Akt oskarżenia wobec sześciu osób, w tym ks. Michała Olszewskiego, skierowała dziś prokuratura do Sądu Okręgowego w Warszawie - poinformowała prok. Anna Adamiak, rzecznik prasowa Prokuratora Generalnego. Sprawa, o której mowa, dotyczy Fundacji Profeto. Z kolei Prokurator Generalny skierował do Sejmu kolejny wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Marcinowi Romanowskiemu.
Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia wobec sześciu osób, m.in. księdza Michała Olszewskiego w związku ze sprawą Fundacji Profeto - poinformowała Anna Adamiak, rzecznik prasowa Prokuratora Generalnego.
Z kolei Adam Bodnar, Prokurator Generalny, skierował dziś do Sejmu kolejny wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Marcinowi Romanowskiemu. Politykowi opozycji mają być postawione „kolejne zarzuty” ws. Funduszu Sprawiedliwości.
Wniosek o uchylenie immunitetu
Chcę poinformować, że dzisiaj prokurator generalny Adam Bodnar skierował do marszałka Sejmu RP wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Marcinowi R. To jest kolejny wniosek, który został sformułowany i opracowany w postępowaniu zespołu śledczego nr 2
— powiedziała na konferencji prasowej rzecznik Prokuratora Generalnego Anna Adamiak.
Wyjaśniła, że uprzednia zgoda Sejmu z 12 lipca ub. roku miała „zasięg zakresowy”, tzn. odnosiła się do 11 przestępstw opisanych w ówczesnym wniosku.
I w tej sytuacji, kiedy zachodzi konieczność (…) uzupełnienia zarzutów panu Marcinowi R. wymagana jest kolejna zgoda parlamentu na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej za te kolejne czyny
— wyjaśniła.
Dodała, że chodzi o „osiem czynów”, z których dwa mają być związane z „przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków przez Marcina Romanowskiego” jako pełnomocnika ds. Funduszu Sprawiedliwości, a także podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
„Bodnarowcy” o „zorganizowanej grupie przestępczej”
Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia wobec sześciu osób; są to: Urszula D., Karolina K., Marcin M., Wojciech Z., Monika G. i ksiądz Michał Olszewski, prezes Fundacji Profeto.
Adamiak podkreśliła, że tym sześciu osobom prokurator łącznie zarzuca popełnienie 15 czynów.
Przy czym trzy osoby - Karolina K., Urszula D., i Michał O. mają zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przekraczanie uprawnień i niedopełnianie obowiązków, a także poświadczanie nieprawdy - to oczywiście dotyczy pań Urszuli D. i Karoliny K.
— zaznaczyła prokurator.
Rzekoma „zorganizowana grupa przestępcza” miała działać - przypomnijmy - w legalnej instytucji.
Natomiast - jak dodała - „Michał O. z tymi oskarżonymi współdziałał w popełnianiu tych przestępstw, aby uzyskać dotacje dla fundacji niespełniającej kryteriów przewidzianych dla podmiotów uprawnionych do uzyskania takiej dotacji”.
Adamiak zaznaczyła, że pozostałe trzy osoby to funkcjonariusze publiczni zatrudnieni w Ministerstwie Sprawiedliwości w okresie objętym treścią zarzutów.
To dyrektor i zastępca dyrektora departamentu ds. Funduszu Sprawiedliwości, a także urzędnicy, członkowie komisji konkursowych
— powiedziała rzeczniczka PG.
„Wątków jest bardzo dużo”
Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia wobec sześciu osób, m.in. księdza Michała Olszewskiego, w związku ze sprawą Fundacji Profeto, która otrzymała dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.
Prok. Adamiak poinformowała na wtorkowejkonferencji prasowej, że do sądu przekazano 360 tomów akt, a akt oskarżenia zawarto na 377 stronach. Dodała, że prokurator „zawnioskował, aby Sąd Okręgowy w Warszawie rozpoznający tę sprawę ujawnił dowody”. Jest to ponad 2 tys. dowodów, które - jak mówiła - „w ocenie prokuratora popierają tezę oskarżenia, że te osoby dopuściły się popełnienia zarzucanych im czynów”.
Podkreśliła, że skierowany do sądu akt oskarżenia wobec sześciu osób dotyczy tylko jednego wątku - Fundacji Profeto i w niewielkim zakresie Fundacji Instytut Prawa Ustrojowego. Zaznaczyła, że w tej części materiał jest w ocenie prokuratorów kompletny.
Prok. Adamiak powiedziała, że postępowanie jest kontynuowane, a wątków jest bardzo dużo.
Celem jest pociągnięcie do odpowiedzialności wszystkich osób, które wykorzystały Fundusz Sprawiedliwości dla celów niezgodnych z prawem i czyniły to w sposób naruszający prawo
— podkreśliła.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/720378-neo-pk-dalej-sciga-romanowskiego-ks-michala-i-urzedniczki