„Nasze stanowisko jest jasne: jeżeli wejście Ukrainy do Unii Europejskiej czy NATO, no to na pewno nie może być bezwarunkowe” - powiedziała w Studiu PAP Emilia Wierzbicki, rzeczniczka Karola Nawrockiego, kandydata obywatelskiego na prezydenta wspieranego przez PiS.
W Studiu PAP Wierzbicki została spytana o wypowiedź prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który w rozmowie z polskimi mediami odniósł się do słów Nawrockiego, że do czasu rozwiązania sprawy „ekshumacji ofiar ludobójstwa wołyńskiego” nie widzi przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej i w NATO.
Zełenski ocenił, że jeśli Ukrainy nie będzie w tych strukturach, to istnieje ryzyko, że Rosja znajdzie się na granicy z Polską i Nawrocki będzie musiał bronić kraju.
Wtedy pan Nawrocki powinien już zacząć ćwiczyć, bo może się okazać, że będzie musiał wziąć broń do ręki, by wspólnie z innymi swoimi rodakami bronić swojego kraju, bo jeżeli Ukrainy nigdzie nie ma, to ryzyko jest bardzo wysokie, że Rosja od razu po Ukrainie będzie na granicy z Polską
— powiedział prezydent Ukrainy.
„Nawrocki reprezentuje interes Polski”
Wierzbicki powiedziała, że „Wołodymyr Zełenski reprezentuje interes Ukrainy, a Karol Nawrocki - interes Polski”. Przypomniała pomoc udzielaną przez polskie państwo i społeczeństwo Ukraińcom po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, ale - jak oceniła - kwestia zbrodni wołyńskiej również jest ważna dla Polaków, a także osobiście dla Nawrockiego jako historyka i prezesa IPN.
Naszym zdaniem - Polakom, polskim obywatelom, w tym i politykom, należy się szacunek
— powiedziała Wierzbicki.
Rzeczniczka Nawrockiego została również zapytana o wypowiedź kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który odnosząc się do słów Nawrockiego, stwierdził, że „każdy, kto w tej chwili mówi o tym, że Ukraina nie powinna być w NATO, tak naprawdę sprzyja Putinowi”.
Wierzbicki powiedziała, że „nie ma w historii Sojuszu Północnoatlantyckiego kraju, który by do niego wszedł podczas trwającej wojny”. Odnosząc się do kwestii akcesji Ukrainy do UE, podkreśliła, że to wieloletni proces wymagający m.in. dostosowania całego porządku prawnego państwa kandydackiego.
Polska przygotowywała się do tego 13 lat. Nasze stanowisko jest jasne - można o tym rozmawiać, ale jeżeli chodzi o wejście (Ukrainy) do Unii Europejskiej czy NATO, no to na pewno nie bezwarunkowo
— powiedziała Wierzbicki.
CZYTAJ WIĘCEJ:
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/718806-wierzbicki-wejscie-ukrainy-do-ue-nie-moze-byc-bezwarunkowe