Lasy Państwowe proponują wyłączenie z użytkowania gospodarczego ponad 564 tys. ha lasów - poinformował Witold Koss, dyrektor gospodarstwa z rządowego nadania. Jak dodał, propozycja jest odpowiedzią na oczekiwania resortu klimatu i oznacza zmniejszenie pozyskania drewna o 3 mln m sześć. Leśnicy ze Stowarzyszenia Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. śp. prof. Jana Szyszko zapowiedzieli zbiórkę podpisów pod inicjatywą referendalną w obronie polskich lasów.
Lasy przekazały, że dodatkowo ponad 640 tys. ha lasów ma być poddane modyfikacjom, czyli pozyskiwaniu większości drzewostanu, lecz w sposób mający na uwadze m.in. zmiany klimatu i oczekiwania społeczne
— zaznaczył dyrektor LP.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska powiedziała PAP, że cieszy się, iż Lasy Państwowe dołączyły do procesu zwiększania ochrony lasów.
Podczas Ogólnopolskiej Narady o Lasach w Korzecku Koss przekazał propozycje LP. Jak mówił, największy obszar wyłączeń będzie w Białymstoku. Ma objąć ok. 101 tys. ha lasów. Planowane wyłączenia znajdują się też na terenie nadleśnictw w m.in.: Szczecinku (ok. 57 tys. ha), Olsztynie (ok. 53 tys. ha) i Zielonej Górze (ok. 33 tys. ha).
Na wyżej wymienionych terenach pozyskiwanie drewna będzie wstrzymane. Jak zaznaczył dyrektor Lasów Państwowych, realizacja propozycji LP oznaczałaby ograniczenie pozyskania ponad 3 mln metrów sześciennych drewna.
Łącznie propozycja obejmuje ponad 1,2 mln ha, czyli 17 proc. gruntów leśnych zarządzanych przez Lasy Państwowe. Ponadto Koss przypomniał o realizacji projektu „100 rezerwatów przyrody na 100 lecie Lasów Państwowych”. Przekazał, że wyznaczono 218 lokalizacji, a zaakceptowanych jest 139 o łącznej powierzchni blisko 10 tys. ha.
Lasy Państwowe poinformowały, że dochodzenie do ochrony najcenniejszych lasów leśnicy opierają na kilku rozwiązaniach. Po pierwsze leśnicy przekazali, że już dziś 7,9 proc. drzewostanów objętych jest całkowitą ochroną. Jak podkreślono, jest to obszar ponad 564,1 tys. ha.
Teraz Lasy Państwowe pracują nad II grupą, czyli powierzchnią 647 071 ha, która może dać dodatkowe 9,1 proc. powierzchni chronionej. W sumie w oparciu o te dwa kryteria (I i II) leśnicy proponują obszar stanowiący 17 proc. powierzchni leśnej LP
— wyjaśniono.
Leśnicy przyznają, że nie wiadomo, kiedy ten proces się zakończy, ponieważ nadleśnictwa pracują w oparciu o dziesięcioletnie plany urządzenia lasu, które są na różnych etapach realizacji i konieczne będzie ich aneksowanie.
W prezentowanym rozwiązaniu roczny koszt zaproponowanej ochrony dodatkowych obszarów lasu to blisko 900 mln zł. To właśnie wartość wycofania z rynku 3,050 mln m sześc. drewna, a więc koszt utraconych korzyści ze sprzedaży tego surowca, tylko dla Lasów Państwowych. To duża suma, ale oceniamy ją jako bezpieczną gospodarczo
— dodano.
MKiŚ zadowolone
Szefowa MKiŚ Paulina Hennig-Kloska stwierdziła, że cieszy się, iż Lasy Państwowe dołączyły do procesu zwiększania ochrony lasów.
Najważniejsze jest to, że Lasy Państwowe również przyjmują inicjatywę (…) Dobrze, że zaczynają myśleć o tym, co dalej
— oceniła.
Minister zastrzegła, że nie zna w pełni propozycji Kossa, bo w czasie jej prezentowania uczestniczyła w obradach Sejmu.
Ogólnopolska narada o lasach to szereg spotkań i konsultacji, w których mają zostać wypracowane rozwiązania i propozycje prawne m.in. nowej ustawy o lasach. Zgodnie z umową koalicyjną 20 proc. lasów w Polsce powinno zostać wyłączone z pozyskania drewna; prace na temat zwiększenia obszarów ochronnych prowadzone są także w UE. W ostatnich latach LP wskazywały, że spełnienie europejskich norm oznaczałaby wyłączenie 3 mln ha Polski.
W styczniu decyzją kierownictwa resortu klimatu i środowiska wprowadzono moratorium leśne w sprawie wstrzymania lub ograniczenia cięć drzew. Odnosiło się ono do 10 obszarów: Bieszczad, Puszczy Boreckiej, Puszczy Świętokrzyskiej, Puszczy Augustowskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Karpackiej, Puszczy Rominckiej, Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a także okolic Iwonicza-Zdroju i Wrocławia. Pierwotnie miało ono obowiązywać przez pół roku, ale w połowie czerwca zdecydowano o jego przedłużeniu.
Kto naprawdę skorzysta?
Nowa polityka resortu klimatu i środowiska, poza górnolotnymi sformułowaniami o konieczności walki ze zmianami klimatycznymi itp., motywowana jest zapewne także sticte merkantylnym, by nie powiedzieć politycznym podejściem, gdyż tajemnica poliszynela jest fakt, iż za przemysłem drzewnym stoją wielkie pieniądze, a najwięcej drewna w 2023 r. wysłano do Niemiec.
Największym odbiorcą surowego drewna z Polski w latach 2019-2023 były Niemcy, które zaimportowały 5,3 mln ton, co stanowiło 37 proc. całego eksportu. Na drugim miejscu znalazły się „inne kraje”, do których wysłano 5,1 mln ton drewna (35 proc. eksportu), a na trzecim — Chiny, które zaimportowały 4 mln ton (28 proc.). Wśród „innych krajów”, pięć największych rynków, do których eksportowano surowe drewno z Polski w latach 2019-2023, to Słowacja, Czechy, Szwecja, Litwa i Estonia
— zauważył businessinsider.pl.
To właśnie Niemcy w głównej mierze narzekać mają na fakt, że z Polski przybyło do nich zbyt wiele drewna, ale też na międzynarodowych konferencjach utyskują, iż muszą się zmagać ze spadkiem produkcji w ostatnich dwóch latach. W tym zakresie istotna jest też produkcja pelletu, których Niemcy są czołowym eksporterem europejskim.
Podpisy pod referendum
Leśnicy ze Stowarzyszenia Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. śp. prof. Jana Szyszko zapowiedzieli zbiórkę podpisów pod inicjatywą referendalną w obronie polskich lasów.
Prezes stowarzyszenia prof. Roman Niżnikowski odczytał pytanie referendalne: Czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowych zasad prowadzenia gospodarki leśnej przez państwowe gospodarstwo Lasy Państwowe określonych w ust. z dnia 28 września 1991 roku?.
Grupa członków naszego stowarzyszenia zdecydowała się podjąć inicjatywę, której celem jest zebranie podpisów pod inicjatywą referendalną, która ma prowadzić do próby ochrony bioróżnorodności oraz funkcjonalności Lasów Państwowych
— podkreślił prof. Niżnikowski.
maz/PAP/bussinessinsider.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/714233-lp-proponuja-wylaczenie-z-uzytkowania-ponad-564-tys-ha