Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały w sprawie legalności wyboru Jacka Bilewicza i Dariusza Korneluka! Pierwszy z nich twierdził, że jest p.o. Prokuratora Krajowego, a drugi wciąż się uważa za Prokuratora Krajowego. Co oznacza dzisiejsza decyzja SN? W obrocie prawnym pozostaje uchwała Sądu Najwyższego, z września, z której wprost wynika, że Dariusz Barski nadal pozostaje legalnym Prokuratorem Krajowym. Potwierdził to także Trybunał Konstytucyjny.
Czy prok. Dariusz Korneluk jest uprawniony do wykonywania obowiązków Prokuratora Krajowego? Czy wcześniej do pełnienia obowiązków szefa PK uprawniony był prok. Jacek Bilewicz? Pytania wpłynęły do SN w lipcu tego roku z Sądu Apelacyjnego w Warszawie. SN teraz wrócił do problemu obsady szczytów prokuratury i sporu trwającego w tej sprawie od stycznia br.
Oba te pytania trafiły do składu trzech sędziów wyłonionych do SN jeszcze przed 2018 r. - Michała Laskowskiego, Jarosława Matrasa i Wiesława Kozielewicza.
Izba Karna Sądu Najwyższego rozpatrzyła dziś tę sprawę, a konkretnie sędziowie Michał Laskowski, Jarosław Matras i Wiesław Kozielewicz. Są to zatem sędziowie pełniący swoje stanowiska w SN jeszcze przed reformą wymiaru sprawiedliwości, przeprowadzoną przez PiS w 2018 roku. Ostatecznie sędziowie odmówili podjęcia uchwały w sprawie legalności wyboru Bilewicza i Korneluka.
Do całej sytuacji odniosła się na platformie X przewodnicząca KRS.
Niezależnie od motywów odmowa podjęcia uchwały przez @SN_RP_ w kwestii umocowania @PK_GOV_PL - Jacka Bilewicza i Dariusza Korneluka -w składzie z udziałem SSN: J. Matrasa i M. Laskowskiego, to wyjście z niezręcznej sytuacji wobec podniesionych w przestrzeni publicznej wątpliwości, co do bezstronności sędziów w tej sprawie
— napisała na platformie X Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca KRS.
Sromotna klęska Bodnarowców! Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały w sprawie legalności wyboru Korneluka i Bilewicza na osoby pełniące funkcje prokuratora krajowego. Wcześniej sprawę rozstrzygnął Trybunał Konstytucyjny. Warto zaznaczyć, że sprawa została rozpatrzona przez sędziów, którzy trafili do SN jeszcze przed reformą z 2018 r.
— podkreślił z kolei Kazimierz Smoliński, poseł PiS.
„Orzeczenie TK WCHODZI W ŻYCIE Z DNIEM OGŁOSZENIA” przez TK. /art.190 ust.3 zd.pierwsze konstytucji/„ORZECZENIA TK MAJĄ MOC POWSZECHNIE OBOWIĄZUJĄCĄ I SĄ OSTATECZNE.” /art.190 ust.1 konstytucji/. Ich PUBLIKACJA w MP ma tylko char.TECHNICZNY i nie blokuje ich obowiązywania
— oceniła Krystyna Pawłowicz.
tkwl/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/714180-sn-odmowil-podjecia-uchwaly-ws-legalnosci-wyboru-korneluka