Radni PiS w Radzie Miasta Gdańska złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie uchwały Rady o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w związku z nazwą ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uchwała jest według nich niezgodna z prawem.
Próba zmiany nazwy ulicy
O złożeniu skargi poinformowali na konferencji prasowej radni PiS: przewodniczący klubu Tomasz Rakowski oraz Kazimierz Koralewski i Aleksander Jankowski.
Nazwa ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego funkcjonuje w mieście Gdańsku od lat. W tym czasie nie wydarzyły się żadne szczególne ani ważne okoliczności, które mogłyby uzasadniać to, że - jak piszą wnioskodawcy w uchwale (radni KO - PAP) - te konsultacje społeczne mogłyby być początkiem zmiany tej nazwy ulicy
— powiedział Rakowski.
Radni PiS wnieśli w skardze o stwierdzenie nieważności uchwały w całości; zasądzenie od strony przeciwnej na rzecz skarżącego kosztów postępowania; rozpoznanie sprawy w postępowaniu uproszczonym oraz wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu prawa miejscowego w całości.
Rakowski poinformował, że skarga została przekazana do Rady Miasta Gdańska, która będzie miała 30 dni, by się do nie ustosunkować.
Może wycofać się z tej uchwały albo z jakiejś części tej uchwały, albo po prostu przygotuje stosowne materiały i przekaże je do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
— dodał.
Rada miasta 24 października ub.r. przyjęła uchwałę dotyczącą zorganizowania konsultacji społecznych wśród mieszkańców dzielnicy Przymorza Wielkiego w sprawie ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Za głosowało wówczas 24 radnych Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska, przeciw było 8 radnych z klubu Prawo i Sprawiedliwość.
Decyzja radnych oznacza, że ok. 24 tys. mieszkańców Przymorza Wielkiego będzie mogło wziąć udział w konsultacjach, które zostaną przeprowadzone prawdopodobnie od 10 stycznia i potrwają do końca marca br. W ankiecie zostanie zadanie pytanie: „Jaką nazwę powinna mieć obecna ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego”. W odpowiedziach mieszkańcy będą mogli wybrać spośród czterech odpowiedzi: a) Biały Dwór, b) Dąbrowszczaków, c) Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, d) inna propozycja (możliwość wpisania własnej propozycji).
Nazwa ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego została nadana w 2017 roku. Wcześniej nosiła imię Dąbrowszczaków. Została zmieniona przez poprzedniego wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha w trybie zarządzenia zastępczego na podstawie przepisu ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników
Radny Rakowski podkreślił, że zgodnie z inną uchwałą Rady Miasta Gdańska w mieście można zmienić istniejącą nazwę ulicy wyłącznie w „wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach”
Zaznaczył przy tym, że mieszkańcy w konsultacjach będą mogli wybrać także poprzednią nazwę ulicy, czyli „Dąbrowszczaków”. Jego zdaniem jest to lekceważenie prawa i kompromitacja wnioskodawców. Podał, że w 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny „stwierdził, że nazwa Dąbrowszczaków jest nazwą, która propaguje komunizm i jest niezgoda z ustawą dekomunizacyjną i nie może funkcjonować w przestrzeni Gdańska”.
Wnioskodawca skargi radny Koralewski, mieszkaniec ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, mówił o zasługach prezydenta Kaczyńskiego i stwierdził, że konsultacja w sprawie zmiany nazwy ulicy - jego zdaniem - nie powinny się odbyć.
Powinniśmy tę polityczną zadymę zupełnie z naszego życia wyrugować (…). Dość chaosu w sprawie ulicy prezydenta Lecha Kaczyńskiego
— oświadczył.
Radni PiS przypomnieli, że w listopadzie ub.r. złożyli wniosek o uchylenie uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych do wojewody pomorskiej Barbary Rutkiewicz, która uznała, że uchwała RMG nie narusza prawa.
Uchwałę w sprawie konsultacji przygotowali radni KO. Przekonywali, że została ona skierowana na sesję RMG w związku z docierającymi do radnych i wciąż podnoszonymi w dyskusji publicznej głosami mieszkańców dotyczącymi dokonanej w 2017 r. zmiany nazwy ulicy z Dąbrowszczaków na Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
W październiku ub. r. przewodnicząca RMG Agnieszka Owczarczak z KO w rozmowie z PAP przypomniała, że zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu, kolejna zmiana nazwy ulicy nadanej w trybie zarządzenia zastępczego wojewody jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Wojewody Pomorskiego. Rada Miasta Gdańska nie ma zatem możliwości podjęcia samodzielnie decyzji dotyczącej zmiany nazwy ulicy.
W 2017 roku poprzedni wojewoda pomorski Dariusz Drelich zarządzeniem zmienił nazwy także kilku innych ulic m.in. Stanisława Sołdka (została zmieniona na Kazimierza Szołocha – działacza „S” w gdańskiej stoczni), Wincentego Pstrowskiego (na Henryka Lenarciaka - działacza „S” w gdańskiej stoczni i inicjatora budowy Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku), Leona Kruczkowskiego (Ignacego Matuszewskiego - ministra skarbu w II Rzeczpospolitej i żołnierza), Franciszka Zubrzyckiego (Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” – żołnierza AK rozstrzelanego w 1946 r.), Mariana Buczka (Jana Styp-Rekowskiego - działacza narodowego, więźnia obozów koncentracyjnych) oraz Józefa Wassowskiego (na Anny Walentynowicz - działaczki „S” w stoczni).
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/717589-skarga-do-wsa-na-decyzje-ws-ulicy-lecha-kaczynskiego