Złożenie w Sejmie projektu małej nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych zapowiedział dziś marszałek Szymon Hołownia. Jak mówił, dzięki tej nowelizacji powstanie w Sejmie biuro, które będzie „zapleczem” dla przygotowania dużej nowelizacji ustawy. „Najlepiej, żeby ta duża nowelizacja była po wyborach prezydenckich, żeby tematu mniejszości narodowych i etnicznych w żaden sposób nie wrzucić w kampanię wyborczą, bo nigdy nie będzie się to dobrze toczyło i dobrze kończyło” - ocneił marszałek Sejmu.
Dziś w Sejmie marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak wzięli udział w konferencji „20 lat ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym – historia, funkcjonowanie i przyszłość”. Przed konferencją marszałek otworzył w Sejmie wystawę o mniejszościach narodowych i etnicznych.
Nowelizacja w planach
Hołownia podkreślił, że 20 lat od wejścia w życie ustawy to moment, w którym należy zaplanować „dużą nowelizację ustawy”.
20 lat temu szyte ubranie nie zawsze pasuje do dzisiejszych warunków życia, do naszej dzisiejszej kondycji
— zauważył.
Zapowiedział również, że złoży projekt małej nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych. Zwracając się do zgromadzonych na uroczystości posłów i przedstawicieli mniejszości wyraził nadzieję, że wesprą go swoim autorytetem, swoim głosem.
Wyjaśnił, że w projekcie małej ustawy chodzi o stworzenie w Sejmie niewielkiego biura, które będzie zapleczem dla prac przedstawicieli mniejszości, sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Będzie możliwość zamawiania ekspertyz prawnych u naszych prawników w biurze ekspertyz i oceny skutków regulacji
— dodał.
Wyraził też nadzieję, że projekt „w koalicji dla sprawy uzyska większość”.
Według marszałka, jeśli proponowana przez niego mała nowelizacja zostanie uchwalona i wejdzie w życie, w następnym kroku będzie można - w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych - zacząć rozmawiać o dużej nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych.
Ona, mam wrażenie, dzisiaj jest szalenie potrzebna
— ocenił.
„Ciągła refleksja, ciągła dyskusja”
Szef MSWiA podziękował wszystkim, którzy dwie dekady temu pracowali nad ustawą.
Zbiorowym wysiłkiem polityków, organizacji społecznych oraz przedstawicieli mniejszości doprowadziliśmy do jej uchwalenia
— powiedział Siemoniak.
Jednocześnie zaznaczył, że system podejścia do mniejszości narodowych i etnicznych, jaki mamy, wymaga ciągłej refleksji, ciągłej dyskusji.
Nigdy nie będzie tak, że powiemy, że wszystko jest już załatwione, nic więcej nie trzeba robić
— przyznał.
Zaznaczył, że ustawa obowiązuje już 20 lat i jesteśmy teraz „w zupełnie innym miejscu” niż wtedy, gdy była uchwalana.
W tej chwili mamy 3 mln cudzoziemców w Polsce. To są obywatele innych państw, którzy tutaj na stałe funkcjonują. Oczywiście blisko 2 mln z tych trzech to są obywatele Ukrainy - w części ci, którzy przyjechali przed wybuchem wojny, w części ci, którzy przyjechali po jej wybuchu
— zauważył.
Nowa sytuacja
Siemoniak wskazał, że dla środowiska mniejszości narodowych i etnicznych to zupełnie nowa sytuacja, ogromne wyzwanie.
To mocna wskazówka do tego, że powinniśmy tym bardziej w rozmaitych kwestiach współpracować, tak, aby różne problemy, które mogą się pojawiać, rozwiązywać z dużym wyprzedzeniem
— powiedział.
To jest moment, że wszyscy dojrzewają do tego, że trzeba różnym regulacjom się przyjrzeć
— powiedział.
Podkreślił wagę dialogu z mniejszościami.
Zadeklarował również ze strony rządu pełną gotowość do współpracy w pracach nad nowelizacją ustawy.
Najlepiej, żeby ta duża nowelizacja była po wyborach prezydenckich, żeby tematu mniejszości narodowych i etnicznych w żaden sposób nie wrzucić w kampanię wyborczą, bo nigdy nie będzie się to dobrze toczyło i dobrze kończyło
— podkreślił.
Liczę, że na 25-leciu tej ustawy spotkamy się z ustawą znowelizowaną w bardzo podobnym gronie
— powiedział Siemoniak, zwracając się do zgromadzonych na uroczystości posłów i przedstawicieli mniejszości.
Szef MSWiA dodał, że od lutego w Departamencie Wyznań Religijnych i Mniejszości Narodowych i Etnicznych pracuje nowa dyrektor - dr Katarzyna Kownacka.
Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym z 2005 r. reguluje sprawy związane z zachowaniem i rozwojem tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych, zachowaniem i rozwojem języka regionalnego, integracją obywatelską i społeczną osób należących do mniejszości narodowych i etnicznych. Ponadto wyznacza sposób realizacji zasady równego traktowania osób bez względu na pochodzenie etniczne oraz określa zadania i kompetencje organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego w zakresie tych spraw.
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/720400-holownia-zloze-projekt-nowelizacji-ustawy-o-mniejszosciach