Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia śledztwa ws. członków sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa, którzy ignorują wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Zawiadomienie skierowali posłowie PiS, wskazując, że komisja pracuje bezprawnie, gdyż uchwała Sejmu ją powołująca została uznana za sprzeczną z konstytucją. Na mocy wyroku TK komisja powinna zostać rozwiązana, a mimo to posłowie partii koalicji rządzącej oraz przedstawiciel Konfederacji próbują wzywać na przesłuchania kolejne osoby.
We wrześniu Trybunał Konstytucyjny uznał, że Sejm źle zakreślił zakres prac komisji ds. Pegasusa, co skutkuje nielegalnością jej prac. Ponad to sędzia Stanisław Piotrowicz, uzasadniając decyzję Trybunału, mówił wtedy, że sejmowa uchwała o powołaniu komisji śledczej ws. Pegasusa została „dotknięta wadą prawną”. Według TK Sejm podejmował uchwałę, obradując „w niewłaściwym składzie”, poprzez uniemożliwienie sprawowania mandatów poselskich Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi (którzy zostali skazani prawomocnym wyrokiem).
W demokratycznym państwie prawnym, którego ustrój opiera się na zasadzie podziału i równoważenia władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej oraz władzy sądowniczej, nie jest dopuszczalne, aby sejmowa komisja śledcza badała legalność postanowień sądów powszechnych wydawanych m.in. w przedmiocie stosowania kontroli operacyjnej
— czytamy w uzasadnieniu orzeczenia TK.
Jeszcze w maju TK - w związku z wnioskiem posłów PiS - wydał postanowienie zabezpieczające, w którym zobowiązał komisję śledczą ds. Pegasusa „do powstrzymania się od dokonywania jakichkolwiek czynności faktycznych lub prawnych” do czasu wydania ostatecznego orzeczenia w tej sprawie.
Choć art. 190. konstytucji RP stanowi, że orzeczenia TK mają moc obowiązującą i są ostateczne, to prokuratura uznała, że nieopublikowanie tego wyroku oznacza jego nieobowiązywanie.
W ramach czynności sprawdzających ustalono, że członkowie komisji nie przekroczyli swoich uprawień z uwagi na to, że wyrok TK dotychczas nie został ogłoszony w Monitorze Polskim, a zatem niekonstytucyjny przepis uchwały (Sejmu) określający zakres działania komisji nadal obowiązuje. Dopiero po ogłoszeniu wyroku w Monitorze Polskim niekonstytucyjny przepis traci moc obowiązującą
— uważa rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Piotr Skiba.
Prokuratura sama oceniła wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Prok. Skiba podał, że zawiadomienie w imieniu Klubu Parlamentarnego PiS złożyli do Prokuratury Okręgowej w Warszawie 9 października br. posłowie PiS Mariusz Błaszczak, Marcin Warchoł i Paweł Szrot. Zawiadomienie dotyczyło dziewięciu posłów biorących po 8 maja udział w pracach tej komisji śledczej.
Posłowie PiS składając zawiadomienie do prokuratury podnosili, że „obecna większość rządząca całkowicie ignoruje” zabezpieczenie i późniejszy wyrok TK, a „tym samym działa w sposób bezprawny”. Według nich posiedzenia komisji śledczej ds. Pegasusa są nielegalne.
Prok. Skiba przekazał, że w ramach czynności sprawdzających prokurator z urzędu uzyskał uwierzytelnioną kopię akt TK w tej sprawie oraz dokumentację z komisji śledczej, w tym dwie opinie prawne sporządzone na potrzeby tej komisji w związku z postanowieniem zabezpieczającym i późniejszym wyrokiem Trybunału.
Prokurator poinformował, że zdaniem prokuratury także postanowienie zabezpieczające TK z 8 maja, zakazujące dalszych prac komisji śledczej, „zostało wydane przez TK z naruszeniem prawa”.
TK nie miał ustawowych uprawnień, aby takie postanowienie wydać i nie miał uprawnień, by je kierować do komisji, która nie była stroną postępowania przed TK, więc komisja mogła nie czuć się związana tym postanowieniem i dalej prowadzić prace
— uznała prokuratura.
Ponadto członkom komisji nie można było przypisać ani umyślnego, ani nieumyślnego działania, bowiem dysponowali oni opiniami prawnymi wydanymi przez profesjonalną komórkę prawną Sejmu wskazującymi na ich uprawnienie do prowadzenia dalszych prac, stąd mogli się oni oprzeć na tych opiniach
— dodał prok. Skiba.
Jak poinformował, „w oparciu o powyższe ustalenia wydano postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa” i postanowienie to jest prawomocne - nie przysługuje na nie zażalenie osobom zawiadamiającym.
koal/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/712757-nie-bedzie-sledztwa-ws-czlonkow-komisji-ds-pegasusa