Prezydent Andrzej Duda powołał Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. „Potrzebna jest na tej funkcji osoba, która nie tylko umie podejmować decyzje, nie tylko nie boi się podejmować decyzji, ale przede wszystkim która ma wielkie doświadczenie zarządcze w instytucjach, których działanie nie jest łatwe, a pan prezes takie doświadczenie ma” - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Jest mi niezwykle miło, że mogę wręczyć tę nominację po dokonaniu wyboru spośród dwóch zgłoszonych mi kandydatów osoby sędziego, który będzie realizował zadanie prowadzenia TK przez najbliższe lata. Bardzo dziękuję panu prezesowi za podjęcie się tego zadania, uczestnictwo w konkursie i przyjęcie tej nominacji. Bardzo dziękuję pani prezes za przeprowadzenie wyborów i przedstawienie kandydatów na nowego prezesa TK. (…) Gratuluję panu prezesowi
— mówił Andrzej Duda.
Dziękuję, bo podejmując tę decyzję o wyborze właśnie pana na ten niezwykle poważny urząd zwłaszcza w czasach różnych politycznych wstrząsów i batalii, które w tej chwili się toczą, gdzie kwestia praworządności, zgodności z konstytucją działań instytucji państwa, ale przede wszystkim osób odpowiedzialnych za te instytucje ma fundamentalne znaczenie najprawdopodobniej dla przyszłości Rzeczpospolitej, także dla jej stabilności i bezpieczeństwa. Potrzebna jest w związku z tym na tej funkcji osoba, która nie tylko umie podejmować decyzje, nie tylko nie boi się podejmować decyzji, ale przede wszystkim która ma wielkie doświadczenie zarządcze w instytucjach, których działanie nie jest łatwe, a pan prezes takie doświadczenie ma
— dodał.
Ze wszystkich zadań, które były panu prezesowi powierzane przez lata w różnych trudnych latach, wywiązywał się pan prezes znakomicie. Nie miałem żadnych wątpliwości, że ma pan odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie potrzebne do tego, by funkcje prezesa TK wykonać najlepiej jak to tylko możliwe. Dziękuję tym bardziej za przyjęcie tej informacji i życzę panu prezesowi powodzenia w wykonywaniu zadań
— powiedział Andrzej Duda.
Andrzej Duda zwrócił się też do poprzedniej prezes TK Julii Przyłębskiej.
Ogromnie dziękuję za wykonywanie funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego przez wszystkie te trudne lata, które za nami. Także życzę powodzenia jeszcze w pracy orzeczniczej w Trybunale Konstytucyjnym i później w dalszej samorealizacji zawodowej, prawniczej
— mówił.
Zgodnie z prawem, prezesa Trybunału Konstytucyjnego powołuje prezydent spośród kandydatów przedstawionych mu przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK.
W piątek - jak poinformowała prezes TK Julia Przyłębska - Zgromadzenie Ogólne sędziów TK spośród czterech kandydatów wyłoniło dwóch, których kandydatury trafiły do prezydenta; byli to: Bartłomiej Sochański i Bogdan Święczkowski.
Julia Przyłębska, która jest sędzią TK od grudnia 2015 r., została powołana na prezesa Trybunału 21 grudnia 2016 r. przez prezydenta Dudę. Jej kadencja jako sędzi kończy się w poniedziałek, 9 grudnia.
Sylwetka Bogdana Święczkowskiego
Święczkowski urodził się 22 maja 1970 r. w Sosnowcu i ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, później ukończył aplikację prokuratorską i z prokuraturą związał swoją karierę zawodową. W 1996 r. zdał egzamin prokuratorski. W kolejnych latach pracował na stanowisku prokuratora w różnych jednostkach organizacyjnych prokuratury. Ukończył też studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego.
Za czasów pierwszych rządów PiS (2005-2007) początkowo był szefem biura ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Później - od września 2006 do listopada 2007 r. - Święczkowski był szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Po odejściu z funkcji szefa ABW Święczkowski powrócił na stanowisko prokuratora Prokuratury Krajowej i odszedł w stan spoczynku z chwilą likwidacji ówczesnej PK oraz rozdzielenia funkcji szefa MS od Prokuratora Generalnego i utworzenia Prokuratury Generalnej.
Wcześniej jednak - na początku 2010 r. - był jednym z kandydatów w konkursie na nowego Prokuratora Generalnego oddzielonego od stanowiska Ministra Sprawiedliwości. Święczkowski nie zdobył poparcia Krajowej Rady Sądownictwa. Konkurs przed KRS wygrali wtedy Edward Zalewski i Andrzej Seremet. Ten ostatni później został PG.
W latach 2010-2015 Święczkowski pozostawał prokuratorem w stanie spoczynku. W tym czasie został wybrany na radnego śląskiego sejmiku wojewódzkiego.
Natomiast w wyborach parlamentarnych w 2011 r. Święczkowski uzyskał mandat poselski z listy PiS. Wybrany w okręgu obejmującym Wałbrzych, uzyskał wówczas 17 tys. 109 głosów. Mandatu poselskiego jednak nie objął, a spory z tym związane odbiły się szerokim echem.
Mandat poselski Święczkowskiego został bowiem wygaszony niecałe trzy tygodnie później w związku z tym, że nie zrzekł się on funkcji prokuratora w stanie spoczynku. Taka sama sytuacja dotyczyła także innego z prokuratorów Dariusza Barskiego. Sprawa zaowocowała odwołaniami do kolejnych instancji i po batalii prawnej Sąd Najwyższy uznał, że prokurator w stanie spoczynku nie może być posłem.
Pod pojęciem prokuratora trzeba rozumieć zarówno tych, którzy są w stanie czynnym, jak i w stanie spoczynku
— uznał Sąd Najwyższy.
Po powrocie PiS do władzy w listopadzie 2015 roku Święczkowski został wiceministrem sprawiedliwości. Z kolei w marcu 2016 roku - po ponownym połączeniu funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego - objął stanowisko prokuratora krajowego w randze zastępcy PG.
W grudniu 2021 r. pojawiły się doniesienia, że Święczkowski będzie kandydatem na sędziego TK.
Na pierwszej linii walczył z bandytami, którzy nie wahali się używać szantażu, gróźb i dopuszczali się najcięższych przestępstw. Jeśli tylko zechciałby kandydować, byłby znakomitym kandydatem
— mówił ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, oceniając tę kandydaturę.
Święczkowski był jednym z założycieli Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów „Ad Vocem”, a także Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych w Łodzi. Jest żonaty - żona jest sędzią. Święczkowski ma córkę.
tkwl/PAP
CZYTAJ TAKŻE: Nowy numer tygodnika „Sieci”! Julia Przyłębska w ekskluzywnym wywiadzie: „Na pewno nie będę stała z boku”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/715322-prezydent-powolal-bogdana-swieczkowskiego-na-prezesa-tk