Gen. Keith Kellogg, specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji, spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Minister Wojciech Kolarski powiedział PAP, że prezydent przedstawi stanowisko Polski: Rosja nie może wygrać tej wojny, a bez rozmów z udziałem Ukraińców żaden trwały pokój nie może być osiągnięty.
Podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji powiedział, że Europy nie będzie bezpośrednio przy stole negocjacyjnym w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie. W związku z tym - jak mówił - jego rolą jest zebranie oraz uwzględnienie opinii państw europejskich w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie.
Spotkanie z prezydentem Dudą
O zaplanowanej wizycie gen. Kellogga w Polsce informowali w ostatnich dniach przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, w tym szefowa KPRP Małgorzata Paprocka oraz szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Wojciech Kolarski. Wcześniej w Monachium gen. Kellog spotkał się też z szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim.
Kolarski powiedział w rozmowie z PAP, że spotkanie będzie okazją dla prezydenta Dudy dla jasnego przedstawienia stanowiska Polski ws. rozstrzygnięcia wojny na Ukrainie.
Prezydent przedstawia konsekwentnie polskie stanowisko od pierwszego dnia pełnoskalowej inwazji: Rosja nie może wygrać tej wojny. I to stanowisko będzie prezentowane zawsze przez prezydenta, również w czasie jutrzejszego spotkania
— podkreślił.
Jedyne spotkanie
Szef BPM zwrócił też uwagę, że będzie to jedyne spotkanie, jakie generał Kellog odbędzie w Europie z przywódcą państwa; przypomniał też ubiegłotygodniową wizytę sekretarza obrony USA Pete’a Hegsetha w Polsce, który również spotkał się m.in. z prezydentem Dudą.
Ta wizyta jest efektem wielu lat prowadzenia przez prezydenta Dudę konsekwentnej polityki budowania bliskich więzi ze Stanami Zjednoczonymi, a także dowód na szacunek, jakim się cieszy wśród współpracowników prezydenta Donalda Trumpa i też samego prezydenta. To jest też znak bliskich relacji prezydenta Dudy i jego otoczenia z nową administracją amerykańską
— powiedział Kolarski.
Dalsze plany
Po wizycie w Polsce gen. Kellogg uda się na Ukrainę; prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział w poniedziałek, że spodziewa się wizyty przedstawiciela USA w Kijowie w czwartek 20 lutego.
Czekamy na Kellogga. Mamy ustalenie, że przyjedzie do nas 20 (lutego) i będzie tutaj dwie doby, a może i dłużej; chcę pojechać z nim na front, (…) sądzę, że nie odmówi
— powiedział Zełenski w rozmowie z dziennikarzami podczas wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Rozmowy pokojowe
18 lutego sekretarz stanu USA Marco Rubio oraz wysłannik USA na Bliski Wschód Steve Witkoff mają przybyć do Arabii Saudyjskiej, aby prowadzić rozmowy z przedstawicielami Rosji na temat zakończenia wojny na Ukrainie. Rosję reprezentować ma minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oraz doradca prezydenta Jurij Uszakow. W spotkaniu najprawdopodobniej nie weźmie udziału gen. Kellogg.
Spotkanie na linii USA-Rosja zostało skrytykowane przez Ukraińców; Ukraina nie wiedziała o rozmowach USA-Rosja w Arabii Saudyjskiej. „Nie zostaliśmy tam zaproszeni i nie uznamy ich wyników – oświadczył w poniedziałek Zełenski.
Pytany o tę kwestię Kolarski zaznaczył, że nie wiadomo, jaki będzie efekt negocjacji pokojowych.
To, na co mamy wpływ, to to, żeby przedstawiać polskie stanowisko; dzięki pozycji prezydenta Dudy jest to możliwe. (…) Ukraina, żeby osiągnąć trwały pokój, trwały i sprawiedliwy pokój, musi być partnerem. Bez rozmów z udziałem Ukraińców żaden trwały pokój nie może być osiągnięty
— podkreślił szef Biura Polityki Międzynarodowej.
CZYTAJ TAKŻE:
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/721559-jasne-stanowisko-prezydenta-przed-spotkaniem-ws-ukrainy