Wojewoda pomorski nie uchyli uchwały Rady Miasta Gdańska ws. przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie zmiany nazwy ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, konsultacje odbędą się. O uchylenie uchwały wnioskowali radni PiS, którzy uważają, że jest niezgodna z prawem.
Rzecznik prasowy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku Krystian Kłos przesłał PAP w środę stanowisko wojewody ws. wniosku o uchylenie uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących nazwy ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku. Wniosek w imieniu radnych PiS złożył w połowie listopada br. szef klubu radnych PiS Tomasz Rakowski. Politycy PiS argumentowali, że uchwała Rady Miasta Gdańska jest obarczona błędami i wydana niezgodnie z polskim prawem.
Wojewoda pomorski uznał, że uchwała nie narusza prawa. Decyzja wojewody oznacza, że konsultacje społeczne ws. ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego odbędą się.
Słowa szef klubu radnych PiS
Szef klubu radnych PiS Tomasz Rakowski powiedział PAP, że skieruje sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
24 października br. podczas sesji Rady Miasta gdańscy rajcy przyjęli uchwałę dotyczącą zorganizowania konsultacji społecznych wśród mieszkańców dzielnicy Przymorza Wielkiego w sprawie ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Za głosowało 24 radnych Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska, przeciw było 8 radnych z klubu Prawo i Sprawiedliwość.
Decyzja radnych oznacza, że ok. 24 tys. mieszkańców Przymorza Wielkiego będzie mogło wziąć udział w konsultacjach na trzy sposoby - głosując na miejskiej stronie gdansk.pl, wypełniając papierową ankietę i składając ją w Urzędzie Miejskim przy ul. Nowe Ogrody, lub podczas głosowania w wyborach Rady Dzielnicy Przymorze Wielkie.
W ankiecie zostanie zadanie pytanie: „Jaką nazwę powinna mieć obecna ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego”. W odpowiedziach mieszkańcy będą mogli wybrać spośród czterech odpowiedzi: a) Biały Dwór, b) Dąbrowszczaków, c) Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, d) inna propozycja (możliwość wpisania własnej propozycji).
Konsultacje mają zakończyć się 31 marca 2025. Wcześniej zakładano, że rozpoczną się w grudniu br., natomiast w trakcie sesji przewodnicząca RM Agnieszka Owczarczak oświadczyła, że zostaną przesunięte i najprawdopodobniej rozpoczną się 10 stycznia 2025 roku.
Uchwałę w sprawie konsultacji przygotowali radni KO. Przekonywali, że projekt uchwały został skierowany na sesję RMG w związku z docierającymi do radnych i wciąż podnoszonymi w dyskusji publicznej głosami mieszkańców dotyczącymi dokonanej w 2017 r. zmiany nazwy ulicy z Dąbrowszczaków na Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Nazwa ulicy została zmieniona w 2017 roku przez poprzedniego wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha. Drelich zarządzeniem zmienił w 2017 r. nazwy kilku ulic m.in. Stanisława Sołdka (została zmieniona na Kazimierza Szołocha – działacza „S” w gdańskiej stoczni), Wincentego Pstrowskiego (na Henryka Lenarciaka - działacza „S” w gdańskiej stoczni i inicjatora budowy Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku), Leona Kruczkowskiego (Ignacego Matuszewskiego - ministra skarbu w II Rzeczpospolitej i żołnierza), Franciszka Zubrzyckiego (Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” – żołnierza AK rozstrzelanego w 1946 r.), Mariana Buczka (Jana Styp-Rekowskiego - działacza narodowego, więźnia obozów koncentracyjnych) oraz Józefa Wassowskiego (na Anny Walentynowicz - działaczki „S” w stoczni).
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/715488-tak-walcza-z-ulica-lecha-kaczynskiego-w-gdansku