29 listopada portal wPolityce.pl informował o częściowym umorzeniu śledztwa przeciwko notariuszce Joannie K., która miała uczestniczyć w procesie przejęcia mediów publicznych. Informację o umorzeniu potwierdził w rozmowie z PAP Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba, który wskazał, że zawarte przez notariusza w każdym protokole sformułowanie, że każdy z nich sporządzony został w siedzibie jej kancelarii notarialnej, ocenione zostało przez prokuratora jako oczywista omyłka pisarska podlegająca sprostowaniu w trybie odpowiednich przepisów prawa o notariacie.
Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba poinformował, że 25 listopada prokuratura wydała postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie przeciwko notariusz - Joannie K., która była podejrzana o poświadczenie nieprawdy w 6 aktach notarialnych dotyczących zmian w zarządach Telewizji, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, a także w wypisach tychże aktów. Notariusz miała w nich wskazać jako miejsce ich sporządzenia prowadzoną przez siebie kancelarię notarialną, podczas gdy akty te sporządzone zostały w innym miejscu.
Umarzając to postępowanie prokurator uznał, iż czyn zarzucany notariusz nie zawiera znamion czynu zabronionego.
Portal wPolityce.pl przewidział taki właśnie obrót sprawy
— pisaliśmy 29 listopada.
Co stwierdził prokurator?
Zawiadomienia w tym przedmiocie złożyli posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Kacper Płażyński, Paweł Jabłoński, Krzysztof Szczucki i inni (podpisy w zawiadomieniu nieczytelne), a także były prezes TVP Michał Adamczyk.
Portal wPolityce.pl w styczniu tego roku jako pierwszy poinformował, że śledczy chcą postawić zarzuty notariusz Joannie K. Opisaliśmy wówczas także kulisy „dziwnego” śledztwa oraz działań nominatów Bodnara.
W trakcie postępowania przesłuchano m.in byłego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, osoby powołane w grudniu 2023 roku na nowych członków rad nadzorczych TVP, PAP i Polskiego Radia, wybranych przez te rady nowych prezesów zarządów tych spółek, a także pracowników MKiDN obecnych 19 grudnia 2023 roku w gmachu ministerstwa.
Prokurator zapoznał się z treścią wypisów kwestionowanych aktów notarialnych, jak też z rejestrem wejść i wyjść z gmachu ministerstwa w dniach 19-20 grudnia 2023 roku. W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy prokurator nie miał żadnych wątpliwości, że wszystkie Nadzwyczajne Walne Zgromadzenia TVP, PAP i Polskiego Radia, a w ich następstwie posiedzenia nowych wybranych rad nadzorczych tych spółek, w dniu 19 grudnia 2023 roku odbyły się w gmachu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i zakończyły przed północą
— przekazał prok. Skiba.
„Oczywista omyłka pisarska”
Zaznaczył, że zawarte przez notariusza w każdym protokole z tych czynności sformułowanie, że każdy z nich sporządzony został w siedzibie jej kancelarii notarialnej, ocenione zostało przez prokuratora jako oczywista omyłka pisarska podlegająca sprostowaniu w trybie odpowiednich przepisów prawa o notariacie.
Omyłka ta pozostawała bez znaczenia dla ważności każdej z przeprowadzonych czynności, bez wpływu na merytoryczną treść sporządzonych protokołów, nie miała ona znaczenia prawnego, wykazanie czego jest niezbędne dla przypisania funkcjonariuszowi publicznemu odpowiedzialności karnej z tytułu poświadczenia nieprawdy
— wskazał rzecznik prokuratury. Dodał, że według oświadczenia notariusz wszystkie sporządzone w dniu 19 grudnia 2023 roku akty notarialne zostały już sprostowane.
Postanowienie jest nieprawomocne.
19 grudnia ub.r. Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych.
Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.
Sygnał TVP Info został wyłączony, a do siedzib mediów publicznych wkroczyła grupa barczystych „karków”. W obronę mediów publicznych włączyli się pracujący tam wówczas dziennikarze, a wspierali ich parlamentarzyści opozycji. Wszystkie wyżej wymienione spółki są „w stanie likwidacji” i sformułowanie to figuruje w ich nazwach, mimo to działają normalnie, a największe zmiany przejawiają się tym, że dziennikarzy zatrudnionych za rządów PiS, często związanych wcześniej z konserwatywnymi mediami, wymieniono na tych związanych z mediami lewicowo-liberalnymi i w tę stronę zmierza obecnie przekaz. Widać to tak w sposobie podawania informacji, jak i w doborze gości czy rozmówców. Telewizja Polska w likwidacji zalicza znaczne spadki oglądalności.
aja/wPolityce.pl, PAP
CZYTAJ TAKŻE:
-NASZ NEWS. Prokuratura przeszukała biuro i mieszkanie notariusz, która pomagała w skoku na TVP!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/714614-omylka-notariusz-od-przejmowania-mediow-publicznych