Ciąg dalszy polowania na poprzednią ekipę rządzącą? Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kamila Bortniczuka, byłego ministra sportu i turystyki w rządzie Zjednoczonej Prawicy - potwierdził PAP rzecznik prasowy NIK Marcin Marjański. „Myślę, że Najwyższa Izba Kontroli myli się w tej sprawie” - odpowiedział były szef resortu. Jak podkreślił poseł PiS, „wszystkie decyzje podejmowałem zgodnie z zakresem moich kompetencji i że wszystko tam było w porządku”.
Złożyliśmy zawiadomienie. Dotyczy budowy centralnego ośrodka piłki nożnej. To w ramach jednej z kontroli, które prowadzimy w polskich związkach sportowych
— powiedział PAP Marjański.
Wcześniej o sprawie informowały „Przegląd Sportowy” i RMF FM.
Tak Bortniczuk odpiera zarzuty
Myślę, że Najwyższa Izba Kontroli myli się w tej sprawie. Po pierwsze ta dotacja nie została przez PZPN podjęta. Po drugie jestem absolutnie przekonany, że wszystkie decyzje podejmowałem zgodnie z zakresem moich kompetencji i że wszystko tam było w porządku
— odniósł się do sprawy Bortniczuk, cytowany przez „Przegląd Sportowy”.
To jeden z efektów kontroli dotyczącej realizacji przez związki sportowe zadań w ramach programów resortu sportu.
Narodowe Centrum Szkolenia, Badań i Treningu Piłki Nożnej
Zdaniem kontrolerów Bortniczuk przyznał Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej (PZPN) ponad 186 milionów złotych w ramach wniosku, który nie spełniał warunków formalnych tego dofinansowania i powinien być odrzucony. Chodzi o budowę w podwarszawskim Otwocku Narodowego Centrum Szkolenia, Badań i Treningu Piłki Nożnej.
Ten projekt PZPN przedstawił jako obiekt dofinansowania z ministerialnego funduszu rozwoju kultury fizycznej. Chodziło o program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu.
W styczniu MSiT poinformowało, że unieważniono decyzję poprzedniego ministra Kamila Bortniczuka o wpisaniu wniosku PZPN pod nazwą „Projekt budowy Narodowego Centrum Szkolenia, Badań i Treningu Piłki Nożnej w Otwocku w kwocie 304 264 318 zł w ramach Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu - edycja 2023” na listę wniosków zaproponowanych do dofinansowania.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: To ma być wsparcie sportu? Nitras unieważnił decyzję ws. ośrodka PZPN! Związek reaguje: Liczymy na to, że wspólnie znajdziemy rozwiązanie
O planowanej inwestycji poinformowali oficjalnie 7 października w Otwocku m.in. Bortniczuk i prezes PZPN Cezary Kulesza. Planowany ośrodek miał być kluczową inwestycją PZPN i jednym z najnowocześniejszych w Europie.
Wartość inwestycji oszacowano na ponad 400 milionów złotych, z czego ok. 305 milionów miała stanowić dotacja. Budowę planowano na lata 2024-2027. W pierwszym etapie PZPN miał otrzymać ponad 186 mln złotych. Marjański potwierdził, że tej kwoty dotyczy zawiadomienie złożone do prokuratury.
W Narodowym Centrum Szkolenia, Badań i Treningu Piłki Nożnej, położonym na 12 hektarach ziemi w Otwocku, w pierwszym etapie miało powstać osiem boisk (docelowo dwanaście) z nawierzchnią trawiastą i sztuczną, a także pełnowymiarowe boisko zadaszone (hala). Ponadto specjalistyczna hala do futsalu, dwa boiska do piłki nożnej plażowej (jedno z nich zadaszane) i centrum medyczne.
Do tego nowoczesny budynek administracyjno-edukacyjny, hotel oraz bursa dla zawodniczek i zawodników na potrzeby szkolenia w Szkole Mistrzostwa Sportowego.
Decyzja Nitrasa i sprawa audytu
W styczniu Kamil Bortniczuk w rozmowie z portalem wPolityce.pl komentował unieważnienie przez ministra Sławomira Nitrasa decyzji w sprawie przeznaczenia środków na realizację wniosku PZPN-u, dotyczącego budowy Narodowego Centrum Szkolenia, Badań i Treningu Piłki Nożnej w Otwocku.
Były szef resortu w wywiadzie zwrócił uwagę na nieścisłosć, która się pojawiła w komunikacie ministerstwa sportu o unieważnieniu decyzji na dofinansowanie budowy ośrodka PZPN.
Audyt, na który się powołuje pan minister, a który rzekomo wykazał jakieś niezgodności z procedurami, był zrobiony na tyle „rzetelnie”, że w oświadczeniu ministerstwa nawet kwota na ten projekt się nie zgadza – moją decyzją ostatecznie nie miało zostać przyznanych ponad 304 miliony złotych, tylko 186 milionów złotych po weryfikacji kosztów kwalifikowalnych, co PZPN też zaakceptował. Myślę, że to najlepiej świadczy o jakości audytu, który w ministerstwie sportu rzekomo został wykonany
— podkreślał.
CZYTAJ TAKŻE: TYLKO U NAS. Bortniczuk odpowiada Nitrasowi ws. środków na budowę stadionów Rakowa i Ruchu: „Są zabezpieczone”
olnk/PAP/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/713286-nik-znow-uderza-w-bortniczuka-byly-minister-odpowiada