„Niestety wiele wypowiedzi i działań przedstawicieli obecnych władz naszego Państwa z ostatniego okresu zdają się wskazywać, że trwający przez ostatnie 35 lat proces ścisłej i bliskiej współpracy Polski ze Stanami Zjednoczonymi, może zostać przerwany” - podkreślono w przesłaniu Stowarzyszenia „Godność” z Wybrzeża. „Dlatego jako aktywni uczestnicy ruchu ‘Solidarności’ doświadczający wsparcia Stanów Zjednoczonych w trudnym okresie walki o wolność, zwracamy się do przedstawicieli wszystkich władz i instytucji Państwa Polskiego oraz do przedstawicieli Polaków i Polonii w Stanach Zjednoczonych do podtrzymywania i rozwijania relacji polsko-amerykańskich, w tym relacji z administracją prezydenta Donalda Trumpa i nim samym” - czytamy.
Poniżej publikujemy pełną treść Przesłania Stowarzyszenia ‘Godność’ z Wybrzeża ws. współpracy polsko-amerykańskiej po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa:
Rozpoczynająca się prezydentura prezydenta Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych Ameryki otwiera nowy okres w dziejach tego państwa, ale także w dziejach relacji transatlantyckich. Stany Zjednoczone to sprawdzony partner i sojusznik Polski w wielu sprawach, od kwestii politycznych i militarnych po gospodarcze. Również Polska to wypróbowany sojusznik, na który Stany Zjednoczone mogły liczyć. Dzięki współpracy naszych Państw i Narodów doszło m.in. do rozszerzenia NATO, zwiększenia obszarów bezpieczeństwa w Europie, w tym Polsce, oraz do zacieśnienia współpracy transatlantyckiej. Również pierwsza prezydentura Donalda Trumpa w latach 2017–21 oznaczała rozwój relacji polsko-amerykańskich, w tym wspólne zaangażowanie w powstanie i rozwój Inicjatywy Trójmorza. Przemówienie prezydenta Trumpa w Warszawie przy pomniku Powstańców Warszawskich 6 lipca 2017 r. przeszło do historii i obok decyzji o zniesieniu wiz wobec obywateli Polski było symbolem dobrego okresu w relacjach polsko-amerykańskich.
My, działacze opozycji komunistycznej z okresu PRL, internowani, więzieni i represjonowani w czasie stanu wojennego i w latach późniejszych przez reżim komunistyczny, pamiętamy bardzo dobrze realne i materialne oraz moralne wsparcie, którego udzieliły Stany Zjednoczone dla ‘Solidarności’ i wszystkim Polakom walczącym o wolność w latach 80. XX wieku. Były to zarówno działania administracji Ronalda Reagana, wielkiego przyjaciela Polski i ‘Solidarności’, ściśle współpracującego w walce z komunistycznym Imperium Zła, z wielkim Polakiem św. Janem Pawłem II ale także wsparcie poszczególnych amerykańskich instytucji (w tym CIA) i związków zawodowych (AFL-CIO) jak i pomoc zwykłych obywateli Stanów Zjednoczonych. Truizmem jest zatem stwierdzenie, iż to działania USA w latach 80. znacząco wspierały przedstawicieli ruchu ‘Solidarności’. Wspólnie doprowadziliśmy do obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Tego dziedzictwa oraz efektów synergii w ramach współpracy wolnej Polski i USA po 1989 roku nie wolno zaprzepaścić. Na Wybrzeżu z inicjatywy Stowarzyszenia ‘Godność’ Prezydent Ronald Reagan otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gdańska a największy nadmorski park w Gdańsku nosi imię Prezydenta Ronalda Reagana.
W 2012 roku w tym parku zbudowaliśmy pomnik św. Jana Pawła II i Prezydenta Ronalda Reagana jako podziękowanie za odzyskaną Niepodległość.
Niestety wiele wypowiedzi i działań przedstawicieli obecnych władz naszego Państwa z ostatniego okresu zdają się wskazywać, że trwający przez ostatnie 35 lat proces ścisłej i bliskiej współpracy Polski ze Stanami Zjednoczonymi, może zostać przerwany. W sytuacji, w której większość państw na całym świecie i ich władze oraz wielu przedstawiciele największych i najważniejszych przedsiębiorstw na świecie podejmują bardzo aktywne działania zmierzające do zacieśnienia współpracy z USA i prezydentem Donaldem Trumpem, negatywne działania polskich władz bądź ich bierność może znacząco pogorszyć relacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi, a w konsekwencji obniżyć pozycję Polski na arenie międzynarodowej oraz zmniejszyć poziom polskiego bezpieczeństwa. Nie możemy sobie na to pozwolić w dobie bieżących zagrożeń geopolitycznych.
Dlatego jako aktywni uczestnicy ruchu ‘Solidarności’ doświadczający wsparcia Stanów Zjednoczonych w trudnym okresie walki o wolność, zwracamy się do przedstawicieli wszystkich władz i instytucji Państwa Polskiego oraz do przedstawicieli Polaków i Polonii w Stanach Zjednoczonych do podtrzymywania i rozwijania relacji polsko-amerykańskich, w tym relacji z administracją prezydenta Donalda Trumpa i nim samym.
Do współpracy z Polską proponujemy wykorzystać polityków i doradców z okresu Rządu Prezydenta Ronalda Reagana, którzy zajmowali się współpracą ze św. Janem Pawłem II lub jako politycy i doradcy zajmowali się współpracą i pomocą w stanie wojennym w różnej formie z NSZZ Solidarność.
Sojusz polsko-amerykański musi trwać w celu utrzymania bezpieczeństwa naszych państw, ale także zwiększania bezpieczeństwa na całym świecie.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/718952-przeslanie-stow-godnosc-ws-wspolpracy-polsko-amerykanskiej