W Centrach Integracji Cudzoziemców, których będzie 49, chcemy bazować na doświadczeniach innych krajów, uniknąć ich błędów. Po to, żeby nie dochodziło do napięć w społeczeństwie – powiedział PAP w Kańczudze na Podkarpaciu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk.
Wiceszef MSWiA przebywa w z wizytą na Podkarpaciu, gdzie odwiedził m.in. Przeworsk i Kańczugę oraz wziął udział w konferencji nt. bezpieczeństwa w powiecie przeworskim.
W rozmowie z PAP powiedział, że w ramach przyjętej przez rząd strategii migracyjnej powstanie w Polsce w sumie 49 Centrów Integracji Cudzoziemców.
Duszczyk zaznaczył, że pierwsze pilotażowe centra już powstały.
W 2023 r. ówczesny rząd razem z Komisją Europejską zabezpieczyli pieniądze na te centra. Obecny rząd uznał, że jest to dobry projekt, więc zdecydowaliśmy się go kontynuować
— dodał.
Centra mają być finansowane w całości ze środków UE
CIC będą w całości finansowane ze środków Unii Europejskiej, z Funduszu Azylu Migracji i Integracji, na ten cel przeznaczone zostało 0,5 mld zł. Ośrodki będą podlegać marszałkom województw.
Jak zapowiedział wiceminister, centra będą powstawały systematycznie, zależnie od przetargów.
Pierwsze konkursy zostały już rozstrzygnięte, podpisane zostały już umowy. Zapewne od początku roku zaczniemy mocniej działać w tym kierunku
— zadeklarował Duszczyk.
Zdaniem wiceministra, głównym celem centrów będzie wykorzystanie potencjału cudzoziemców, którzy są w Polsce.
Chcemy, żeby nie tracili swoich potencjałów jako pracownicy, nauczyciele, nabywcy towarów itd.
— dodał.
„Musimy sprawdzić, jak ten system zadziała w naszych warunkach”
Z ośrodków korzystać będą głównie Ukraińcy, bo w naszym kraju jest ich ok. 2 mln. Jak mówił wiceminister, jeśli chodzi o ich integrację to potrzebne są m.in. kursy językowe czy uznanie kwalifikacji zawodowych zdobytych w Ukrainie. A centra, jak mówił Duszczyk, mają im w tym pomagać.
Po dwóch latach funkcjonowania ośrodków ma być oceniona ich działalność.
Zobaczymy, co dobrze funkcjonuje, a co można poprawić. Musimy sprawdzić, jak ten system zadziała w naszych warunkach
— powiedział.
Duszczyk podkreślił, że zgodnie z przyjętą przez rząd strategią migracyjną, cudzoziemcy w Polsce mają „przyjmować nasze normy i zasady”.
Chodzi o to, aby nie tworzyć alternatywnych społeczeństw, rożnego rodzaju gett, bo państwa na Zachodzie mają właśnie tego typu problemy
— dodał.
Przepisy mające uszczelnić system migracyjny
Duszczyk zaznaczył, że w ramach strategii wprowadzone zostaną też przepisy, które mają uszczelnić system migracyjny.
Przyjęta przez rząd strategia migracyjna zakłada m.in., że w razie zagrożenia destabilizacji państwa przez napływ imigrantów możliwe powinno być czasowe i terytorialne zawieszanie prawa do przyjmowania wniosków o azyl. Dokument – jak uzasadnia rząd – ma przyczynić się do stworzenia przejrzystych i bezpiecznych zasad imigracji, która będzie kontrolowana przez instytucje państwowe.
tkwl/PAP
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/713101-mswia-zapowiada-powstanie-49-osrodkow-dla-imigrantow