Pracownia CBOS przygotowała sondaż prezentujący roczny bilans nastrojów społecznych. Jest on alarmujący dla koalicji Donalda Tuska, ponieważ wynika z niego, iż mimo początkowego entuzjazmu, wraz z upływem kolejnych miesięcy rządów koalicji Tuska Polacy coraz gorzej zaczęli oceniać sytuację polityczną i gospodarczą w Polsce. „Polacy coraz bardziej obawiają się o swoją przyszłość – rosnące ceny i brak skutecznych działań rządu uderzają w nasze portfele” - napisał na platformie X Piotr Müller, europoseł PiS.
CBOS na podstawie badań wykonanych od stycznia do grudnia 2024 r. przygotowało roczny bilans nastrojów społecznych. Aby oddać dynamikę ich zmian posłużył się pięciopunktową skalą ocen od minus 2 do plus 2.
Z bilansu wynika, że oceny sytuacji politycznej przez cały rok pozostawały krytyczne. Badani najgorzej postrzegali sytuację polityczną w styczniu. Po notowanej w lutym poprawie do końca I półrocza oceny sytuacji politycznej były stabilne. W drugiej połowie roku nastąpiło pewne pogorszenie, a oceny podlegały niewielkim wahaniom.
Jeśli chodzi o przewidywania dotyczące sytuacji politycznej, początek roku zaczął się dość optymistyczne.
Utworzenie koalicji rządowej i powołanie nowego gabinetu sprawiło, że nadzieje na poprawę sytuacji politycznej wyrażano silniej niż obawy. Znalazło to odzwierciedlenie w dodatniej średniej przewidywań
— czytamy w analizie.
W marcu optymizm w prognozach sytuacji politycznej zmniejszył się, a średnia spadła poniżej zera. Jeszcze większy wzrost pesymizmu zanotowano w lipcu. Mimo poprawy w kolejnych miesiącach do końca roku przewidywania co do sytuacji politycznej pozostawały pesymistyczne.
W pierwszej połowie 2024 r. oceny sytuacji gospodarczej były stabilne, a średnia na skali oscylowała wokół zera.
Oznacza to, że odbiór sytuacji gospodarczej nie był ani jednoznacznie pozytywny, ani jednoznacznie negatywny
— podał CBOS.
W drugiej połowie roku postrzeganie sytuacji gospodarczej nieco się pogorszyło. Stosunkowo najgorsze oceny zarejestrowano pod koniec roku – w listopadzie i grudniu, kiedy – jak czytamy w analizie – „nieco mocniej wybrzmiewało niezadowolenie niż zadowolenie ze stanu gospodarki”.
Na początku 2024 r. przewidywania dotyczące sytuacji gospodarczej były raczej optymistyczne. W kolejnych miesiącach nasilały się obawy o jej rozwój. Grudzień przyniósł pewną poprawę oczekiwań gospodarczych, choć nadal były one raczej pesymistyczne niż optymistyczne.
Müller: „Kryzys tylko się pogłębia i Polacy dają temu wyraz”
Do fragmentów badania CBOS, z których wynika, iż Polacy coraz gorzej oceniają sytuację polityczną i gospodarczą w Polsce, skomentował na platformie X Piotr Müller.
Kolejny sondaż CBOS pokazuje porażkę polityki Tuska. Polacy coraz bardziej obawiają się o swoją przyszłość – rosnące ceny i brak skutecznych działań rządu uderzają w nasze portfele. Brak ambicji, stagnacja, trwanie… Kryzys tylko się pogłębia i Polacy dają temu wyraz
— napisał na platformie X Piotr Müller, europoseł PiS.
W pierwszej połowie 2024 r. oceny sytuacji gospodarczej były stabilne, a średnia na skali oscylowała wokół zera.
Oznacza to, że odbiór sytuacji gospodarczej nie był ani jednoznacznie pozytywny, ani jednoznacznie negatywny
— podał CBOS.
Opinie o sytuacji w zakładach pracy przez cały rok były jednoznacznie pozytywne. Mimo notowanych zmian z miesiąca na miesiąc oceny kondycji zakładów pracy na koniec roku były takie same jak na początku roku.
Przewidywania dotyczące sytuacji w miejscu pracy przez cały rok były umiarkowanie optymistyczne i nie podlegały wyraźniejszym zmianom.
Można jednak zauważyć, że w pierwszym kwartale optymizm co do rozwoju sytuacji w zakładach pracy był nieco większy niż w kolejnych miesiącach
— zaznaczył CBOS.
Ocena poziomu życia
Z analizy wynika, że przez cały rok nie zmieniały się oceny poziomu życia respondentów i ich rodzin. Charakteryzowały się one większą stabilnością niż opinie o sytuacji w zakładach pracy i oceny sytuacji politycznej i gospodarczej w kraju.
Średnia ocen w przedziale 0,61 – 0,66 świadczy o znacznym zadowoleniu z poziomu życia
— podał CBOS.
Większe zmiany zaszły w przewidywaniach dotyczących poziomu życia. Największe nadzieje na poprawę warunków życia badanych notowano na początku roku. W następnych miesiącach oczekiwania te nieco osłabły.
Przez większość roku średnia wartość przewidywań była bliska zeru, co świadczy o tym, że optymizm co do poziomu życia w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy był wyrażany równie silnie co pesymizm
— przekazał CBOS.
Na początku 2024 r. w deklaracjach respondentów widać było powyborczy optymizm w prognozach sytuacji kraju, zakładów pracy i poziomu życia własnej rodziny. W kolejnych miesiącach przewidywania te nieco się pogorszyły.
W drugiej połowie roku pewne zwątpienie odnotowaliśmy przede wszystkim w prognozach dotyczących sytuacji politycznej i gospodarczej kraju. W mniejszym stopniu odnosi się to także do bieżących ocen sytuacji kraju
— podsumował CBOS.
Zaznaczył, że niezależnie od zarejestrowanych zmian nastroje społeczne w 2024 r. były dość stabilne.
Najgorzej w ciągu minionego roku oceniano sytuację polityczną w kraju, wyraźnie mniej krytycznie postrzegano stan gospodarki. Z deklaracji wynika jednocześnie, że miniony rok był dobry dla respondentów, ich rodzin i zakładów pracy
— dodał CBOS.
Badanie CBOS to kolejny sygnał alarmujący dla rządu Donalda Tuska. Polacy coraz bardziej widzą, w jak złym kierunku zmierza sytuacja polityczna i gospodarcza za obecnej władzy.
tkwl/PAP/X
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/718037-fatalny-sondaz-dla-rzadu-tuska-muller-kryzys-sie-poglebia