Komisja Europejska przeszła do drugiego etapu postępowania w sprawie tzw. niebieskiej karty. To konsekwencja tego, że Polska nie wdrożyła przepisów, które umożliwiają szersze otwarcie rynku pracy na obcokrajowców. Wszczęła też postępowanie w sprawie ułatwień dla specjalistów świadczących usługi tymczasowo.
„Niebieską kartę” wprowadza dyrektywa z 2021 roku w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Cudzoziemcy poprzez uzyskanie „niebieskiej karty” zdobywają mobilność w UE, która pozwala im przenieść się do drugiego państwa członkowskiego.
Dyrektywa ustanawia warunki wjazdu i pobytu wysoko wykwalifikowanych obywateli państw trzecich przybywających do UE w celu zamieszkania i podjęcia pracy. Ma ona pomóc przyciągnąć do UE pracowników wysoko wykwalifikowanych poprzez zapewnienie im lepszych praw.
Państwa członkowskie UE miały czas do 18 listopada 2023 r. na transpozycję dyrektywy do prawa krajowego. KE wysłała tzw. uzasadnioną opinię w tej sprawie do Polski, a także do Chorwacji, Słowenii i Szwecji. Jeśli kraje członkowskie nie naprawią stwierdzonych niedociągnięć, KE może w dalszym kroku skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Kwalifikacja zawodowa
Komisja wszczęła też postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę w związku z niewdrożeniem przepisów likwidujących obciążenia po stronie specjalistów chcących świadczyć usługi tymczasowo i okazjonalnie. Zasady te nakłada dyrektywa w sprawie kwalifikacji zawodowych. W ocenie KE, jej zapisów nie przestrzegają aż 22 państwa członkowskie.
Chodzi o wymóg wstępnego sprawdzenia kwalifikacji zawodowych. Państwa członkowskie mogą go nałożyć wyłącznie w przypadku zawodów związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem publicznym. Takie wstępne badanie może bowiem znacznie opóźnić rozpoczęcie działalności, dlatego powinno się je przeprowadzać jedynie w wyjątkowych warunkach, np. jeśli brak kwalifikacji zawodowych mógłby prowadzić do poważnych szkód dla zdrowia lub bezpieczeństwa usługobiorcy. W ocenie KE aż 22 państwa dopuszczają jednak taką wstępną weryfikację w sposób nieuzasadniony.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/715994-komisja-europejska-znow-uderza-w-polske