Ponownie stanęliśmy po stronie demokracji, praworządności, wartości europejskich i praw obywatelskich; cały czas bronimy Konstytucji RP jako fundamentu naszej państwowości - podkreślił szef MS Adam Bodnar, odnosząc się do rządowej uchwały ws. kryzysu w obszarze sądownictwa. „To przygotowanie do ewentualnego nieuznania orzeczenia SN w kwestii wyborów na urząd Prezydenta RP” - oceniła uchwałę z kolei Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca KRS.
CZYTAJ WIĘCEJ: Anarchia! Rząd będzie publikował werdykty SN i TK z „przypisami”. Tusk chwali też pomysł Hołowni. „Incydentalnie zrobić taką ustawę”
W środę rząd „mając na względzie potrzebę usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego”, przyjął uchwałę w sprawie „przeciwdziałania negatywnym skutkom kryzysu konstytucyjnego w obszarze sądownictwa”. Jeszcze tego samego dnia po południu została ona ogłoszona w Monitorze Polskim.
W ten sposób ponownie stanęliśmy po stronie demokracji, praworządności, wartości europejskich i praw obywatelskich. Przede wszystkim jednak cały czas bronimy Konstytucji RP jako fundamentu naszej państwowości
— napisał w środę wieczorem szef MS na platformie X.
Bodnar podkreślił, że nie ma zgody na funkcjonowanie organów państwa, które zostały powołane i obsadzone „z pogwałceniem fundamentalnych zasad ustrojowych III Rzeczypospolitej”.
Dodał, że konstytucja oraz orzeczenia europejskich trybunałów są „gwarantem naszej wolności i drogowskazem, jakim należy się kierować na drodze do powrotu rządów prawa w naszym kraju”.
Skandaliczna uchwała rządu
Stan sądownictwa, określany jako „kryzys praworządności”, wymaga systemowego rozwiązania i podjęcia działań naprawczych - głosi uchwała rządu. Wskazano, że ogłaszanie rozstrzygnięć TK utrwalałoby kryzys, a akty KRS i SN w składach po 2017 r. i ogłaszane w dziennikach urzędowych powinny mieć adnotację.
W uchwale przywołano szereg orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z lat 2021-2024 i dotyczących polskiego wymiaru sprawiedliwości. Przywołano w niej jednocześnie uchwały Sejmu z grudnia ub.r. i marca br. odnoszące się zarówno do obecnej KRS, jak i do TK.
Zmiany w ustroju sądownictwa zainicjowane w 2015 r. miały na celu osłabienie niezawisłości sędziowskiej. W wyniku kolejnych działań organów władzy, począwszy od poważnych nieprawidłowości w wyborze sędziów TK w grudniu 2015 r., poprzez reorganizację KRS i utworzenie nowych izb w SN, sądownictwo zostało narażone na nieuprawnioną ingerencję władzy wykonawczej i ustawodawczej. Tym samym konstytucyjne gwarancje niezależności sądownictwa uległy osłabieniu
— oceniono w uchwale.
Odnosząc się do TK, rząd uznał, że Trybunał „w aktualnym składzie jest niezdolny do wykonywania zadań określonych w art. 188 i art. 189 Konstytucji RP”. „Rada Ministrów uznaje za zasadne konsekwentne podejmowanie działań naprawczych służących przywróceniu funkcjonowania sądownictwa konstytucyjnego, zgodnego z konstytucyjnym standardem” - czytamy w uchwale.
CZYTAJ WIĘCEJ:
„Nie będzie to powód do dumy”
Na wpis Bodnara i na to, co wyprawia rząd Donalda Tuska zareagowali internauci.
Wytłumaczy pan w przystępnych słowach, dlaczego rząd uznaje wiadomą izbę za legalną, kiedy orzeka po jego myśli, a nie uznaje jej, kiedy orzeka wbrew jego oczekiwaniom?
Wiadomo, uprawnienia władzy sądowniczej dajemy władzy ustawodawczej i jazda, lecimy - Marszałek zatwierdzi wynik wyborów. Do tego dajmy jeszcze władzy wykonawczej inne kompetencje władzy sądowniczej - niech Premier decyzuje, co jest wyrokiem, a co nie jest. PRAWORZĄDNOŚĆ.
Bronicie Konstytucji RP, której nie przeczytaliście, bo wam się z podręcznikiem do PR pomyliła. A te wasze ‘wartości europejskie’ to chyba wyciągnęliście z kserokopiarki w Brukseli, bo w Polsce ich nikt nie widział od lat.
Myślę, że kiedyś jakiś cierpliwy doktorant napisze interesującą dysertację na temat koncepcji „praworządności”, którą Pan reprezentuje i wdraża. I nie będzie to powód do dumy.
Art. 190 Konstytucji. „1. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. 2. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawach wymienionych w art. 188 podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu…”
kk/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/716251-bodnar-zachwycony-przyjeta-uchwala-dostal-odpowiedz