicznych i członkowie KRRiT.
Obrona przewodniczącego KRRiT chce przesłuchania 91 świadków.
Po posiedzeniu komisji jej przewodniczący Zdzisław Gawlik (KO) poinformował dziennikarzy, że zapadła decyzja o przesłuchaniu wszystkich tych 91 świadków.
Te przesłuchania zaczynamy 4 marca na kolejnym posiedzeniu komisji
— powiedział. Wyjaśnił, że komisja podjęła taką decyzję, aby uniknąć ewentualnych zarzutów pod jej adresem o nieuwzględnienie żądań obrony.
Maciej Świrski powiedział dziennikarzom: „Z trudem przekazałem to, co chciałem przekazać. Możliwości percepcyjne komisji są dosyć ograniczone. Mamy do czynienia z białorusko-kafkowską tragifarsą w dokładnym tego słowa znaczeniu”.
Ludzie, którzy nie mają pojęcia o mediach i prawie medialnym, zabrali się za sądzenie człowieka, który stara się to prawo chronić, aby w polskich mediach była praworządność
— ocenił.
Ocenił, że „charakter posiedzenia wskazuje jasny cel polityczny – aby usunąć organ konstytucyjny, jakim jest Krajowa Rada”. Ponadto powiedział, że „podczas tego posiedzenia powtórzyło się łamanie praw człowieka i obywatela, czyli prawo do obrony i uczciwego procesu”.
Jest to farsa, która ma zadanie niewinnego człowieka ukarać za to, że broni prawa w polskich mediach
— dodał.
Wniosek o postawienie szefa KRRiT przed TS
W maju grupa 185 posłów złożyła wstępny wniosek o postawienie Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Wnioskodawcy zarzucają szefowi KRRiT naruszenia w trzech różnych segmentach: blokowania ok. 300 mln zł z abonamentu dla publicznego radia i telewizji, blokowania koncesji dla nadawców prywatnych (TVN, TVN 24, Radia TOK FM, Radia ZET), a także niewykonywania badań statystycznych dotyczących oglądalności stacji telewizyjnych w Polsce.
Członkowie KRRiT mogą zostać postawieni przed Trybunałem Stanu za naruszenie konstytucji lub ustawy w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania. Uchwała Sejmu o pociągnięciu do odpowiedzialności przed TS powoduje zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/721722-kok-przeslucha-91-swiadkow-zgloszonych-przez-szefa-krrit