Poseł Marcin Romanowski, który uzyskał azyl polityczny na Węgrzech, kieruje interpelację, pytając w niej o szczegóły akcji wymierzonej przeciwko niemu w lipcu 2024 roku! Polityk prosi o informacje dot. całościowego kosztu operacji zatrzymania, jak również tego, kto podejmował decyzje w tej sprawie. „Zatrzymanie miało charakter wysoce widowiskowy, co rodzi uzasadnione wątpliwości, czy nie było ono nadużyciem zasobów państwa w celu stworzenia medialnego ‘show’ dla czysto politycznych interesów partii rządzących” - podkreślił Romanowski w piśmie. Wcześniej do MSWiA grupa posłów wraz z b. wiceministrem sprawiedliwości skierowała zapytanie ws. sprawie środków zaangażowanych w poszukiwania podjęte wobec Romanowskiego po 9 grudnia 2024 r.
„Kropla drąży skałę”
O skierowaniu takiej interpelacji Marcin Romanowski poinformował w mediach społecznościowych, pisząc o tym, że „koalicja 13 grudnia nie tylko pokazuje swoją nieudolność, ale kiedy już podejmuje działania, to głównie na korzyść Niemiec”, a „szajki złożone z ministrów, urzędników i funkcjonariuszy organizują polityczne, przestępcze polowania na czarownice, wykorzystując zasoby państwa do swoich partyjnych interesów”.
Ustalenie kosztów mojego poszukiwania dotyczy kropli w morzu absurdalnych działań ludzi Tuska i Bodnara
— stwierdził poseł.
Ale kropla drąży skałę. Kolejna dotyczy bezprawnego zatrzymania w lipcu ubiegłego roku, które było dokonane z kompromitującym Polskę naruszeniem prawa międzynarodowego. Do tego dojdą jeszcze gigantyczne koszty zaangażowania zasobów państwa w bezsensownym śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. A to tylko niewielka część działań państwa bezprawia Tuska, które stało się narzędziem politycznych prześladowań. W tym czasie mafie VAT-owskie znowu podnoszą głowę i generują gigantyczne starty dla budżetu państwa. Za te działania przyjdzie im zapłacić – odpowiedzialność karna, dyscyplinarna i materialna jest nieunikniona. A gdyby pójść tropem ich „interpretacji prawa na oko”, kosztami tych działań należałoby obciążyć partie i komitety wyborcze Koalicji 13 grudnia
— podkreślił Romanowski.
Interpelacja ws. zatrzymania
Do swojego wpisu były wiceminister sprawiedliwości załączył treść interpelacji w sprawie kosztów zatrzymania w lipcu 2024 roku.
Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie szczegółowych informacji dotyczących działań podejmowanych przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w związku z moim zatrzymaniem w lipcu 2024 roku. W szczególności proszę o odpowiedź na poniższe pytania:
1. Całościowy koszt operacji zatrzymania - jakie środki finansowe zostały przeznaczone na przeprowadzenie tej akcji, z uwzględnieniem pracy funkcjonariuszy ABW, transportu, logistyki oraz innych kosztów operacyjnych? XI
2. Decyzje w sprawie zatrzymania - kto podjął decyzję o przeprowadzeniu tak spektakularnej operacji zatrzymania, mimo że:
•Już trzy dni wcześniej zgłosiłem się do prokuratury,
• W dniu zatrzymania mój obrońca skontaktował się z Prokuraturą Krajową, pytając, kiedy mogę się stawić osobiście?
3. Cel i uzasadnienie operacji czy decyzja o zatrzymaniu w takiej formie była podyktowana względami operacyjnymi, czy kierowano się raczej chęcią wywołania efektu medialno- politycznego, który mógłby wpłynąć na mój wizerunek jako osoby publicznej? W tym kontekście należy podkreślić, że działania te pomijając ich bezprawność oraz naruszenie prawa międzynarodowego kompromitującego Polskę - miały jednoznacznie charakter polityczny, wspierając interesy rządzącej koalicji.
Podkreślam, że zatrzymanie miało charakter wysoce widowiskowy, co rodzi uzasadnione wątpliwości, czy nie było ono nadużyciem zasobów państwa w celu stworzenia medialnego „show” dla czysto politycznych interesów partii rządzących
— czytamy w treści.
Pytania od posłów
Wcześniej do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowano zapytanie poselskie, o podobniej treści, podpisane przez posłów Marcina Romanowskiego (PiS), Jana Dziedziczaka (PiS), Przemysława Wiplera (Konfederacja) oraz Michała Wosia (PiS), również w sprawie działań podjętych wobec Romanowskiego, lecz po 9 grudnia 2024 roku. Chodzi o akcję „poszukiwań” polityka.
Poproszono w zapytaniu „o udzielenie szczegółowych informacji dotyczących działań podjętych przez organy ścigania w sprawie środków zaangażowanych w poszukiwania podjęte w stosunku do mnie po 9 grudnia 2024 r.”.
Według doniesień medialnych poszukiwania te były prowadzone z dużym rozmachem, angażując znaczną liczbę funkcjonariuszy i specjalistyczne zasoby, które zazwyczaj wykorzystywane są w sprawach dotyczących najbardziej niebezpiecznych przestępców kryminalnych
— napisano w zapytaniu, prosząc o konkrety ws. kosztów operacji, decyzji o zaangażowaniu zasobów oraz informacji o pobycie na Węgrzech.
CZYTAJ TAKŻE: Hołownia nie udzielił pełnomocnictwa do pracy w ZPRE Romanowskiemu. Jarosław Kaczyński zapewnia: Innej kandydatury nie będzie
olnk/X/sejm.gov.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/719060-akcje-przeciwko-romanowskiemu-posel-pyta-o-koszty