„Ta komisja nie ma prawa działać. Ta komisja została z porządku prawnego zmieciona przez Trybunał Konstytucyjny i dlatego domagamy się wyjaśnienia tej sprawy przez prokuraturę” - mówił Michał Wójcik o tzw. komisji pegasusowej.
8 listopada Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie nielegalnej Sejmowej Komisji Śledczej ds. Pegasusa.
Zawiadomienie do prokuratury
Zawiadomienie w imieniu klubu parlamentarnego PiS złożyli do Prokuratury Okręgowej w Warszawie 9 października 2024 roku posłowie Mariusz Błaszczak, Marcin Warchoł i Paweł Szrot po tym, jak 10 września Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zakres działania komisji śledczej ds. Pegasusa jest niezgodny z konstytucją.
Mimo to prokuratura stwierdziła, że członkowie komisji działając nie przekroczyli swoich uprawnień, ponieważ… wyrok TK nie został ogłoszony w Monitorze Polskim.
Taka decyzja to element polityki wybiórczego uznawania wyroków sądów przez koalicję 13 grudnia. To nie pierwszy raz, kiedy to, gdy wyrok jest nie po myśli obecnie rządzących, to wówczas jest on wydawany przez „neosędziów” i jest nieuznawany. Inaczej jednak dzieje się, gdy ci sami „neosędziowie” wydają korzystne wyroki dla rządzących. Wówczas są one uznawane.
Reakcja PiS
Na odmowę wszczęcia śledztwa w sprawie nielegalnej sejmowej komisji zareagowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
Chcemy złożyć dzisiaj zażalenie do sądu na postanowienie Prokuratury Okręgowej o odmowie wszczęcia śledztwa przeciwko członkom Komisji Śledczej ds. Pegasusa. Uważamy, że brutalnie łamana jest polska konstytucja. Jeżeli orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne, to nie ma żadnej komisji śledczej, nie ma żadnych członków komisji śledczej i w związku z tym nie ma też absolutnie podstaw prawnych do doprowadzenia kogokolwiek przed jakąś grupę przebierańców, która się po prostu uważa za komisję śledczą. Składamy taki wniosek, zażalenie i mamy nadzieję, że sąd uchyli to postanowienie prokuratury
— przekazał poseł Michał Wójcik podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Sejmie.
Albo obowiązują wyroki Tuska, albo wyroki Trybunału Konstytucyjnego, którego wyroki są ostateczne i mają moc powszechnie obowiązującą zgodnie z art. 190. Konstytucji. Dlatego składamy zażalenie do Sądu Rejonowego w Warszawie na decyzję Prokuratury Okręgowej w Warszawie o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie członków Komisji śledczej ds. Pegasusa. Udział w tej komisji byłby pomaganiem w przestępstwie. Ta komisja nie ma prawa działać. Ta komisja została z porządku prawnego zmieciona przez Trybunał Konstytucyjny i dlatego domagamy się wyjaśnienia tej sprawy przez prokuraturę. Prokuratura chowa sprawę pod dywan, nie chce tego wyjaśniać, ale są sądy i mamy nadzieję, że sąd stanie po stronie prawa i po stronie konstytucji, o której tak do niedawna wszyscy krzyczeli, a dziś bezczelnie ją łamią
— wskazał natomiast poseł Marcin Warchoł.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/714155-jest-zazalenie-pis-na-decyzje-ws-komisji-ds-pegasusa