Współpraca Polski i Armenii, zbliżająca się prezydencja Polski w Radzie UE oraz wpływ wojny w Ukrainie i agresywnej polityki Rosji na sytuację w Europie i na Kaukazie Południowym - to m.in. tematy poruszane podczas rozmowy prezydentów Polski i Armenii, Andrzeja Dudy i Wahagna Chaczaturiana.
Polski prezydent przebywa w Armenii wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą od wczoraj. Na dzisiejszej wspólnej konferencji prasowej w Erywaniu Andrzej Duda podkreślił wagę długiej i dobrej współpracy z Armenią oraz wskazał na jej możliwy rozwój w czasie zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie UE.
Mówił też o potencjale dwustronnej współpracy gospodarczej i przekazał, że zaprosił prezydenta Armenii do złożenia wizyty w Polsce.
Mówiliśmy też o rozwoju współpracy w zakresie nowych technologii, w zakresie ochrony klimatu, zielonej energii
— dodał.
Sytuacja bezpieczeństwa w Europie
Poruszony został temat sytuacji bezpieczeństwa w Europie i na Kaukazie Południowym. Zdaniem Andrzeja Dudy wojna na Ukrainie i agresywna polityka Rosji niekorzystnie wpływają na sytuację na Kaukazie Południowym, gdyż pokazują chęć dominacji tego kraju w regionie.
Jak zaznaczył polski prezydent, temat procesu pokojowego między Armenią i Azerbejdżanem poruszył zarówno podczas dzisiejszej rozmowy z Chaczaturianem, jak i w rozmowie z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem na marginesie konferencji klimatycznej COP29 w Baku. Przypomniał, że oba te kraje od wielu lat toczą spór o Górski Karabach, zamieszkany do września 2023 r. przez Ormian separatystyczny region, będący de iure częścią Azerbejdżanu.
Prezydent podkreślił, że Polsce bardzo zależy na tym, by mieszkańcy obu tych krajów mogli żyć spokojnie i współistnieć jako wolne narody.
Gdybyśmy byli potrzebni we wsparciu stabilizacji sytuacji, to jesteśmy gotowi
— zadeklarował.
Inicjatywa Partnerstwa Wschodniego
Jak dodał, Polska chce odnowienia obejmującej Armenię inicjatywy Partnerstwa Wschodniego.
Chaczaturian przekazał, że jego kraj opowiada się za pokojowym rozwiązaniem toczących się obecnie konfliktów - zarówno na Kaukazie Południowym, jak i w innych miejscach.
Ocenił, że strona polska dobrze zna realia systemu radzieckiego i wie, z jakimi trudnościami boryka się obecnie Armenia.
Zwrócił uwagę na współpracę w ramach Partnerstwa Wschodniego; wyraził nadzieję na jej zacieśnienie między Armenią i UE w czasie polskiej prezydencji w Radzie UE.
Chaczaturian mówił też o potrzebie zacieśnienia współpracy z Polską, głównie w dziedzinie gospodarki i kultury.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/714048-prezydenci-duda-i-chaczaturian-rozmawiali-o-syt-na-ukrainie