Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydentka Mołdawii Maia Sandu odnieśli się do rozpoczęcia polskiej prezydencji w Radzie UE, pisząc na platformie X o potrzebie budowania silnej Europy. Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał na portalu X, że Kijów ma nadzieję na „wymierny postęp w negocjacjach w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Polska przejęła prezydencję w Radzie UE! Hasłem przewodnim będzie: „Bezpieczeństwo, Europo”. W kraju odbędzie się ponad 300 spotkań
Wraz z nowym rokiem rozpoczyna się prezydencja Polski w Radzie UE. W tych czasach pełnych wyzwań pracujemy razem na rzecz silnej Europy. Drogi Donaldzie Tusku, robimy to, stojąc ramię w ramię jako dobrzy przyjaciele
— podkreślił w tweecie szef rządu Niemiec.
Prezydentka Mołdawii życzyła Polsce i Tuskowi sukcesów podczas prezydencji i zaznaczyła, że jej kraj „pozostaje w pełni oddany temu, by czynić postępy na drodze do członkostwa w UE”.
Razem możemy osiągnąć nowe kamienie milowe na rzecz lepszego życia wszystkich Mołdawian i silniejszej, bezpieczniejszej Europy
— napisała szefowa państwa.
Oczekiwania Kijowa
Mamy nadzieję na wymierny postęp w negocjacjach w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE w czasie rozpoczynającej się polskiej prezydencji w Radzie UE – napisał na portalu X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Jesteśmy przekonani, że prezydencja Polski spowoduje wzmocnienie Europy
— podkreślił Zełenski, przekazując gratulacje premierowi Donaldowi Tuskowi.
Dzisiejszy poranny atak rosyjskich dronów na Ukrainę po raz kolejny wskazuje na kluczowe priorytety. Zdolności obronne Europy muszą być stale wzmacniane. Tylko dzięki sile możemy naprawdę zmusić Rosję do pokoju
— dodał prezydent Ukrainy.
Wcześniej w środę szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Sybiha napisał na X, że „w związku z objęciem przez Polskę drugiej prezydencji w Radzie UE, liczymy na polskie przywództwo, stanowczą postawę i zdecydowanie”.
Szef MSZ Ukrainy przekazał, że w nadchodzącym półroczu oczekuje wzmocnienia pomocy wojskowej dla Ukrainy i sankcji na Rosję. Jak podkreślił, celem Kijowa jest „dynamiczny proces przystąpienia Ukrainy do UE”.
Nie mogę się doczekać ścisłej współpracy z (szefem MSZ Polski) Radosławem Sikorskim w celu realizacji agendy UE-Ukraina
— dodał Sybiha.
Ukraina oficjalnie złożyła wniosek o członkostwo w UE w lutym 2022 r., a w czerwcu uzyskała status kraju kandydującego. W grudniu 2023 r. Rada Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą.
Polska prezydencja
W środę Polska przejęła po Węgrzech przywództwo w Radzie Unii Europejskiej. Uroczysta inauguracja odbędzie się 3 stycznia.
To drugi raz, kiedy Polska sprawuje prezydencję w Radzie; poprzednia przypadła na drugie półrocze 2011 roku. Hasło przewodnie tegorocznej prezydencji brzmi: „Bezpieczeństwo, Europo”. Polska zapowiedziała, że będzie chciała skupić się na jego siedmiu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/717396-przywodcy-niemiec-i-moldawii-o-prezydencji-polski