Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały w sprawie legalności wyboru prokuratorów Jacka Bilewicza i Dariusza Korneluka. „Bantustan Tuska. Demokracja walcząca znów poniosła klęskę. Prokuratorem krajowym jest Dariusz Barski” - napisał na X Mateusz Morawiecki.
Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały w sprawie legalności wyboru prokuratorów Jacka Bilewicza i Dariusza Korneluka. Pierwszy z nich twierdził, że jest p.o. Prokuratora Krajowego, a drugi wciąż się uważa za Prokuratora Krajowego.
Co oznacza dzisiejsza decyzja SN? W obrocie prawnym pozostaje uchwała Sądu Najwyższego, z września, z której wprost wynika, że prok. Dariusz Barski nadal pozostaje legalnym Prokuratorem Krajowym. Potwierdził to także Trybunał Konstytucyjny.
Izba Karna Sądu Najwyższego rozpatrzyła dziś tę sprawę, a konkretnie sędziowie Michał Laskowski, Jarosław Matras i Wiesław Kozielewicz. Są to zatem sędziowie pełniący swoje stanowiska w SN jeszcze przed reformą wymiaru sprawiedliwości, przeprowadzoną przez PiS w 2018 roku. Ostatecznie sędziowie odmówili podjęcia uchwały w sprawie legalności wyboru Bilewicza i Korneluka.
Komentarze
Odmowa podjęcia uchwały przez Sąd najwyższy ws. prokuratora Dariusza Korneluka wywołał liczne komentarze polityków i dziennikarzy.
Bantustan Tuska. Demokracja walcząca znów poniosła klęskę. Prokuratorem krajowym jest Dariusz Barski
— napisał na X Mateusz Morawiecki.
Sromotna klęska Bodnarowców! Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały w sprawie legalności wyboru Korneluka i Bilewicza na osoby pełniące funkcje prokuratora krajowego. Wczesniej sprawę rozstrzygnął Trybunał Konstytucyjny. Warto zaznaczyć, że sprawa została rozpatrzona przez sędziów, którzy trafili do SN jeszcze przed reformą z 2018 r.
— ocenił Kazimierz Smoliński.
Po uchwale Sądu Najwyższego z 27.09.2024 r. w sprawie I KZP 3/24, która potwierdziła, że Prokuratorem Krajowym jest Dariusz Barski, pan prokurator @d_korneluk nie chciał przyjąć tego faktu do wiadomości. Bo wiadomo, że „neosedziowie”, „autorytety prawne sądzą tak jak ja”, a poza tym orzeczenia „europejskich sądów” itp… Pan prokurator powiedział też coś bardzo ważnego: „A przypominam, że w listopadzie na pytania prawne dotyczące prokuratury odpowiedzą dwa prawidłowo ukształtowane składy SN”. I dodał, że „listopadowe orzeczenia będą zbieżne ze stanowiskiem większości świata prawniczego” (choć o tej „większości”, to nie byłbym taki przekonany). No to dzisiaj… Sąd Najwyższy stwierdził, że nie wyda uchwały, z której ma wynikać, że pan prokurator @d_korneluk jest Prokuratorem Krajowym. I nie poparł poglądu pana prokuratora @d_korneluk, który miał być „zbieżny ze stanowiskiem większości świata prawniczego”. A Państwo wiecie co to oznacza
— stwierdził mec. Bartosz Lewandowski.
Izba Karna SN niekwestionowana (jak to w ogóle brzmi, jak jakiś Bantustan) przez rząd nie podjęła opinii ws. statusu Korneluka lub Barskiego. Sędzia Kozielewicz uznał, że odmowa zaopiniowania kandydata na prok krajowego przez prezydenta to opinia negatywna. W skrócie: Korneluk nie jest prokuratorem krajowym w świetle prawa
— zaznaczył Grzegorz Wszołek.
Niestety miałem rację w wypowiedzi do wczorajszego artykułu, a tak bardzo chciałbym się mylić. Sędziowie Laskowski i Matras niestety nie zaskoczyli uznając, że mogą orzekać. Nie mamy Pańskiego płaszcza i co nam Pan zrobisz. Honor, godność i uczciwość ….
— napisał Łukasz Piebiak.
maz/wPolityce.pl/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/714199-morawiecki-o-decyzji-sn-ws-korneluka-bantustan-tuska