Do partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), do której należy PiS, dołączą dziś nowe ugrupowania: rumuński AUR i francuska IDL – dowiedziała się PAP. Partnerem EKR jest Partia Republikańska w USA, zdaniem jej polityków zwycięstwo Donalda Trumpa wzmocni partię na arenie międzynarodowej. „Premier Morawiecki będzie miał więc duże pole do popisu na stanowisku szefa partii EKR” - mówi europoseł Bogdan Rzońca z PiS.
Po wyborach europejskich w ubiegłym roku EKR z szóstej siły w Parlamencie Europejskiej stała się czwartą. Jej frakcja liczy obecnie 78 europosłów z kilkunastu krajów. W ramach porozumień politycznych konserwatyści obsadzili kierownicze stanowiska w PE, choć w poprzedniej kadencji nie było zgody na to, by objęli część z nich.
Obok grupy EKR działa partia EKR z siedzibą w Brukseli. Zrzesza kilkanaście partii krajowych o orientacji prawicowej; oprócz PiS to ugrupowania m.in. z Włoch, Niemiec, Szwecji, Czech i Bułgarii. Z EKR współpracują też ugrupowania polityczne z krajów nienależących do UE. Co istotne, ugrupowaniem stowarzyszonym jest amerykańska Partia Republikańska, której kandydat Donald Trump zwyciężył w zeszłorocznych wyborach prezydenckich w USA.
Przewodniczącą partii EKR jest od września 2020 r. premier Włoch Giorgia Meloni z partii Bracia Włosi. Ma ją zastąpić na tym stanowisku były premier (PiS) Mateusz Morawiecki.
„Wyłoniła się centroprawicowa większość”
Źródło w EKR przekazało PAP, że we wtorek do partii dołączą kolejne ugrupowania polityczne.
Wśród nich znajdzie się francuska partia (IDL - PAP) Marion Marechal, która moim zdaniem będzie budowała przyszłą koalicję większościową we Francji po wyborach, wszystko na to wskazuje, że przyspieszonych. W skład partii EKR wejdzie we wtorek także rumuńska partia AUR (Związek na rzecz Jedności Rumunów), która otrzymała znaczne poparcie w ostatnich wyborach parlamentarnych w Rumunii i stała się dużym graczem na scenie politycznej w tym kraju
— powiedział PAP jeden z wysokich rangą przedstawicieli EKR w europarlamencie.
W jego ocenie europejscy konserwatyści „nabierają wiatru w żagle” po wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.
W sposób naturalny partnerami amerykańskich Republikanów i nowej administracji USA tutaj, w Europie, będą partie konserwatywne. Premier Włoch Giorgia Meloni jest pierwszym liderem europejskim, który spotyka się z prezydentem elektem (USA). Są to kontakty po linii partyjnej, bo amerykańscy Republikanie mają status członkowski w partii EKR
— dodał polityk.
Zdaniem innego rozmówcy PAP z EKR pozycja tej frakcji w PE jest silniejsza niż w poprzedniej kadencji europarlamentu. Wynika to nie tylko z większej liczby europosłów, ale także politycznej układów w izbie.
Nie jestem jedyną osobą w Parlamencie Europejskim, która uważa, że w tej kadencji PE w izbie wyłoniła się centroprawicowa większość. To EKR decyduje o tej większości, grupa, która w poprzedniej kadencji była objęta tzw. kordonem sanitarnym. W tej kadencji EKR ma dwa stanowiska wiceprzewodniczących PE, stanowiska szefów znaczących komisji. Były współprzewodniczący EKR (Raffaele Fitto - PAP) jest też jednym z kluczowych zastępców przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Odpowiada na tym stanowisku za politykę spójności i za reformy
— powiedział PAP pragnący zachować anonimowość wysoki rangą przedstawiciel EKR w PE.
Objęcie kierowniczych stanowisk w europarlamencie przez polityków EKR było wynikiem nieformalnych ustaleń między największymi grupami politycznymi w PE, w tym Europejską Partią Ludową (EPL). Z kolei politycy EKR przy obsadzie stanowisk poparli polityków tej grupy.
O współpracę z EKR w ostatnich miesiącach zabiegał lider EPL Manfred Weber. Pozytywną opinię na temat tej rodziny politycznej wyraziła też przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przed głosowaniami nad składem KE.
W kuluarach mówi się w Brukseli wręcz o zbliżeniu między EPL - największą, centroprawicowa grupą w PE a konserwatystami, choć Meloni nie poparła kandydatury von der Leyen na kolejną kadencje na czele KE.
EPL liczy, że współpraca z EKR może okazać się ważna w przypadku konieczności zbudowania poparcia dla niektórych projektów legislacyjnych, np. rewizji niektórych przepisów Europejskiego Zielonego Ładu, jeśli sprzeciwi im się lewica. Nieoficjalne porozumienie EPL z EKR byłoby też dźwignią negocjacyjną w relacjach z lewicą w PE.
Szef komisji petycji w PE, europoseł Bogdan Rzońca (PiS) uważa, że rosnąca rola konserwatystów w Europie wynika ze zwrotu na prawo wyborców w wielu krajach UE, m.in. we Francji, Włoszech i Niemczech.
Premier Morawiecki będzie miał więc duże pole do popisu na stanowisku szefa partii EKR. W tym wszystkim nie chodzi o interes konserwatystów, czy PiS, ale o interes Unii Europejskiej. Musimy walczyć o to, aby firmy nie uciekały z UE, tylko działały i tworzyły miejsca pracy. Chodzi o urealnienie działań gospodarczych w Unii Europejskiej
— powiedział europoseł Bogdan Rzońca z PiS.
Jaka jest wizja EKR na najbliższe lata?
Strategia EKR jest strategią transatlantycką, strategią wzmacniania europejskich zdolności do obrony; jest strategią wspierania Ukrainy, jest strategią ograniczania imperialnych działań ze strony Rosji. Jest też strategią wspierania Izraela na Bliskim Wschodzie
— powiedział PAP inny rozmówca z EKR.
Morawiecki, który ma dziś przejąć stery partii EKR, w latach 2017–2023 był prezesem Rady Ministrów stojąc na czele swojego pierwszego, drugiego i trzeciego gabinetu; w latach 2015–2017 był wicepremierem.
CZYTAJ TAKŻE: Patryk Jaki współprzewodniczącym EKR! „Jesteśmy zaangażowani w obronę Europy jako wspólnoty suwerennych narodów”
koal/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/718504-ekr-rosnie-w-sile-do-frakcji-dolacza-dwa-nowe-ugrupowania