Na państwach-sygnatariuszach Statutu Rzymskiego spoczywa prawny obowiązek egzekwowania decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego - przekazał dzisiaj Trybunał, poproszony przez PAP o komentarz do decyzji polskiego rządu w sprawie wydanego przez MTK nakazu aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu. „Trybunał polega na państwach (sygnatariuszach Statutu Rzymskiego) w kwestii egzekwowania swoich decyzji” - podkreślił w oświadczeniu sąd z siedzibą w Hadze.
Polska złamie zasady?
Trybunał wyjaśnił, że „jeśli dane państwo ma wątpliwości co do współpracy z MTK, może je z nim skonsultować”. Ponadto zaznaczył, że „państwa nie powinny jednostronnie interpretować orzeczeń (MTK)”. Powołał się przy tym na artykuł 119 Traktatu Rzymskiego, stanowiący, że „spory dotyczące funkcji sądowych Trybunału rozstrzyga sam Trybunał”.
Wczoraj rząd Polski przyjął uchwałę, w której zobowiązał się zapewnić bezpieczeństwo najwyższym przedstawicielom władz Izraela na czas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau 27 stycznia.
Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka potwierdziła wczoraj, że prezydent Andrzej Duda zwrócił się do rządu o zapewnienie Netanjahu możliwości udziału w obchodach, jeśli wyrazi on taką wolę.
MTK wydał 21 listopada 2024 r. nakazy aresztowania Netanjahu i byłego ministra obrony Izraela Joawa Galanta, jak również dowódcy palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas Mohammeda Deifa. Oskarżono ich o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości w związku z wojną w Strefie Gazy i atakiem Hamasu na Izrael z 7 października 2023 roku.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Muzeum Auschwitz umywa ręce
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński oświadczył dziś dla PAP, że placówka nie wnika w zawiłości związane ze składem delegacji izraelskiej na uroczystości rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Wraził nadzieję, że problem ten nie przyćmi najważniejszego przekazu – głosu Ocalałych.
Muzeum nie wnika w zawiłości polityczne, dyplomatyczne i prawne związane ze składem delegacji izraelskiej. Są od tych zagadnień lepsi eksperci. Choć ciekawe byłoby dziś usłyszeć komentarze Eliego Wiesela lub Władysława Bartoszewskiego, a może przede wszystkim Rafała Lemkina. Mamy jednak nadzieję, że problem ten nie przyćmi najważniejszego przekazu tegorocznych obchodów – głosu ostatnich wśród nas Ocalałych z Auschwitz
— oświadczył Piotr Cywiński.
Dyrektor zaznaczył, że oświęcimskie muzeum już ponad rok temu poinformowało wiele państw o organizowanych obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu, pozostawiając im decyzje o udziale i randze delegacji.
Informacje o styczniowym wydarzeniu muzeum przekazało ambasadorom krajów UE oraz państwom, które wykazały zainteresowanie zachowaniem autentyzmu Auschwitz poprzez wsparcie Fundacji Auschwitz-Birkenau. Nieobecna będzie Rosja z uwagi na jej agresję na Ukrainę.
Wczoraj polski rząd przyjął uchwałę, w której zadeklarował, że zapewni wolny i bezpieczny udział najwyższym przedstawicielom Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Ma to związek z apelem prezydenta Andrzeja Dudy do rządu o zapewnienie ochrony przed aresztowaniem premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, który podlega nakazowi aresztowania wydanemu przez Międzynarodowy Trybunał Karny w związku z oskarżeniem o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.
Portal „Times of Israel”, powołując się na doradcę szefa rządu, podał wczoraj, że Netanjahu nie planuje jednak udziału w obchodach. Podczas uroczystości państwo to ma reprezentować minister edukacji Yoav Kisch.
Uroczystości odbędą się w dniu rocznicy wyzwolenia – 27 stycznia - w namiocie ustawionym nad historyczną bramą główną byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Dotychczas udział w uroczystościach potwierdziły delegacje 25 krajów, w tym Polski, a także UNESCO.
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/718198-mtk-panstwa-maja-obowiazek-wykonywac-orzeczenia-trybunalu