Posłowie PiS alarmowali w Sejmie ws. rządowego projektu noweli ustawy dotyczącej usuwania skutków powodzi. Wielkim nieobecnym w Sejmie był pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński, którego zastępował wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Zwiększenie odszkodowań za zniszczone domy do 100 proc. wartości odtworzeniowej to jedna z poprawek, jaką zapowiedziało Prawo i Sprawiedliwość. Według PiS ustawa jest potrzebna, ale propozycje rządu są niewystarczające. Również Koalicja Obywatelska zaproponowała poprawki do noweli ustawy. Mają one usprawnić pomoc w usuwaniu szkód na terenach dotkniętych powodzią. „Jeżeli ci, którzy stracili wszystko w trakcie powodzi, nie dostali do dziś pomocy, to oznacza klęskę rządu” – podkreślił poseł PiS Paweł Szefernaker.
W Sejmie trwa pierwsze czytanie rządowego projektu noweli specustawy powodziowej. Przewiduje on ułatwienia w udzielaniu pomocy dla osób i instytucji, które ucierpiały wskutek wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.
Wiceminister spraw wewnętrznych Czesław Mroczek przedstawiając projekt, zaznaczył, że jest on pierwszą oceną skuteczności mechanizmów odbudowy terenów powodziowych. Podkreślił, że regulacja jest potrzebną korektą niektórych przepisów prawnych oraz próbą wprowadzenia nowych rozwiązań.
Druga nowelizacja ustawy powodziowej
Mroczek zwrócił uwagę, że jest to druga nowelizacja ustawy powodziowej, a na jej kształt wpłynęły doświadczenia samorządów, ministerstw i pełnomocnika rządu do spraw usuwania skutków powodzi.
W tym projekcie odnosimy się do ważnego elementu działań w zakresie odbudowy, jakim jest świadczenie interwencyjne - obecnie przewidziane jedynie dla przedsiębiorców. Rozszerzamy krąg podmiotów uprawnionych do otrzymania tego świadczenia interwencyjnego na rolników oraz organizacje pożytku publicznego, na organizacje pozarządowe oraz tak zwane podmioty ekonomii społecznej
— wskazał wiceminister.
Dodał, że projekt zakłada też m.in. umożliwienie wszystkim poszkodowanym gminom i powiatom wskazanym w rozporządzeniu o stanie klęski żywiołowej skorzystanie z dofinansowania w 100 proc. kosztów zadania. Do tej pory było to 80 proc.
Wiceminister poinformował, że obecnie na różnego rodzaju formy przeciwdziałania skutkom powodzi przeznaczono 2 mld 130 mln zł.
Z czego na zasiłki wypłaconych jest już ponad 640 mln zł. Jeżeli chodzi o inne formy działania - świadczenie interwencyjne, zadania inwestycyjne dotyczące infrastruktury technicznej, infrastruktury społecznej to jest kwota ponad miliarda złotych
— przekazał Mroczek.
Niewystarczające propozycje
Reprezentujący klub PiS Ireneusz Zyska ocenił, że ustawa jest potrzebna, ale przedstawione działania i propozycje są niewystarczające. Zaznaczył, że wrześniowa powódź „wyrządziła katastrofalne skutki” w postaci szkód m.in. w mieniu prywatnym i państwowym, a także w infrastrukturze drogowej oraz w majątku rolników i przedsiębiorców.
Zyska poinformował, że PiS ma przygotowany „cały pakiet poprawek”, które mają zostać złożone na posiedzeniu komisji. Przewidują one, jak wyjaśnił, m.in. zwiększenie odszkodowania za zniszczone domy do 100 proc. wartości odtworzeniowej. To także uwzględnienie zniszczonych w powodzi domów w budowie, na które obywatele zaciągnęli kredyty.
Chodzi też, jak dodał, o zasiłki celowe.
Proponujemy, aby zwiększyć ich wysokość do trzykrotności średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, tj. około 24 tys. 800 zł
— dodał Zyska.
Poseł ocenił, że „rząd nie potrafi sobie poradzić z problemem związanym z przyjściem z pomocą osobom poszkodowanym i z odbudową zniszczeń po powodzi”.
Będziemy pracować nad tą ustawą i popierać dobre rozwiązania służące ludziom, którzy potrzebują tej pomocy
— zapewnił.
„To oznacza klęskę rządu”
Paweł Szefernaker ocenił, że „rząd ma obowiązek działać szybko i skutecznie”.
Jeżeli ci, którzy stracili wszystko w trakcie powodzi, nie dostali do dziś pomocy, to oznacza klęskę rządu. To nie tylko Kłodzko, jak donoszą media, w podobnej sytuacji są m.in. Bystrzyca Kłodzka i Ząbkowice Śląskie. Pierwsze pieniądze do tych samorządów wpłynęły wczoraj. Według mojej najlepszej wiedzy nikt z poszkodowanych nie ma szansy na otrzymanie świadczenia remontowo-budowlanego w pełnej, stuprocentowej wysokości. Mówienie o 100 tysiącach i 200 tysiącach to kolejne kłamstwo tego rządu
— wskazał poseł PiS.
W procedurze szacowania strat 15 proc. zarezerwowano na zniszczenie dachu i 20 proc. na zniszczenie stropu. Zalane w powodzi domy najczęściej mają nienaruszone dachy i stropy, co powoduje, że maksymalnie można mieć stratę na poziomie 65 proc., czyli maksymalnie to jest 130 tysięcy, a nie 200. […] Jako minister odpowiedzialny przez 6 lat za wojewodów, jestem pewien, że gdyby rządziło dziś Prawo i Sprawiedliwość, powodzianie otrzymaliby należytą pomoc
— wyjaśnił Paweł Szefernaker.
„Zatkało mnie po prostu”
Po wystąpieniu posła PiS prowadzący obrady Włodzimierz Czarzasty powiedział: zatkało mnie po prostu.
Małgorzata Golińska podkreśliła, że Koalicja 13 Grudnia „od trzech miesięcy nie potrafi sobie poradzić z ludzkim dramatem”.
Poza kwestiami związanymi z odbudową dróg czy infrastruktury samorządowej mamy do czynienia z domami ludzi, którzy dzisiaj nie mają się gdzie podziać. Szanowni państwo zróbcie wreszcie ruch, żeby przekazać pieniądze samorządowcom, zamiast zrzucać na nich winę
— mówiła polityk.
Dariusz Matecki zaznaczył, że „na jednym z posiedzeń zapytałem po co panu Kierwińskiemu dziesiątki milionów złotych na obsługę jego działań”.
Spytałem wówczas, czy pan Kierwiński tych pieniędzy nie przepije, oczywiście nie chodziło mi o dosłowne przepicie, ale o symboliczne, czy ten człowiek poradzi sobie z funkcją tak ważną jak pomoc ludziom, którzy stracili cały swój dobytek i nieprawdopodobne jest, że mieszkańcy m.in. Kłodzka nie otrzymali żadnych środków na odbudowę. Co przez ten czas robiliście, żeby pomóc przed zimą ludziom, którzy stracili dobytek swojego życia przez żywioł, ale również przez brak ostrzeżeń
— wskazał poseł PiS.
„Jeden wielki skandal”
Z kolei Marek Gróbarczyk powiedział, że „parę tygodni temu mieliśmy z wielką pompą otwieraną komisję nadzwyczajną ds. skutków powodzi otwieraną przez marszałka Hołownię i cóż się okazało”.
Jedno wielkie partactwo, z którym mieliśmy do czynienia. To jest jeden wielki skandal
— dodał poseł PiS.
Michał Woś podkreślił, że „przy takiej tragedii najważniejszy jest czas i skuteczność rządu”.
I dzisiaj jest, proszę państwa, dzień hańby rządu Tuska, bo świeżo po tragedii poprosiliśmy o natychmiastowe nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, a wy mówiliście, że nie, że potrzeba czasu na przygotowanie dobrej ustawy. Przed samą tragedią nie ostrzegaliście ludzi, w czasie prac nad ustawą wszystkie nasze poprawki odrzucaliście. Prawda jest taka, że Platforma Obywatelska to partacze od a do z
— zaznaczył polityk.
Zbigniew Bogucki powiedział, że „Donalda Tuska, kiedy rozmawiamy o pomocy powodzianom, nie ma tutaj na sali”.
Donalda Tuska tutaj w ogóle praktycznie nie ma. Ale, że nie ma państwa polskiego na terenach powodziowych, to jest to skandal. Gdzie jest pan Kierwiński? Obudźcie się, bo ci ludzie potrzebują na pomoc
— mówił poseł PiS.
Zapomogi dla studentów
Stanowisko Koalicji Obywatelskiej przedstawił poseł Marek Jan Chmielewski.
Jak zauważył Chmielewski, bieżące obserwacje i podejmowane działania, wskazują na konieczność wprowadzenia poprawek i doprecyzowania przepisów zawartych w ustawie powodziowej, co ułatwi pomoc w usuwaniu szkód na terenach dotkniętych powodzią.
Do najważniejszych zmian zaproponowanych przez Platformę Obywatelską należą: zapewnienie ciągłości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, wsparcie uczelni niepublicznych oraz zapomogi dla studentów, wsparcie i możliwe ulgi dla przedsiębiorców, uproszczenie wycinki drzew i krzewów, uproszczenie zasad przyznawania zasiłków na cele remontowo-budowlane, przyznanie świadczeń interwencyjnych organizacjom porządku publicznego i rolnikom.
Po wizycie na terenach dotkniętych powodzią (…), chcąc przyspieszyć wypłatę zasiłków celowych na pomoc remontowo-budowlaną, będę proponował wprowadzenie mechanizmu zaliczek
— poinformował Chmielewski.
CZYTAJ WIĘCEJ: Czochara punktuje rządzących za brak pomocy dla powodzian! „Miało być tak szybko. Jest tragedia i rozpacz, dramat ludzki”
nt/PAP/X/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/713415-pis-alarmuje-ws-ustawy-powodziowej-kleska-rzadu