Szef BBN Jacek Siewiera poinformował, że rozmawiał z przedstawicielami rządu Korei Płd. i koreańskiego przemysłu zbrojeniowego. Dostawy idą bez opóźnień i spodziewamy się dobrych wiadomości z przemysłu - przekazał Siewiera po krótkotrwałym wprowadzeniu stanu wojennego w tym państwie.
We wpisie na portalu X szef BBN poinformował, że odbył szereg rozmów z przedstawicielami rządu Korei Południowej, w tym Seok Jong-Gunem, ministrem odpowiedzialnym za koreański przemysł zbrojeniowy i zakupy uzbrojenia, a także przedstawicielami zarządów koncernów Hyundai Rotem i Hanwha, dostarczającymi do Polski m.in. czołgi K2 i armatohaubice K9.
Dostawy idą bez opóźnień i spodziewamy się dobrych wiadomości z przemysłu
— napisał Siewiera.
„Współpraca nie jest zagrożona”
Wczoraj wieczorem o tym, że realizacja kontraktów zbrojeniowych nie jest zagrożona, zapewniał też wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Jesteśmy w stałym kontakcie z naszym attaché w Seulu, a także jego koreańskim odpowiednikiem w Polsce. Otrzymaliśmy zapewnienie w imieniu koreańskiego MON od wiceministra obrony Il Sunga, że nasza współpraca i realizacja kontraktów zbrojeniowych nie jest w żaden sposób zagrożona
— napisał Kosiniak-Kamysz.
Stan wojenny w Korei Południowej
Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol ogłosił wczoraj wieczorem czasu lokalnego stan wojenny, oskarżając opozycję o sympatyzowanie z Koreą Północną i paraliżowanie prac rządu. Nastęnie Zgromadzenie Narodowe Korei Płd. za zażądaniem od prezydenta Jun Suk Jeola zniesienia stanu wyjątkowego. Zgodnie z konstytucją, stan wojenny musi zostać zniesiony, gdy zażąda tego większość parlamentarna. Prezydent zniósł stan wojenny dzisiaj nad ranem (czasu lokalnego), a jego rząd formalnie zatwierdził tę decyzję.
Największe opozycyjne ugrupowanie - Koreańska Partia Demokratyczna (KPD) oświadczyło, że będzie dążyć do impeachmentu prezydenta, ministra obrony oraz ministra administracji publicznej i bezpieczeństwa zarzucając im zmowę w sprawie „niekonstytucyjnego i niezgodnego z prawem” ogłoszenia stanu wojennego.
Kluczowe dla Polski źródło
W ostatnich latach Korea Południowa - posiadająca bardzo rozbudowany przemysł obronny - stała się kluczowym dla Polski źródłem zakupów sprzętu wojskowego. Za rządów w MON Mariusza Błaszczaka (PiS) zawarte zostały kontrakty m.in. na dostawę 180 czołgów K2, kilkuset samobieżnych armatohaubic K9, wyrzutni rakiet K239 Chunmoo, a także kilkudziesięciu lekkich samolotów FA-50.
Obecnie trwają pracę nad kolejnymi kontraktami, w tym zwłaszcza na kolejne czołgi K2, które w przyszłości mają powstawać w Polsce. Po zrealizowaniu aktualnych planowanych na najbliższe lata kontraktów koreański sprzęt ma stać się jednym z najważniejszych składników wyposażenia Wojska Polskiego.
CZYTAJ WIĘCEJ:
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/714848-szef-bbn-zapewnia-dostawy-sprzetu-z-korei-ida-bez-opoznien