Szef MSWiA Tomasz Siemoniak przekazał, że „rozpoczęło się wdrażanie zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej”. „Za chwilę będzie 18 rozporządzeń do tej ustawy, powstanie program ochrony ludności, będą duże środki na budowę schronów i odnowę systemu powiadamiania alarmowego – przekonywał we Wrocławiu.
Tomasz Siemoniak wziął udział w spotkaniu z dolnośląskimi samorządowcami dotyczącym wdrażania ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Nowe regulacje weszły w życie 1 stycznia.
Założenia ustawy
Podczas konferencji prasowej szef MSWiA podkreślił, że ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wprowadza „rewolucję, jeśli chodzi o kwestie ochrony ludności”.
To jest dokument, który na najbliższe kilkanaście, kilkadziesiąt lat tworzy podstawy do ochrony ludności i budowy systemu ochrony cywilnej. Kontekst jest oczywisty – wielkie zagrożenia, wnioski z wojny w Ukrainie, zaniechania ostatnich kilkudziesięciu lat
— mówił Siemoniak.
Minister podkreślił, że samorządowcy są jednym z filarów systemu ochrony ludności.
Z jednej strony rząd i jego służby, z drugiej zaś samorządy każdego szczebla, które mają swoje zadania i środki do ich realizacji
— wskazywał minister.
Podkreślił, że w kwestii ochrony ludności od samorządowców oczekuje się „przywództwa, działania i osobistego zaangażowania”.
Główne przesłanie nowej ustawy to, że samorządowcy są liderami ochrony ludności na swoim terenie. To jest wielka odpowiedzialności wielkie zadanie
— powiedział minister.
Wdrażanie zapisów
Szef MSWiA dodał, że rozpoczęło się wdrażanie zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.
Za chwilę będzie 18 rozporządzeń do tej ustawy, powstanie program ochrony ludności, będą duże środki na budowę schronów i odnowę systemu powiadamiania alarmowego, na edukację obywateli w tej kwestii
— mówił.
Szef MSWiA pytany był m.in. o mobilizację w sytuacji zagrożenia.
Jeśli chodzi o mobilizację to prymat ma tu MON, ale dla nas istotne było to, aby pewne rzeczy już teraz ustalić, tak aby system obrony cywilnej był w stanie działać – aby nie było tak, że osoby zmobilizowane do obrony cywilnej zostaną zmobilizowane też do wojska
— mówił Siemoniak, podkreślając, że system mobilizacyjny musi „rozróżniać osoby, które znajdą się w wojsku i te, które będą odpowiedzialne za obronę cywilną i ochronę ludności”.
Co się dzieje?
Wojewoda dolnośląska Anna Żabska podkreśliła, że na terenie województwa trwa inwentaryzacja schronów.
Czekamy też na rozporządzenie i wytyczne ze strony rządu w kontekście budowy nowych schronów
— powiedziała.
Zapisy ustawy
1 stycznia tego roku weszła w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Regulacja umożliwia powstanie systemu ochrony ludności, który w razie wojny będzie mógł się przekształcić w obronę cywilną. Na realizację nowych rozwiązań rząd będzie przeznaczać rocznie nie mniej niż 0,3 proc. PKB.
Jak niejednokrotnie podkreślało kierownictwo MSWiA, regulacja ma zrewolucjonizować system ochrony ludności i obrony cywilnej. Ustawa koncentruje się na bezpieczeństwie obywateli i zdaniem jej autorów - nie wpływa na swobody obywatelskie.
Ustawa określa m.in. zadania ochrony ludności w czasie pokoju i w czasie wojny; organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności; zasady planowania ochrony ludności i obrony cywilnej; zasady funkcjonowania systemu wykrywania zagrożeń oraz ostrzegania, powiadamiania i alarmowania o zagrożeniach; zasady użytkowania i ewidencjonowania obiektów zbiorowej ochrony, zasady funkcjonowania i organizację obrony cywilnej oraz sposób powoływania personelu do obrony cywilnej.
Konstrukcja systemu ochrony ludności została oparta na już istniejących strukturach. Chodzi o optymalne wykorzystanie potencjału krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (szczególnie Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych), struktur zarządzania kryzysowego, Systemu Powiadamiania Ratunkowego, Państwowego Ratownictwa Medycznego, podmiotów leczniczych i organizacji pozarządowych. To również przygotowanie organów administracji publicznej do realizacji przewidzianych zadań. Minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiedzialny za koordynację funkcjonowania systemu ochrony ludności na poziomie centralnym. W tym zakresie - zgodnie z ustawą - otrzyma wsparcie Rządowego Zespołu Ochrony Ludności.
CZYTAJ TAKŻE:
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/719082-siemoniak-zapowiada-srodki-na-budowe-schronow