Projekt ustawy o likwidacji CBA został przyjęty przez rząd w grudniu; obecnie w gestii rządowych legislatorów jest przesłanie tego projektu do Sejmu – powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Dodał, że zależy mu na rozpoczęciu sejmowych prac nad tą regulacją.
O dalsze losy rządowego projektu o koordynacji działań antykorupcyjnych oraz likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego szef MSWiA Tomasz Siemoniak został zapytany w Radiu Rebeliant. Minister zwrócił uwagę, że prezydent Andrzej Duda wielokrotnie publicznie zapowiadał weto ustawy dotyczącej CBA, jednak mimo to - w ocenie Siemoniaka - projekt powinien być procedowany w parlamencie.
Zależy mi na tym, żeby te prace się rozpoczęły. Ta ustawa to efekt bardzo ciężkiej pracy wielu osób, to poważna legislacja
— ocenił Siemoniak. Jednocześnie zaznaczył, że najprawdopodobniej ustawę będzie w stanie podpisać dopiero nowy prezydent.
Zapytany, jak w takim razie możliwe będzie wejście w życie przepisów od 1 lipca 2025 r. odpowiedział, że rząd cały czas zakłada, że prezydent, gdy zapozna się z ustawą przyjętą przez Sejm i Senat, gotów będzie ją podpisać. Dodał, że termin ten umożliwia szybkie przystąpienie do działań likwidacyjnych.
W ocenie szefa MSWiA rozwiązania, które znalazły się w projekcie są racjonalne i „do przyjęcia przez wszystkich, którym naprawdę zależy na tym, żeby walka z korupcją była kontynuowana”.
Projekt ustawy o koordynacji działań antykorupcyjnych oraz likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego Rada Ministrów przyjęła na posiedzeniu 10 grudnia. Jednak jeszcze przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk ocenił, że ostatnie lata CBA to drwina z misji, którą miała kierować się ta służba, gdy powstawała. Według szefa rządu lata te pokazały, że poprzednicy do walki politycznej używali bezwzględnie różnych metod, również z udziałem służb państwowych.
Zgodnie z projektem, część zadań CBA przejmie pion antykorupcyjny w policji – powstanie Centralne Biuro Zwalczania Korupcji (CBZK), dla tych celów wzmocniona będzie też Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a Krajowa Administracja Skarbowa przejmie badanie oświadczeń majątkowych. Jednostki te będą kontynuowały czynności prowadzone obecnie przez CBA. Jednocześnie ustanowiona będzie tzw. osłona antykorupcyjna w celu wzmocnienia efektywności przeciwdziałania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym oraz działaniom godzącym w interesy ekonomiczne państwa.
Z ok. 1300 etatów funkcjonariuszy CBA i ok. 200 pracowników cywilnych 950 funkcjonariuszy i 200 pracowników cywilnych ma zostać przeniesionych do policji. Do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji trafi także ok. 300 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych z innych jednostek policji. KAS uzyska około 150 etatów, a ABW - 200.
CBZK ma być odpowiedzialne za realizację na obszarze całego kraju zadań dotyczących rozpoznawania i zwalczania przestępstw korupcyjnych. Nowa jednostka przejmie od likwidowanego CBA zadania, które dotyczą przestępstw korupcyjnych przeciwko: działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego; wymiarowi sprawiedliwości; wyborom i referendom; porządkowi publicznemu; wiarygodności dokumentów; mieniu; obrotowi gospodarczemu; obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi; finansowaniu partii politycznych; zasadom rywalizacji sportowej; obrotowi lekami, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobami medycznymi. Czynności operacyjno-rozpoznawcze, analityczno-informacyjne oraz kontrolne, które prowadzi CBA, będą w sposób nieprzerwany kontynuowane przez jednostki przejmujące.
Budżet CBA ma zostać rozdzielony proporcjonalnie do przejętych zadań i etatów – najwięcej pieniędzy – 73 proc. trafi do policji, 15,5 proc. do ABW, a 11,5 proc. do KAS – wynika z treści uzasadnienia projektu i oceny skutków tej regulacji, które trafiły na wtorkowe posiedzenie.
Likwidację CBA partie tworzące obecny rząd zapisały w umowie koalicyjnej. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca 2025 roku, z tym, że niektóre rozwiązania przygotowujące proces likwidacji CBA, wejdą w życie od 1 kwietnia 2025 roku.
tkwl/PAP
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/717922-zenujace-siemoniak-nie-moze-sie-doczekac-likwidacji-cba