W świątecznym wydaniu tygodnika „Sieci” Grzegorz Górny opisuje szczegółowo, jak wyglądały pierwsze dni życia Jezusa, a także co spowodowało, że mędrcy ze Wschodu wyruszyli w podróż, która zawiodła ich do Betlejem. Co wydarzyło się w czasie pomiędzy przybyciem Józefa i Maryi do niewielkiego miasta w Judei a ich ucieczką z małym Jezusem do Egiptu?
Artykuły z bieżącego wydania dostępne w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.
W artykule „Pierwsze dni Jezusa” Grzegorz Górny podkreśla, że wizyta mędrców to szczególnie istotny moment w historii zbawienia. Szukając nowonarodzonego króla, uczeni dotarli do Jezusa. Współcześni badacze uważają, że zjawiskiem, które doprowadziło ich do Betlejem, była koniunkcja Jowisza i Saturna w konstelacji Ryb – niezwykle rzadkie zjawisko.
Występuje raz na 794 lata. W 7 r. (na który datowane są narodziny Jezusa) wspomniany fenomen powtórzył się aż trzy razy (29 maja, 1 października i 5 grudnia). Trzykrotna koniunkcja wspomnianych planet w ciągu jednego roku nie nastąpiła nigdy więcej. Pierwszym, który to odkrył, był w 1603 r. Johannes Kepler
— pisze Górny.
„Sieci pod choinkę”
W tygodniku na święta Bożego Narodzenia specjalny dodatek „Sieci pod choinkę”, a w nim Dorota Łosiewicz zdradza kulisy powstawania najpopularniejszego programu Telewizji wPolsce24 – „Polityki na deser”. O tym, jak wygląda Ukraina po tysiącu dniach wojny pisze Marek Budzisz. W specjalnym dodatku świątecznym znajdziemy także refleksje Dariusza Karłowicza na temat zmierzchu malarstwa sakralnego. Aleksandra Rybińska wskazuje, co katedra Notre Dame mówi nam o Francuzach, Piotr Gursztyn analizuje, czym rosyjska mentalności różni się od europejskiej, a Konrad Kołodziejski opowiada o rywalizacji w wyścigu o podbój kosmosu.
„Najgorszy rząd III RP”
Grudzień to nie tylko radosny okres świąt Bożego Narodzenia. Niedawno minął rok od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska. W tekście „Najgorszy rząd III RP” Marek Pyza podsumowuje, jak przez ten czas zmieniło się państwo.
(…) polityczni nominaci rzucili się na państwowe synekury z większą pazernością niż ktokolwiek wcześniej. Partyjnie rozdystrybuowano zarządy spółek, rady nadzorcze, rządowe agencje, a obiecane konkursy uzyskały kryptonim Yeti (…). Zagraniczni inwestorzy opuszczają nasz kraj (uciekają przed rosnącymi kosztami pracy, w tym galopującymi cenami prądu), nie ma tygodnia bez doniesień o kolejnych zwolnieniach grupowych. (…), sytuacja na rynku pracy robi się coraz trudniejsza dla pracownika
— wymienia Pyza.
„Masło luksusowe”
Rok od przejęcia władzy przez uśmiechniętą koalicję, w Polsce szaleje drożyzna. Jej symbolem stała się kostka masła. W materiale „Masło luksusowe” Konrad Kołodziejski wskazuje:
Dziś znowu mamy władzę, która porzuca ludzi w potrzebie i zgadza się na ich ubóstwo. Być może wynika to z nieudolności obecnej ekipy, a być może z jej konformizmu, ale takie wyjaśnienia byłyby bardzo przychylne dla rządu Tuska. Dlatego należy sądzić, że polityka gabinetu jest celowa. Chodzi o przywrócenie społeczeństwa klasowego, w którym na najwyższym poziomie jest nieliczna klasa panująca, nieco niżej znajduje się klasa aspirująca (mylnie nazywana średnią), a cała reszta zostaje zdegradowana do roli ubogich poddanych.
„Ranking Prezydentów III RP”
W publikacji „Ranking Prezydentów III RP” Stanisław Janecki podejmuje wyzwanie odkłamania hierarchii prezydentów naszego kraju. Liderem takiego zestawienia z całą pewnością powinien zostać Lech Kaczyński. Dlaczego?
To pierwszy prezydent III RP nieuwikłany w poprzedni system, prawdziwie wolny, pierwszy intelektualista na tym stanowisku. Jako głowa państwa miał pięć podstawowych celów: szybkie dołączenie Polski do najbogatszych państw Zachodu; przewodzenie krajom zagrożonym rosyjskim neoimperializmem i maksymalne zabezpieczenie się przed jego skutkami m.in. w sektorze energetycznym; rola lidera w gronie państw Europy Środkowo-Wschodniej należących do UE i NATO; znaczące podniesienie zdolności obronnych Polski
– wskazuje Janecki.
Co jeszcze w świątecznym numerze?
W nowym wydaniu tygodnika Sieci także felieton Daniela Obajtka.
By znaleźli sposób na skuteczne spełnienie chociaż ułamka wyborczych obietnic. By zamiast nienawiści i ślepej żądzy rozliczeń ich działaniami kierowała troska o gospodarkę i co za tym idzie portfele Polaków –
– życzy rządzącym europoseł PiS i były prezes Orlenu.
Ponadto w tygodniku także komentarze bieżących wydarzeń pióra Jana Pietrzaka, Bronisława Wildsteina, Macieja Walaszczyka, Marty Kaczyńskiej-Zielińskiej, Arkadiusza Mularczyka, Samuela Pereiry, Andrzeja Rafała Potockiego, Ryszarda Czarneckiego, Katarzyny Zybertowicz, Krzysztofa Feusette.
Więcej w wydaniu tygodnika „Sieci” na święta Bożego Narodzenia. Artykuły dostępne są w ramach subskrypcji wPolityce.pl: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.
Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce24 na 52 kanale telewizji naziemnej oraz u operatorów: Vectra - 825. Polsatbox - 196. UPC/Play 65. Netia 192. Evio 43. Inea 459 oraz na stronie www.wPolsce24.tv
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/715869-w-swiatecznym-wydaniu-tygodnika-sieci-pierwsze-dni-jezusa