Eksperci Biura Bezpieczeństwa Narodowego stworzyli raport opisujący kluczowe przyczyny oraz zaniedbania, które doprowadziły do tak tragicznych skutków wrześniowej powodzi. Według raportu jedną z głównych przyczyn był brak zrzutów wody ze zbiorników retencyjnych przez Wody Polskie. Kolejnymi czynnikami, które miały wpływ na rozmiar katastrofy były: nieogłoszenie stanu pogotowia powodziowego, a następnie alarmu oraz nieprzygotowanie systemu łączności dla administracji i służb bezpieczeństwa Do raportu dotarła „Rzeczpospolita”.
Raport Biura Bezpieczeństwa Narodowego wskazał, że jedną z głównych przyczyn był brak zrzutów wody ze zbiorników retencyjnych przez Wody Polski, które zamiast z powodzią, walczyły ze zjawiskiem złotej algi.
Wody Polskie ograniczały zrzuty wody ze zbiorników retencyjnych, bowiem działały zgodnie z rekomendacją z 10 września 2024 r. zawartą w komunikacie, w którym wydaje się, że za wartość kluczową przyjmowana była walka ze zjawiskiem złotej algi, wymagająca ograniczenia zrzutów wody ze zbiorników retencyjnych
— czytamy w raporcie.
Zawiodły służby
Z raportu wynika również, że władze popełniły błąd w nieogłoszeniu stanu pogotowia i alarmu powodziowego oraz opóźnienia w przekazywaniu informacji spowodowały brak odpowiedniej mobilizacji służb ratowniczych i administracji.
Zdaniem ekspertów, zawiódł również system komunikacji i łączności. Raport wskazuje, że administracja oraz służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo nie miały dostępu do sprawnie działających systemów komunikacji.
Nieskończone inwestycje
Eksperci Biura Bezpieczeństwa Narodowego wskazali również, że rządzący nie zapewnili wystarczającej ochrony przeciwpowodziowej z powodu zaniechania kontynuacji inwestycji infrastrukturalnych.
Według raportu, jednym z najważniejszych zadań państwa i samorządów w ograniczaniu ryzyka powodziowego jest skuteczne planowanie przestrzenne. W Polsce nie ma obowiązku stosowania się do wytycznych Dyrektywy Powodziowej. Zdaniem ekspertów, wiele samorządów ignoruje mapy terenów zalewowych.
Większość władz nie zgadzała się z wytycznymi, że część terenów wzdłuż rzek należy pozostawić niezabudowanymi i odsuwała w czasie moment ich implementacji
— wskazano w raporcie. Eksperci BBN zauważyli, że uwzględnienie stref zagrożenia powodziowego w planach zagospodarowania przestrzennego jest konieczne, żeby zapobiec podobnym zjawiskom.
Rekomendacja
Raport Biura Bezpieczeństwa Narodowego zawiera rekomendacje o wprowadzeniu bezwzględnego zakazu budowy na terenach zalewowych. Eksperci zalecają również uwzględnienie stref zalewowych w planowaniu przestrzennym. Rząd i samorząd powinni też poprawić systemu komunikacji między służbami odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe.
CZYTAJ TAKŻE:
— Dlaczego władze nie poinformowały ludzi o nowej fali powodzi? Wstrząsające informacje z Kłodzka
md/”Rzeczpospolita”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/714819-druzgocacy-raport-bbn-nt-powodzi-wiadomo-kto-zawiodl