„Przegrani samorządowcy, krewni czołowych polityków, zasłużeni działacze terenowych struktur. W ostatnich miesiącach do zarządów i rad nadzorczych spółek z grupy PKP weszła cała ława osób powiązanych z PSL” - pisze onet.pl i wylicza nazwiska, które w ten, czy inny sposób powiązane są z czołowymi politykami tej formacji. W szczególności wskazywani są działacze z województwa łódzkiego, z którego wywodzi się obecny minister Dariusz Klimczak. To on z ramienia rządu nadzoruje kolejowe spółki Skarbu Państwa.
Należałoby zacząć od samego Ministerstwa Infrastruktury, którym kieruje Dariusz Klimczak. Istnieje w nim specjalny departament zajmujący się nadzorem nad spółkami Skarbu Państwa, w tym grupą PKP. Kto nim kieruje? To 31-letni Konrad Grzejszczak z okolic Rawy Mazowieckiej, „politycznego matecznika” ministra infrastruktury.
Departament nadzoru i rozgrywający
Kolejnym wymienianym przez media nazwiskiem jest Dariusz Grajda, który w tym miesiącu przesiadł się z fotela członka zarządu PKP na stanowiska wiceprezesa spółki. Grajda to były działacz młodzieżówki PSL, z czasów kiedy prezesem Forum Młodych Ludowców był Klimczak, a w zarządzie zasiadał sam wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Nie udało mu się dostać do Sejmu, ale ma na swoim koncie współpracę z innym politykiem PSL marszałkiem Mazowsza Adamem Struzikiem. Był członkiem zarządu Kolei Mazowieckich oraz szefem Związku Samorządowych Przewoźników Kolejowych. Jak podają media. to właśnie Grajda jest „głównym rozgrywającym” jeśli chodzi o posady w kolejowych spółkach.
To dzięki znajomości z Grajdą i Klimczakiem Jolanta Sobczyk przeniosła się bez konkursu z gminnego centrum kultury na stanowisko prezesa zarządu CS Natura Tour. Także w radzie nadzorczej tej firmy ma nie brakować ludzi powiązanych z PSL.
Poza Sobczyk eksponowane stanowiska w Natura Tour bez konkursów otrzymali także: Miłosz Wojnarowski, czyli 29-letni brat wiceministra Konrada Wojnarowskiego; Mikołaj Grzyb, czyli syn wiceszefa ludowców Andrzeja Grzyba; Wojciech Brzeski, samorządowiec z podłódzkiego Zgierza związany z PSL, czy Agnieszka Gonczaryk, czyli podwładna marszałka Adama Struzika, mazowieckiego barona z tej samej partii
— czytamy w Onecie.
Kolejna osobą jest Michał Franas, były wieloletni wójt gminy Poświętne w województwie łódzkim, którego w wyborach samorządowych wsparł sam minister Dariusz Klimczak. Zapewniał, że jego resort myśli o wielu inwestycjach w tym regionie. Kiedy okazało się, że Frans wybory przegrał bardzo szybko - po dwóch miesiącach - znalazł posadę w zarządzie PKP Intercity Remtrak, choć nie miał żadnego doświadczenia w tej branży. Remtrak wchodzi w skład grupy to PKP, nad którą nadzór właścicielski sprawuje resort infrastruktury Dariusza Klimczaka.
I jeszcze łódzki desant
Na wysokim stanowisku w PKP S.A. znajdziemy także Michała Postka, który jest zastępcą dyrektora Biura Zarządzania Strategicznego. Postek to działacz PSL z powiatu węgrowskiego, który w 2023 r. z list ludowców kandydował do Sejmu
— informuje Onet i dodaje, że to jednak nie Postek, a właśnie Grajda jest „głównym rozgrywającym”.
Z kolei w radzie nadzorczej spółki WARS znalazła się działaczka PSL-u z Wieruszowa Elżbieta Nawrocka. Ona także miała parlamentarne ambicje. Na chwilę zastąpiła w Sejmie Mieczysława Łuczaka, który ostatecznie dostał trzy stanowiska w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa: PKP Cargo Connect, Bestgum Polska (grupa PGE) i w radzie największego producenta trotylu w NATO, potentata zbrojeniowego - Nitro-Chemie.
A teraz Jolanta Łuniewska-Bury, która będąc łódzkim onkologiem, trafiła do Rady Nadzorczej Szybkiej Koli Miejskiej w Trójmieście, gdzie PKP ma 65 proc. udziałów. Jako członek PSL-u startowała w 2023 r. do Sejmu, a w 2024 r. jako kandydatka Trzeciej Drogi chciała dostać się do Rady Miejskiej w Łodzi.
Z kolei prezesem zarządu PKP Informatyka został Leszek Stachowiak. On także pochodzi z województwa łódzkiego, a konkretnie z Piotrkowa Trybunalskiego. Przez siedem lat był kierownikiem Wydziału Cyfryzacji i Administracji w Starostwie Powiatowym w Piotrkowie. W 2015 r. bezskutecznie próbował dostać się do Sejmu z list PSL
— czytamy w artykule Onetu.
Istnieć ma także tzw. grupa ze Skierniewic. Jej przedstawicielem jest Andrzej Melon, działacz samorządowy Stowarzyszenia Razem dla Skierniewic. Dostał się on do Rady Nadzorczej Natura Tour, a w wcześniej był przewodniczącym Rady Miasta w Skierniewicach . 15 lipca 2024 r. do zarządu PKP Intercity S.A. weszła Hanna Jażdżyk, która wcześniej była prezesem zarządu PKP Cargo Terminale. Hanna Jażdżyk jest także żoną prezydenta Skierniewic Krzysztofa Jażdżyka. Ten z kolei zasłynął ze sprawy zatrudnienia na stanowisku wiceprezesa spółki Energetyka Cieplna 24-letniej Marty Giermasińskiej w 2015 r. W tamtym czasie prywatnie Giermasińska była narzeczoną Dariusza Klimczaka, obecnego ministra infrastruktury.
A Małopolska?
Jak informują media, w grupie PKP są także ludzie bezpośrednio kojarzeni z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Miałby nim być choćby Michał Dziubak, obecny dyrektor generalny w Ministerstwie Obrony Narodowej, który pracował w gabinecie Kosiniaka-Kamysza, gdy ten był ministrem pracy i polityki społecznej w pierwszym rządzie Tuska. Teraz Dziubak ma także funkcję członka Rady Nadzorczej PKP Informatyka.
Z małopolskimi strukturami ludowców związany jest też Roman Warchoł, nowy członek rady nadzorczej PKP Intercity.
Z kolei w Radzie Nadzorczej XCity Investment (zajmującej się kolejowymi nieruchomościami) zasiadł Marcin Mikos, który w 2019 r. bezskutecznie próbował dostać się do Sejmu z listy PSL w Tarnowie.
koal/Onet
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/713389-media-o-inwazji-ludzi-zwiazanych-z-psl-na-wladze-spolek-pkp