„Dwustronna współpraca m.in. gospodarcza, a także rola, jaką we wzmacnianiu relacji dwustronnych pełni społeczność wietnamska mieszkająca w Polsce to niektóre tematy spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z przebywającym z wizytą w Warszawie premierem Wietnamu Pham Minh Chinhem” - przekazała KPRP.
Jak poinformowała prezydencka kancelaria, Andrzej Duda podkreślił podczas spotkania, że od kilku lat obserwujemy znaczącą intensyfikację współpracy między Polską a Wietnamem.
Z komunikatu po spotkaniu wynika, że premier Wietnamu wyraził podziw dla dynamicznego rozwoju gospodarczego Polski i wzmocnienia jej pozycji międzynarodowej.
Polski punt widzenia na rosyjską agresję
Podkreślono, że prezydent Duda przedstawił podczas spotkania polski punkt widzenia na rosyjską agresję na Ukrainę. Zwrócił uwagę, że Rosja narusza podstawy globalnego porządku i pokoju.
Omówiono także perspektywy zacieśniania współpracy podczas sprawowanego przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej oraz kwestie dołączenia Polski do Traktatu o Przyjaźni i Współpracy w Azji Południowo–Wschodniej. Prezydent RP podziękował za zniesienie obowiązku wizowego dla polskich turystów wyjeżdżających do Wietnamu w celach turystycznych
— podała KPRP.
Jak również czytamy, Andrzej Duda podczas spotkania zwrócił też uwagę na przyjazne więzy i relacje między obu krajami i narodami.
Wizyta premiera Wietnamu w Warszawie
Wizyta premiera Wietnamu w Warszawie jest elementem obchodów 75. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Wietnamem. Jest pierwszą od 15 lat wizytą szefa rządu Wietnamu w Polsce.
Wcześniej tego dnia premier Wietnamu spotkał się w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem. Szef rządu powiedział po spotkaniu, że oba kraje będą pracować nad wzmocnieniem współpracy oraz możliwie dużą i zbilansowaną wymianą handlową. Dodał, że w Wietnamie bardzo mile widziane są m.in. inwestycje polskiego przemysłu obronnego.
Premier Pham Minh Chinh rozpoczął oficjalną wizytę w Polsce. Dzień wcześniej wietnamski rząd zdecydował o zniesieniu wiz dla zorganizowanych grup turystycznych z Polski, Czech i Szwajcarii. Ułatwienia będą dotyczyć pobytów turystycznych trwających nie dłużej niż 45 dni. Zaczną obowiązywać od 1 marca do końca roku jako część wietnamskiego programu stymulacji turystyki.
Współpraca gospodarcza Polski i Wietnamu
Po spotkaniu szefów obu rządów premier Tusk powiedział, że ich rozmowa koncentrowała się na współpracy gospodarczej. Ocenił, że jest ona bardzo obiecująca, m.in. w kontekście bardzo szybkiego rozwoju obu gospodarek.
Bardzo zależy nam na wsparciu wzajemnych inwestycji - nie tylko podpisywanych umów, ale także praktyki
— dodał Tusk, wskazując, że chodzi m.in. o ściślejszą współpracę w obszarach nauki i technologii.
Warto, żebyśmy pracowali nad możliwie dużą wymianą handlową i żeby była ona możliwie zbilansowana
— powiedział Tusk, wskazując na obecny deficyt w handlu z Wietnamem.
Przypomniał, że w tym roku przypada 75. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych z Wietnamem. Dodał, że polskie inwestycje w obszarze przemysłu obronnego są w Wietnamie bardzo mile widziane. Premier zadeklarował, że będzie też pracował nad jak najszybszą ratyfikacją umowy między Wietnamem a UE ws. wzajemnych inwestycji.
Wzajemna promocja w Europie i Azji
Tusk przekazał, że oba kraje zobowiązały się też do wzajemnej promocji w Europie i Azji Południowo-Wschodniej.
Tusk podziękował premierowi Wietnamu za zniesienie obowiązku wizowego dla zorganizowanych grup turystycznych z Polski na pobyty krótkoterminowe. Jak ocenił, będzie to duże ułatwienie dla Polaków, którzy coraz liczniej odwiedzają Wietnam.
Tusk relacjonował, że rozmowa z premierem Wietnamu dotyczyła także sytuacji geopolitycznej, o wojnie na Ukrainie i tego, co Polska i Wietnam mogłyby zrobić, by wojna zakończyła się jak najszybciej. Szef polskiego rządu zapowiedział, że będzie pracował nad zbliżeniem stanowisk w różnych sprawach, także jeżeli chodzi o geopolitykę, bo jest przekonany, że w tych najważniejszych, fundamentalnych kwestiach Wietnam i Polska - z racji bardzo podobnych doświadczeń - będą wspólnie działały na rzecz pokoju na świecie i regionie oraz rozwoju obu gospodarek.
Donald Tusk uda się z wizytą do Hanoi
Szef polskiego rządu poinformował, że na zaproszenie wietnamskiego premiera uda się z wizytą do Hanoi jeszcze w tym roku.
Pham Minh Chinh podkreślił, że Wietnam docenia siłę polskiej gospodarki. Dodał, że docenia również wzrost wymiany handlowej z Polską, który w 2024 r. wyniósł 14 proc. Wyraził nadzieję, że wymiana handlowa między oboma krajami sięgnie 5 mld dolarów.
Premier Wietnamu zapowiedział, że w najbliższej przyszłości Polska i Wietnam chcą się skupić na kluczowych obszarach współpracy: bezpieczeństwie i obronności. Wymienił współpracę między przemysłami obronnymi, w dziedzinie nowoczesnych technologii i produkcji dronów, ale też szkoleniu i edukacji.
Wiemy, że Polska ma duże doświadczenie w biotechnologii, zaawansowanych technologiach, przemyśle stoczniowym, budowie łodzi i okrętów, w obszarze kultury. Z tego też względu postanowiliśmy o zniesieniu obowiązku wizowego przy podróży obywateli polskich do Wietnamu
— podkreślił.
Usuwanie ograniczeń wizowych
Dodał, że jest to pierwszy krok w dalszym usuwaniu ograniczeń wizowych. Wyraził też nadzieję na złagodzenie lub zniesienie obowiązku wizowego wobec Wietnamczyków podróżujących w celach turystycznych do Polski.
Zwrócił uwagę na liczną diasporę wietnamską w Polsce.
Chcielibyśmy, by Wietnamczycy zostali uznani w Polsce za mniejszość narodową, tak jak np. w Czechach
— powiedział.
Chinh poinformował również, że podjęli z premierem Tuskiem decyzję o powołaniu dedykowanej grupy roboczej. Oznajmił, że w ramach zacieśnienia obustronnej współpracy prezydent Wietnamu zaprosi do swojego kraju polskiego prezydenta.
Porozumienie o współpracy
„Wiceministrowie spraw zagranicznych Polski i Wietnamu - Władysław Teofil Bartoszewski i Nguyen Minh Hang podpisali nowe Porozumienie o współpracy pomiędzy polskim i wietnamskim resortem dyplomacji” - poinformowało MSZ. Dokument będzie podstawą współpracy resortów przez kolejne 5 lat.
Jak wskazano w komunikacie, uroczyste podpisanie Porozumienia o Współpracy (MoU) pomiędzy Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Spraw Zagranicznych Socjalistycznej Republiki Wietnamu nastąpiło w trakcie oficjalnej wizyty premiera Wietnamu Pham Minh Chinha w KPRM.
Ze strony polskiej dokument podpisał sekretarz stanu w MSZ Władysław Teofil Bartoszewski, a ze strony Wietnamu wiceminister spraw zagranicznych Nguyen Minh Hang.
Polski resort dyplomacji przekazał, że „dokument przewiduje intensyfikację dialogu dwustronnego poprzez realizację konsultacji politycznych, wymianę informacji, dialog na forach multilateralnych, możliwość realizacji wspólnych inicjatyw z zakresu dyplomacji publicznej i kulturalnej”.
Dialog think-tanków i ekspertów
Ponadto porozumienie wprowadza nowy element w postaci dialogu think-tanków i ekspertów oraz dialog planistyczny między jednostkami odpowiedzialnymi za strategię polityki zagranicznej, co pozwala na bardziej otwartą dyskusję na tematy strategiczne, geopolityczne i dotyczące bezpieczeństwa
— czytamy w komunikacie MSZ.
Podpisany dokument zastępuje analogiczne porozumienie o współpracy podpisane z 2010 r. i będzie podstawą współpracy resortów spraw zagranicznych Polski i Wietnamu przez kolejne 5 lat.
Wietnam jest największym partnerem handlowym Polski pośród krajów Azji Południowowschodniej. W przeddzień wizyty wietnamskie władze ogłosiły wprowadzenie ułatwień wizowych dla obywateli Polski podróżujących w ramach grup zorganizowanych do Wietnamu w celach turystycznych.
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/718795-premier-wietnamu-w-polsce-jest-porozumienie-o-wspolpracy