„Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podpisał rozporządzenia podnoszące stawki za niektóre usługi adwokatów i radców prawnych z urzędu oraz z wyboru” - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort podkreślił, że podniesienie opłat adwokackich nie podnosi kosztów za usługi prawnicze.
Z komunikatu MS wynika, że rozporządzenie dwukrotnie podnosi opłaty za czynności adwokatów z urzędu i z wyboru, a także radców prawnych z urzędu i z wyboru. Minister ocenił na platformie X, że zmiana rozporządzeń jest realizacją postulatu prawników i „wzmocnieniem prawa obywateli do obrony”.
Podniesienie stawek
Jak czytamy, podpisane rozporządzenie podnosi stawki dla pełnomocników z wyboru. Resort zaznaczył przy tym, że honorarium dla prawnika jest w dalszym ciągu ustalane z klientem według cen rynkowych w umowie prowadzenia sprawy. W ocenie MS stawki z rozporządzenia mają znaczenie, gdy sąd ustala należny osobie wygrywającej sprawę zwrot kosztów poniesionych na pełnomocnika. Im wyższa jest stawka minimalna, tym wyższa będzie kwota zwrotu - bliższa faktycznie poniesionym kosztom.
Ministerstwo zaznacza, że stawki minimalne dla pełnomocników z wyborów są równe należnościom dla pełnomocnika z urzędu, które wypłaca albo Skarb Państwa, albo strona przegrywająca postępowanie.
Uzasadnienie
Resort stwierdził przy tym, że obecne stawki opłat za czynności pochodzą z 2015 roku, więc „nie odpowiadają obecnym realiom ekonomicznym”. Jak czytamy, podpisana nowelizacja była szeroko uzgadniania i konsultowana, a podwyżki opłat adwokackich nie podniosą kosztów usług prawniczych. „Oznacza to, że nie odczują ich obywatele. Regulacja stawek będzie korzystna zarówno dla prawników, jak i dla ich klientów, ponieważ więcej adwokatów będzie zainteresowanych sprawami z urzędu” - czytamy.
CZYTAJ TAKŻE:
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/716747-minister-bodnar-nagle-podnosi-stawki-adwokatom-i-radcom