„Prezydent Andrzej Duda na forum w Davos będzie rozmawiał m.in. o wsparciu dla Ukrainy i promował Polskę jako kraj atrakcyjny inwestycyjnie” – powiedział minister Mieszko Pawlak. Przekazał, że planowane są spotkania głowy naszego państwa z przywódcami politycznymi i przedstawicielami biznesu.
55/ Światowe Forum Ekonomiczne w Davos (WEF) rozpocznie się jutro pod hasłem „Współpraca w inteligentnym wieku”. Obrady skoncentrują się na wyzwaniach dla demokracji oraz na szansach i ryzykach związanych z eksplozją nowych, inteligentnych technologii.
Andrzej Duda udaje się na nie jutro. Jego pobyt w Davos ma potrwać do 24 stycznia.
W tym roku oprócz prezydenta Dudy i szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego mają w nim uczestniczyć m.in.: szefowa KE Ursula von der Leyen, szef NATO Mark Rutte, szefowa PE Roberta Metsola, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Argentyny Javier Milei, wicepremier Chin Ding Xuexiang i kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Nie zabraknie też innych przywódców z całego świata, w tym z państw Zatoki Perskiej czy przedstawicieli nowych syryjskich władz. Donald Trump, który w tym czasie rozpoczyna swoją prezydenturę w USA, ma wystąpić w formule zdalnej.
Promocja Polski
Mieszko Pawlak podkreślił, że Andrzej Duda uczestniczy w forum w Davos siódmy raz, a także ostatni w roli prezydenta RP.
Jak co roku będzie to okazja do licznych spotkań i rozmów świata polityki, gospodarki i mediów, do dyskusji na temat najbardziej aktualnych wyzwań regionalnych i globalnych, a także wielka okazja do promocji Polski. Tu ważny kontekst wyznacza to, że z jednej strony mamy od 1 stycznia polską prezydencję w Radzie UE, a z drugiej – prezydent Duda w kwietniu będzie gospodarzem szczytu Inicjatywy Trójmorza, któremu towarzyszyć będzie też forum biznesowe
— powiedział prezydencki minister.
Prezydent na pewno będzie chciał mówić o zjawiskach płynących z tej inicjatywy, zwłaszcza że w ostatnich tygodniach coraz więcej partnerów politycznych i gospodarczych wyraża zainteresowanie tym szczytem. W toku tych rozmów Polska i cały region Trójmorza będzie promowany przez prezydenta jako atrakcyjny region z punktu widzenia inwestycyjnego, rozwoju – jako ta część Europy, która obecnie najszybciej się rozwija
— dodał minister.
Inauguracja Domu Ukraińskiego
21 stycznia prezydent weźmie udział w inauguracji Domu Ukraińskiego. Odbędzie się tam wystawa „Your country first, win with us”, na której będą prezentowane dzieła artystów ukraińskich i międzynarodowych. Program dyskusji będzie dotyczył geopolitycznych – także globalnych – implikacji wojny na Ukrainie.
Mieszko Pawlak zaznaczył, że Dom Ukraiński od kilku lat przyciąga przywódców. Przypomniał, że w ubiegłym roku podczas analogicznego wydarzenia odbyło się spotkanie dwustronne prezydenta Dudy z Wołodymyrem Zełenskim. W tym roku – jak zaznaczył prezydencki minister – wiele wskazuje na to, że ukraińskiego przywódcy nie będzie na tej inauguracji.
Pytany o możliwe spotkanie prezydentów Dudy i Zełenskiego w Davos Pawlak powiedział, że to „zależy od kalendarzy obu prezydentów”.
Bo oni długo rozmawiali 15 stycznia w Belwederze i temat spotkania w Davos także się pojawił – ale raczej w formule spontanicznej. Jesteśmy po dość długich rozmowach obu przywódców, zresztą wkrótce znowu będziemy mogli się spodziewać wizyty prezydenta Zełenskiego w Polce
— dodał.
Zaznaczył, że obecnie nie może podać więcej szczegółów.
Nieformalne spotkanie liderów
Przekazał, że 22 stycznia prezydent weźmie udział w nieformalnym spotkaniu liderów światowego biznesu (IGWEL), również z udziałem światowych liderów politycznych, m.in. sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.
I będzie to rozmowa na temat przyszłości współpracy międzynarodowej w wymiarze globalnym i o tym, jak uniknąć nowej rzeczywistości, w której państwa nie będą ze sobą kooperować. Prezydent w tym kontekście będzie mówił o kwestii reformy ONZ, ale też o znaczeniu relacji transatlantyckich, których zacieśnienie jest jednym z priorytetów prezydencji przyjętych z inicjatywy prezydenta Dudy jeszcze dwa lata temu za poprzedniego rządu
— podkreślił.
23 stycznia prezydent Duda będzie uczestniczył wraz z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte i z prezydentami Finlandii Alexandrem Stubbem i Łotwy Edgarsem Rinkeviczsem w tzw. śniadaniu ukraińskim, czyli panelu zrzeszającym przywódców. Wezmą w nim udział także m.in. premierzy Chorwacji i Belgii.
Wsparcie Ukrainy
Minister przypomniał, że formuła spotkania zakłada, że panelistom są zadawane pytania, a całość rozmowy będzie dotyczyć zarówno wsparcia Ukrainy, jak i „kształtującego się nowego porządku globalnego i roli, jaką walcząca Ukraina w tym kluczowym momencie odgrywa”.
Mieszko Pawlak zaznaczył, że prezydent ma też zaplanowane w Davos wiele innych spotkań formalnych i nieformalnych w różnych formatach z przywódcami politycznymi, przedstawicielami biznesu światowego, a także z mediami.
Minister zaznaczył, że o tych spotkaniach będzie informował sam prezydent.
Pytany o możliwe spotkania z przedstawicielami nowej amerykańskiej administracji, Mieszko Pawlak zaznaczył, że sytuacja jest niecodzienna w związku z przypadającą w tym samym czasie inauguracją prezydentury Donalda Trumpa w USA.
Nie będzie Domu Polski
Prezydencki minister przekazał, że podczas tegorocznego forum nie będzie funkcjonował Dom Polski ani Dom Trójmorza. Ocenił, że to „rzecz smutna”.
W tym roku więcej oczu jest zwróconych na Polskę – mamy prezydencję i szczyt Inicjatywy Trójmorza, a równocześnie skala promocji naszego kraju w Davos będzie w tym roku znacząco mniejsza niż w latach minionych
— powiedział.
Przypomniał, że ubiegłym roku w Davos funkcjonował Dom Trójmorza.
Mieszko Pawlak zaznaczył, że w Davos będzie za to zorganizowany Polish Business Hub przy finansowym wsparciu Orlenu.
CZYTAJ WIĘCEJ:
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/718975-minister-pawlak-prezydent-w-davos-bedzie-promowal-polske