Poparcie dla rządu deklaruje 34 proc. badanych, przeciwnikami jest 40 proc. respondentów, zaś obojętność wobec niego deklaruje 24 proc. Polaków - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
CBOS zwraca uwagę, że w listopadzie opinie o rządzie po raz kolejny minimalnie się pogorszyły. Wzrosły odsetki głosów krytycznych, a liczba ocen pozytywnych pozostała taka sama lub zmieniła się nieznacznie. We wszystkich wymiarach ocen wyraźnie przeważają opinie negatywne.
W kwestii stosunku badanych do rządu nie zmienił się odsetek poparcia - wśród respondentów utrzymuje się ono na poziomie 34 proc. O jeden pkt. proc. przybyło za to jego przeciwników - krytyczne zdanie na temat rządu deklaruje 40 proc. badanych. Analogicznie do badania z października, jedna czwarta, a więc 25 proc. respondentów, deklaruje wobec rządu obojętność.
Wzrósł odsetek głosów krytyki
W przypadku oceny wyników działalności rządzących również nie zmieniła się liczba tych pozytywnych - pozytywne odczucia w tej kwestii deklaruje 37 proc. respondentów.
Wzrósł za to odsetek głosów krytyki w tej sprawie, który wyniósł 50 proc. Negatywnych odczuć wobec działań rządu przybyło o 2 pkt. proc. Mniej osób niż poprzednio nie ma sprecyzowanej opinii na temat pracy rządu (13 proc, spadek o 2 pkt. proc.).
CBOS zauważa, że jedynie opinie o Donaldzie Tusku jako premierze zmieniły się w tym miesiącu niejednoznacznie. Ponad jedna trzecia badanych deklaruje zadowolenie z faktu, że jest on szefem rządu - jest to 37 proc., co oznacza wzrost o 1 pkt. proc. Połowa pytanych nie jest z tego zadowolona (51 proc., wzrost o 1 pkt. proc.). O dwa pkt. proc. spadł jednocześnie odsetek osób niemających jednoznacznego zdania w tej kwestii - jest to 12 proc. badanych.
Kim są zwolennicy rządu?
Z przeprowadzonego przez CBOS badania wynika, że w listopadzie zwolennikami obecnego rządu są najczęściej respondenci o lewicowych poglądach politycznych (70 proc.) oraz – w mniejszym stopniu – osoby deklarujące poglądy centrowe (42 proc.). Ponadto więcej niż przeciętnie zwolenników odnotowano wśród mieszkańców największych miast (61 proc.).
Natomiast najwięcej przeciwników rządu spotykamy wśród osób często biorących udział w praktykach religijnych (79 proc. – kilka razy w tygodniu, 49 proc. – raz w tygodniu), a także deklarujących prawicowe poglądy polityczne (68 proc.) i negatywnie oceniających własne warunki materialne (64 proc.).
Badanie zrealizowano w dniach od 8 do 21 listopada 2024 roku na próbie liczącej 981 osób (w tym: 57,0 proc. metodą CAPI, 24,9 proc. – CATI i 18,1 proc. – CAWI).
CZYTAJ WIĘCEJ:
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/715098-sondaz-jaki-stosunek-do-rzadu-maja-polacy