Rada Polityki Pieniężnej oczekuje zaniechania podejmowania nieproporcjonalnych działań godzących w zaufanie społeczne i międzynarodowe do Narodowego Banku Polskiego - wskazała w opublikowanym dzisiaj stanowisku RPP, odnosząc się do zatrzymania członka zarządu NBP Piotra Pogonowskiego.
Zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie pana prof. Piotra Pogonowskiego, Członka Zarządu Narodowego Banku Polskiego, w dniu 2 grudnia 2024 r. przed sejmową Komisję Śledczą do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r., stanowi w ocenie Rady zdarzenie ingerujące w konstytucyjną i traktatową zasadę niezależności banku centralnego
— napisała RPP.
Podkreśliła, że „oczekuje respektowania przez organy stosujące prawo pozycji ustrojowej organów NBP i zaniechania podejmowania nieproporcjonalnych działań godzących w zaufanie społeczne i międzynarodowe do Narodowego Banku Polskiego”.
Bezprawne zatrzymanie Pogonowskiego
Były szef ABW Piotr Pogonowski został wczoraj zatrzymany w celu doprowadzenia go na posiedzenie komisji ds. Pegasusa. W pierwszej połowie października br., gdy Pogonowski po raz trzeci nie stawił się na posiedzeniu komisji śledczej ds. Pegasusa, powołując się na wrześniowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego uznające prace komisji za niekonstytucyjne, komisja śledcza po zasięgnięciu opinii ekspertów prawnych, stwierdziła, że sytuacja kwalifikuje się do zastosowania środków przymusu w postaci przymusowego doprowadzenia świadka, z czym zgodził się Sąd Okręgowy w Warszawie.
Piotr Pogonowski pełnił funkcję szefa ABW od 2016 do 2020 roku. Obecnie jest członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego, gdzie odpowiada za departamenty administracji, bezpieczeństwa oraz controllingu. W przeszłości był również dyrektorem gabinetu szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego oraz bezskutecznie kandydował do Sejmu z listy PiS w 2011 roku.
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/714779-rpp-w-obronie-pogonowskiego-ingeruje-sie-w-niezaleznosc-nbp