Rozwój linii kolejowych, obok likwidacji barier komunikacyjnych, przyczynia się do ochrony środowiska, klimatu i powietrza - powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie wizyty w Punkcie Techniczno-Eksploatacyjnym Kolei Małopolskich w Krakowie.
Rozwój kolei jest korzystny z punktu widzenia ochrony przyrody, elektryczne pociągi są niskoemisyjne, i jest to kierunek, w którym powinniśmy zmierzać - stwierdził Andrzej Duda. Jak zauważył, w efekcie rozwoju połączeń i linii kolejowych potrzeba mniej samochodów i mniej połączeń drogowych.
Z wielką satysfakcją przyjmuję wszystkie inwestycje kolejowe w Małopolsce. (…) To wielkie udogodnienie dla turystów i mieszkańców
— mówił prezydent.
W swoim wystąpieniu wymienił np. odtworzenie połączenia kolejowego między Krakowem i Oświęcimiem czy trwającą budowę nowej linii kolejowej, potocznie zwanej Podłęże-Piekiełko. Duda wspominał także inwestycje drogowe w Małopolsce, m.in. budowę nowej Zakopianki, drogi ekspresowej S7 na północ od Krakowa, czy północnej obwodnicy miasta.
Cieszę się ogromnie z tych inwestycji, bo one stanowią wielkie udogodnienie, to nie tylko możliwość poruszania się dla mieszkańców, ale także udogodnienie dla turystów, wszystkich tych, którzy przybywają do Małopolski na wypoczynek
— wskazał prezydent.
Duda przypomniał, że w Małopolsce kolejowe przewozy regionalne realizuje od 2014 roku spółka Koleje Małopolskie, w całości należąca do samorządu województwa. Jak mówił, spółka zaczynała działalność od jednego połączenia między Krakowem i Wieliczką.
W tej chwili spółka działa na obszarze całej Małopolski, nie tylko obsługując linie kolejowe, ale także (…) realizuje połączenia o charakterze hybrydowym w ramach Małopolskich Linii Dojazdowych, gdzie uruchomione są autobusy, po to, żeby większej liczbie mieszkańców województwa małopolskiego umożliwić korzystanie z publicznego transportu samorządowego
— zaznaczył Duda.
Jak podkreślił, zapotrzebowanie na połączenia kolejowe w Małopolsce cały czas wzrasta.
Prezydent po zwiedzaniu Punktu Techniczno-Eksploatacyjnego Kolei Małopolskich ocenił, że jest to „nowoczesny obiekt serwisowy, jedyny tego typu nie tylko w Małopolsce, ale i na południu kraju”.
Zaplecze serwisowe dla samorządowych Kolei Małopolskich zostało otwarte w styczniu 2023 roku. Obiekt powstał w okolicy ul. dr. Twardego w pobliżu Dworca Kraków Główny, na terenach wydzierżawionych od PKP. Dwukondygnacyjna hala napraw z częścią biurowo-socjalną i warsztatowo-magazynową o wymiarach ok. 140 m na 35 m wyposażona została w niezbędne urządzenia do kompleksowej obsługi utrzymaniowo-serwisowej pociągów regionalnych. Na miejscu wykonywane są m.in. naprawy bieżące i te związane z awariami taboru, a także okresowym ich przeglądem. Powstała też myjnia.
Zaplecze techniczne obsługuje pociągi kupione przez samorząd województwa, które wykorzystywane są do realizacji połączeń regionalnych zarówno przez Koleje Małopolskie, jak i Polregio. Inwestycja o całkowitej wartości blisko 92,4 mln zł brutto uzyskała prawie 70 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Pozostałe pieniądze pochodziły z budżetu województwa małopolskiego oraz środków własnych spółki Koleje Małopolskie.
Spółka Koleje Małopolskie jest podmiotem, w którym 100 proc. udziałów posiada samorząd województwa małopolskiego. Każdego dnia pociągi tego przewoźnika obsługują 190 kursów z wykorzystaniem floty 30 elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT), wyprodukowanych przez nowosądecki Newag i bydgoską Pesę. W 2024 r. spółka przewiozła rekordowe ponad 17,6 mln pasażerów, z czego ponad 13,6 mln koleją, a 4 mln na autobusami w ramach Małopolskich Linii Dowozowych.
Odznaczenie dla ministra Adamczyka
Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył w Krakowie osoby zasłużone na rzecz rozwoju transportu. Wśród wyróżnionych jest m.in. były minister infrastruktury, obecnie poseł PiS Andrzej Adamczyk, który otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Podczas piątkowej uroczystości w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Krakowie prezydent odznaczył: Andrzeja Adamczyka Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski; Mateusza Bieńka Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; Halinę Mazurek-Gacę, Andrzeja Truszkowskiego, Radosława Włoszka Złotym Krzyżem Zasługi; Kamilę Tomasik Srebrnym Krzyżem Zasługi; Marię Łaciak, Kazimierza Ptaka, Wacława Samka, Aleksandra Słoninę, Barbarę Węgrzynek, Joannę Wolarczyk Brązowy Krzyż Zasługi.
Listy gratulacyjne na rzecz rozwoju transportu w województwie małopolskim prezydent wręczył na ręce marszałka Łukasza Smółki i przedstawiciela Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka Tomasza Pałasińskiego.
Prezydent zwrócił uwagę na inwestycje m.in. ułatwiające podróż po Zakopiance i po drogach Krakowa. Jak wspominał, on sam jeszcze jako radny Krakowa, wraz z innymi radnymi i współpracownikami ówczesnego prezydentem miasta Jacka Majchrowskiego, domagał się od rządzącej ekipy Platformy Obywatelskiej realizacji wschodniej obwodnicy Krakowa. Budowy obwodnicy Krakowa domagano się bezskutecznie – jak mówił Duda – przez dziesięciolecia.
Szczególne podziękowania „za Zakopiankę, obwodnicę Krakowa północną” prezydent skierował do Andrzeja Adamczyka. Podziękował także za współpracę Jackowi Majchrowskiemu i jego współpracownikom.
Andrzej Duda podkreślił również wagę inwestycji, dzięki którym łatwiejszy jest dojazd do mniejszych miast i miejscowości. Wymienił m.in. połączenie kolejowe z Krzeszowic do Krakowa – czas podróży zajmuje na tej trasie 16 minut, a kiedyś była to godzina. Prezydent wspomniał także o planowanych inwestycjach, np. z Krakowa do Mszany Dolnej – taka podróż pociągiem ma zająć 55 minut.
My, wyróżnieni i odznaczeni stanowimy tylko cząstkę tego zespołu ludzi, (…) dzięki której sieć transportowa, transport publiczny w Polsce może i mógł tak dynamicznie w ostatnich latach się rozwijać
— powiedział w imieniu odznaczonych były minister infrastruktury.
Podczas piątkowej uroczystości w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Krakowie prezydent odznaczył: Andrzeja Adamczyka Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski; Mateusza Bieńka Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; Halinę Mazurek-Gacę, Andrzeja Truszkowskiego, Radosława Włoszka Złotym Krzyżem Zasługi; Kamilę Tomasik Srebrnym Krzyżem Zasługi; Marię Łaciak, Kazimierza Ptaka, Wacława Samka, Aleksandra Słoninę, Barbarę Węgrzynek, Joannę Wolarczyk Brązowy Krzyż Zasługi.
Listy gratulacyjne na rzecz rozwoju transportu w województwie małopolskim prezydent wręczył na ręce marszałka Łukasza Smółki i przedstawiciela Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka Tomasza Pałasińskiego.
Wcześniej Andrzej Duda odwiedził Punkt Techniczno-Eksploatacyjnym Kolei Małopolskich w Krakowie.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/720707-prezydent-odznaczyl-zasluzonych-na-rzecz-rozwoju-transportu