Z okazji inauguracji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w Sejmie RP odbywa się dziś debata dotycząca jej priorytetów. Minister ds. UE Adam Szłapka zaprezentował krótki program prezydencji, gdzie jako najważniejszy priorytet wyszczególnił bezpieczeństwo. Po jego wystąpieniu w Sejmie rozgorzała debata, w której pytania do ministra adresowali głównie posłowie opozycji. „Po co nam te wszystkie szczyty w Warszawie, skoro mamy doskonałe szczyty w Brukseli, prawda?” - pytał retorycznie były szef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
Minister Szłapka zaznaczył, że na przejęcie przewodnictwa w Radzie UE przez Polskę trzeba patrzeć przez pryzmat aktualnej sytuacji geopolitycznej na świecie. To z kolei implikuje wielkie wyzwania, jak wojna na Ukrainie, „niepokoje na Bliskim Wschodzie”, niestabilność europejska i zmiana na szczytach władzy w Stanach Zjednoczonych.
Dziś, gdy rozmawia się z partnerami w Europie, wszyscy mają świadomość, jak wielkie są wyzwania przed Polską i przed UE, ale nikt nie patrzy na polską prezydencję z obawami, wszyscy patrzą z nadzieją. Naszym celem jest przede wszystkim, żeby po tym pół roku, cała Europa mówiła polskim głosem
— mówił.
Dlatego przygotowując program prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, przede wszystkim chcieliśmy się skupić na tym, co jest dzisiaj z punktu widzenia całej Europy najważniejsze. A najważniejsze jest to, żeby Europa wzięła odpowiedzialność za nasze bezpieczeństwo. Hasłem naszej prezydencji przez następne pół roku będzie bezpieczeństwo Europy
— przekonywał minister Adam Szłapka.
Pytania o polską prezydencję w UE
Słowa ministra Adama Szłapki bardzo obficie komentowali w sejmowej debacie przedstawiciele opozycji.
Posłanka PiS Józefa Szczurek skomentowała wystąpienie ministra Szłapki odnośnie fragmentu o bezpieczeństwie zdrowotnym podkreślając, że dzięki decyzji minister Leszczyny pieniądze z KPO na farmaceutykę poszły na… niemieckie samochody elektryczne.
Dzięki decyzji pani minister Leszczyny jeden z kamieni milowych w KPO został przeznaczony zamiast na rozwój przemysłu farmaceutycznego w Polsce, na zakup niemieckich samochodów elektrycznych
— zaznaczyła.
Była minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka podkreślała w swoim wystąpieniu spolegliwą postawę koalicji względem klimatycznej ideologii, która panuje w UE.
Dlaczego w grudniu przyjęliście dokument wzywający do szybszej implementacji Zielonego Ładu? Co dokładnie planujecie zrobić, żeby zablokować umowę z Mercosuem i żeby Komisja Europejska nie zmniejszała o 30 proc. za WPR [Wspólna Polityka Rolna – red.] tak jak zapowiadała
— mówiła posłanka PiS.
Z kolei przedstawiciel Konfederacji Grzegorz Płaczek pytał o koszty związane z polską prezydencją w UE, na którą podatnicy mają wyłożyć 6 mld 400 mln zł.
Panie ministrze, proszę o odpowiedź, jaki koszt poniosła Polska, organizując ostatnią imprezę inaugurującą prezydencję Polski w RUE 3 stycznia w Teatrze Wielkim
— pytał.
Jarosław Krajewski z PiS próbował dowiedzieć się od Szłapki, w jaki sposób polska prezydencja w Radzie UE wpłynie na przekazanie 300 mld dolarów rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy.
Poseł koła Wolni Republikanie Marek Jakubiak zaznaczył, że jego zdaniem w przedstawionym przez ministra Szłapkę dokumencie „brak jakichkolwiek konkretów”.
Zaczyna się od praworządności. Praworządność zaczyna się wtedy, kiedy rządzi establishment UE. A kiedy praworządności nie ma? Najczęściej, kiedy centroprawicowe rządy obejmują władzę. Drugą sprawą jest wzmacnianie układu z Schengen. Jakim hipokrytą trzeba być, żeby coś takiego pisać? Przecież Niemcy właśnie zamknęli swoje granice i na granicach z Polską wzmożyli kontrole. Układ Schengen nie ma w tej chwili w Europie realnie miejsca, więc po co o tym pisać?!
— pytał Jakubiak.
Poseł PiS Paweł Jabłoński chciał się dowiedzieć, dlaczego rząd Donalda Tuska zgadza się na kolejne etapy prac nad Zielonym Ładem i paktem migracyjnym.
Pytanie, jakie chciałem panu zadać dotyczy tego, dlaczego zrezygnowaliście z narzędzia, które wykorzystuje każde państwo, czyli szczyt Rady Europejskiej? Ale odpowiedział na to wasz europoseł, ekspert od wszystkiego p. Szczerba, który powiedział, że Rafał Trzaskowski po prostu tak nieudolnie zarządza Warszawą, że byłyby z tego tytułu gigantyczne korki. I dlaczego w priorytetach naszej prezydencji jest jak najszybsze wdrożenie paktu migracyjnego i Zielonego Ładu? Podpisujecie w Brukseli dokumenty przyspieszające te sprawy. Dlaczego okłamujecie Polaków?
— przemawiał Jabłoński.
Były szef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślał, że brak organizacji tradycyjnego szczytu UE w Warszawie, inaugurującego polską prezydencję jest niewykorzystaniem wielkiej szansy i oddaniem walkowerem kompetencji na rzecz Brukseli.
Po co nam te wszystkie szczyty w Warszawie, skoro mamy doskonałe szczyty w Brukseli, prawda? Myślę, że dla pana to jest pytanie retoryczne, a dla mnie wprost przeciwnie. To zmarnowana szansa, niewykorzystane narzędzia, oddajecie do Brukseli naszą prezydencję!
— ocenił.
Posłanka PiS Anita Czerwińska pytała ministra Szłapkę w kwestii bezpieczeństwa państwa o zacieśnianie relacji transatlantyckich z USA i działania, jakie rząd Donalda Tuska rzekomo w tej kwestii podjął.
Jakie to były działania? Bo byliśmy świadkami wyścigu jaki sobie urządziliście, kto bardziej i mocniej obrazi kandydata na prezydenta USA. Był to cały festiwal pomówień i agresji wobec niego. Jak dziś się w tym odnajdujecie?
— zapytała Czerwińska.
Poseł PiS Andrzej Śliwka zauważył z kolei, że przekazywanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo UE, do czego najwyraźniej dąży rząd Donalda Tuska, już przynosi negatywne skutki, choćby ws. polityki migracyjnej.
Ostatnim razem, kiedy chcieliście przekazywać bezpieczeństwo innym instytucjom, innym państwom, skończyło się tak, że za naszą zachodnią granicą pojawiały się sytuacje, które nie powinny mieć miejsca jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jak de facto przerzucanie nam nielegalnych migrantów od naszego zachodniego sąsiada. (…) nNe pojawiło się w tym wystąpieniu w zakresie bezpieczeństwa nic, poza pustymi sloganami.
CZYTAJ TEŻ:
maz/sejm.gov.pl/YouTube
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/717984-debata-sejmowa-rzad-przedstawil-priorytety-prezydencji-w-ue