W Paryżu zakończył się pierwszy dzień uroczystości związanych z ponownym otwarciem katedry Notre Dame. Gośćmi uroczystości byli przywódcy państw, organizacji międzynarodowych i Kościołów. Do stolicy Francji przyleciał prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda.
CZYTAJ WIĘCEJ: Katedra Notre Dame ponownie otwarta! Rozpoczęła się doniosła uroczystość. Ceremonię rozpoczął arcybiskup pukając do drzwi świątyni
Uroczystości rozpoczęły się w sobotę o godz. 19. Wśród kilkudziesięciu zaproszonych szefów państw i rządów byli prezydent elekt USA Donald Trump i przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski; Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda.
Z USA oprócz Trumpa przyjechała Jill Biden, małżonka ustępującego prezydenta Joe Bidena, a także Elon Musk. Obecni byli brytyjski książę William; monarchowie z Belgii, Luksemburga, Monako i Norwegii.
W katedrze doszło do krótkiego przywitania Donalda Trumpa z Andrzejem Dudą.
Kamery uchwyciły również obecnego w świątyni Elona Muska, z którym później rozmawiał prezydent Duda.
Prezydent Duda widział się również z prezydentem Ukrainy.
„Drzwi otwarte są dla wszystkich”
Drzwi Notre Dame otwarte są dla wszystkich - powiedział w sobotę arcybiskup Paryża Laurent Ulrich podczas uroczystości w katedrze. Hierarcha mówił o tym podczas nabożeństwa będącego częścią sobotniej ceremonii. Pierwsza Msza odbędzie się w niedzielę, nastąpi wówczas konsekracja ołtarza.
Arcybiskup zaprosił do świątyni także tych, którzy nie czują się uprawnieni do przekroczenia jej progu. „Drzwi otwarte są dla wszystkich” - przekonywał; zapewnił, że w świątyni mile widziani są również niewierzący.
Słowa te padły podczas krótkiego nabożeństwa, które zakończyło sobotnie uroczystości. Pierwotnie miało być oddzielone od części świeckiej, podczas której przemówienie wygłosił prezydent Francji Emmanuel Macron. Ze względu na warunki pogodowe oba te elementy uroczystości odbyły się wewnątrz katedry.
Podczas ceremonii liturgicznej abp Ulrich pobłogosławił i symbolicznie „obudził” XVIII-wieczne organy Notre Dame, największe we Francji. Był to symboliczny dialog, w którym instrument, wzywany ośmiokrotnie, „odpowiadał” muzyką - improwizacjami w wykonaniu czterech organistów: Oliviera Latry’ego, Vincenta Dubois, Thierry’egp Escaicha i Thibaulta Fajolesa.
Niedzielne uroczystości
W niedzielę 8 grudnia o godz. 10.30 abp Ulrich odprawi Mszę, podczas której poświęci ołtarz świątyni. Na nabożeństwie obecnych będzie blisko 170 biskupów z Francji i całego świata, kapłani z każdej ze 106 parafii diecezji paryskiej i duchowni katolickich Kościołów obrządku wschodniego, jak również wierni reprezentujący te wspólnoty.
Konsekracja ołtarza, która jest centralnym obrzędem uroczystości, nastąpi w pięciu etapach. Najpierw złożone zostaną w nim relikwie pięciorga świętych związanych z dziejami Kościoła paryskiego. To relikwie: św. Marii Eugenii od Jezusa Milleret, Magdaleny Zofii Barat, św. Katarzyny Laboure, św. Karola de Foucaulda i błogosławionego Włodzimierza Ghiki. Kolejne elementy obrzędu to: modlitwa dziękczynna, namaszczenie olejami i ofiarowanie kadzidła, następnie ołtarz zostanie ozdobiony i oświetlony.
Od wieczora katedra znów ma być dostępna dla wszystkich, a przez pierwszy tydzień - do 14 grudnia - otwarta będzie do godz. 22
kk/X/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/715183-prezydent-duda-i-donald-trump-spotkali-sie-w-notre-dame