Michał Szczerba, który w przeszłości kierował pracami komisji wizowej został zaproszony na jej posiedzenie przez obecnego przewodniczącego Marka Sowę. Paweł Szrot pytał, czy zaproszenie takie zostało skierowane także do innych byłych członków komisji z Prawa i Sprawiedliwości, ale oczywiście tak się nie stało.
Dzisiaj obraduje sejmowa komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej, która rozpatruje poprawki do przedstawionego projektu raportu końcowego, a następnie zagłosuje nad jego przyjęciem. W planach jest także przyjęcie uchwały ws. skierowania do prokuratury 11 zawiadomień w tym na b. premiera Mateusza Morawieckiego.
Zawiadomienia
Pierwsze z zawiadomień dotyczy b. szefa MSZ Zbigniewa Raua, który - według komisji - „nadużył udzielonych mu uprawnień, podejmując decyzję o przyjęciu koncepcji rozwoju Centrum Decyzji Wizowych i Centrum Informacji Konsularnej poprzez utworzenie ich zamiejscowych referatów mimo braku uzasadnienia merytorycznego, organizacyjnego i ekonomicznego takiej decyzji”. Ich zdaniem nie dopełnił on obowiązków i nie zapewnił odpowiedniego nadzoru w MSZ, przez co w ramach struktury resortu działały osoby, które uczestniczyły w nielegalnym handlu wizami, zaniechał też odpowiedniego nadzoru nad procesem legislacyjnym projektu rozporządzenia upraszczającego dostęp do wiz dla obywateli 21 krajów.
Ponadto Rau, a także b. premier Mateusz Morawiecki i b. minister rozwoju Jadwiga Emilewicz nadużyli - zdaniem komisji - swoich uprawnień i nie dopełnili obowiązków, dopuszczając do ogłoszenia, natychmiastowego wdrożenia w życie i realizacji - bez jakiejkolwiek podstawy prawnej, nieopisanego w żadnym dokumencie - programu Poland.Business Harbour, który zakładał uproszczoną procedurę wizową dla firm, startupów i specjalistów IT.
Komisja skieruje też zawiadomienia do prokuratury wobec b. szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i b. szefa CBA Andrzeja Stróżnego za „niedopełnienie przez nich obowiązków po uzyskaniu w lipcu 2022 r. informacji o procederze przestępczym przy legalizacji pobytu cudzoziemców w MSZ”. Ponadto Kamiński - według komisji - zaniechał koordynacji działalności służb specjalnych, tj. Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego mających wiedzę o przestępczym procederze w MSZ i „co najmniej do końca kwietnia 2023 r. nie przeciwdziałał udziałowi (ówczesnego wiceszefa MSZ) Piotra Wawrzyka w posiedzeniach Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych w zastępstwie ministra Zbigniewa Raua”.
Szczerba na komisji
Na początku posiedzenia obecny przewodniczący tej komisji Marek Sowa (KO) powitał byłego przewodniczącego europosła KO Michała Szczerbę.
Ale to będzie w charakterze świadka? Dlaczego w takim miejscu siedzi
— pytał drwiąco poseł PiS Piotr Kaleta
To jest dla gości specjalnych
— przekonywał Marek Sowa.
Co z innymi zaproszeniami?
Głos zabrał także poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Szrot, który miał pytanie w związku z obecnością Michała Szczerby.
Rozumiem, że pan przewodniczy, skierował również zaproszenia o obecność w podobnym charakterze do byłych członków komisji - posła Śliwki i posła Boguckiego, aby również mogli uczestniczyć w tym posiedzeniu na prawach gości specjalnych? Jeżeli tak się nie stało, a co do tego mam wątpliwości, to chciałbym wyrazić dla nich podziękowania i wdzięczność ciężką pracę
— powiedział.
To, że takich zaproszeń nie wystosowano, potwierdził poniekąd sam Marek Sowa, który uciął temat, przekonując, że na podziękowania jeszcze przyjdzie czas.
CZYTAJ TAKŻE:
as
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/714715-szczerba-na-komisji-wizowej-szrot-pyta-o-zaproszenia