Sondaż SW Research przeprowadzony da „Rzeczpospolitej” wskazał, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie sposobu rozstrzygnięcia sporu między PKW a Sądem Najwyższym. Według 32,6 proc. ankietowanych PKW powinna wziąć pod uwagę orzeczenie Sądu Najwyższego w kontekście sprawozdania PiS. Co jednak ciekawe i symboliczne - prawie 2/5 badanych w ogóle nie słyszało o tej sprawie bądź nie ma wyrobionego zdania.
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uwzględniła odwołanie PiS ws. decyzji PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS za kampanię wyborczą w ubiegłym roku. Konsekwencją orzeczenia SN jest to, że PKW ma obowiązek przyjęcia sprawdzania partii Jarosława Kaczyńskiego.
Status Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych kwestionuje jednak rząd Donalda Tuska, a w dodatku TSUE i ETPC oceniły, że Izba SN nie jest sądem, a to na skutek wadliwego - ich zdaniem - sposobu wyznaczenia jej członków.
Symboliczny podział
Pracownia SW Research przeprowadziła badanie, w którym chciała sprawdzić jaki jest stosunek Polaków do sporu o subwencję PiS.
Czy Państwowa Komisja Wyborcza powinna uwzględnić orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego ws. odrzucenia przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego PiS?” - takie pytanie zadano uczestnikom sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej”
— zadała pytanie pracownia.
Według 32,6 proc. Polaków PKW powinna uznać orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, a 28,3 proc. ma odmienne zdanie.
Co ciekawe, 22,7 proc. społeczeństwa nie ma w tej kwestii zdania, albo w ogóle nie wie o co chodzi.
Kwestia płci i wieku
Znaczące są też różnice płci. 30,6 proc. kobiet stwierdziło, że PWK powinna uwzględnić decyzję Sądu Najwyższego, natomiast 21,3 proc. sprzeciwia się temu. Mężczyźni z kolei w 36,6 procentach stwierdzili, że PKW nie powinna brać pod uwagę orzeczenia SN, a 34,9 proc. wyraziło zdanie odmienne.
Aż 17,8 proc. mężczyzn nie ma w tej kwestii zdania, a u kobiet odsetek ten jest jeszcze wyższy - 27 proc. 11 proc. mężczyzn i 21, 1 proc. kobiet w ogóle nie słyszało o sprawie subwencji PiS.
Jeśli chodzi o wyniki, biorąc pod uwagę strukturę wieku, to największe poparcie dla uznania orzeczenia Izby SN jest wśród ludzi między 35. a 49. rokiem życia i wynosi 41,3 proc. Inaczej uważają przeważnie osoby, które ukończyły 50 lat - 39,1 proc.
Odpowiedź „tak”, na zadane pytanie, zaznaczyło również 39 proc. mieszkańców miast liczących od 20 tys. do 99 tys. mieszkańców. Z kolei najmniejsze poparcie dla przyjęcia orzeczenia przez PKW wyrazili mieszkańcy miast do 20 tys. mieszkańców - 24,9 proc
— zaznaczono w Interii.
CZYTAJ TEŻ:
maz/Interia
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/716584-sondazpolacy-podzieleni-ws-uznania-orzeczenia-sn-przez-pkw