W dniu 13 listopada 2024 roku w Redzikowie kolo Słupska, po wielu latach starań, nastąpi oficjalne otwarcie bazy antyrakietowej NATO. Pomysł ulokowania i budowy bazy w Polsce pojawił się gdy wojskowi z USA na początku XX wieku opracowali nowe koncepcje obrony antyrakietowej. W dniu 9 maja 2007 roku ówczesny premier RP Jarosław Kaczyński podpisał Instrukcje dla polskich dyplomatów, którzy mieli ustalić z władzami USA zasady budowy i instalacji Tarczy. Odpowiedzialnym za negocjacje został ówczesny podsekretarz stanu w MSZ Witold Waszczykowski.
Negocjacje zakończono z sukcesem w czerwcu 2008 r . Przewidywano wówczas że baza będzie wyposażona w antyrakiety dalekiego zasięgu w stałych silosach . w W Polsce był już wtedy nowy premier tj Donald Tusk. Jego stosunek do budowy Tarczy najlepiej ilustruje fakt ,że omawiał jej instalacje w Polsce z Władimirem Putinem. Nie miał żadnych skrupułów, by konsultować w Moskwie kwestie, które dotyczyły obrony antyrakietowej państw NATO.
W dniu Święta Niepodległości USA 4 lipca 2008 Donald Tusk jako premier ogłosił, że jego rząd nie jest zadowolony z wyniku negocjacji i sprawę budowy Tarczy w Polsce uważa za zamkniętą. Trudno się dziwić, że w okresie kiedy Platforma Obywatelska sprawowała władzę budowa Tarczy nie mogla ruszyć z miejsca.
Stało się to możliwe dopiero, gdy do władzy powróciła prawica tj Prawo i Sprawiedliwość. W listopadzie 2015 roku szefem MSZ został Witold Waszczykowski. Uznał on, że w naszym położeniu geopolitycznym bezpieczeństwo kraju ma być głównym celem polskiej polityki zagranicznej. Stąd celem MSZ stało się zapewnienie silnych bilateralnych relacji militarnych z USA . Budowa tarczy w Polsce stała się jednym z priorytetów polskiej dyplomacji. Jej budowę rozpoczęto 13 maja 2016 roku. Podczas szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku ustalono iż w Polsce będzie stacjonować ponad pięć tysięcy żołnierzy USA. Zdecydowano także o rozlokowaniu w krajach flanki wschodniej sojuszniczych grup batalionowych. Podjęcie tych trzech decyzji w 2016 roku zmieniło położenie strategiczne naszego kraju. Od tej chwili nie byliśmy już w NATO państwem drugiej kategorii. Otrzymaliśmy faktyczną znaczącą obecność wojsk sojuszniczych, w tym od najsilniejszego państwa NATO. Decyzje te w nowy sposób zdefiniowały sytuacje krajów tworzących naszą część Europy.
Budowa Tarczy zakończyła się w 2023 roku, gdy zakończył się nie tylko etap budowy lecz także próby techniczne całej instalacji. Ze względu na opóźnienia w podejmowaniu decyzji po stronie polskiej nie udało się zrealizować Tarczy na warunkach wynegocjowanych w czerwcu 2008 r. Baza w Redzikowie nie chroni terytorium USA lecz europejskich członków sojuszu. W Rumunii czyli drugim obok Polski ważnym kraju flanki wschodniej, budowa Tarczy zakończyła się w 2016 roku. W dniu 13 listopada 2024 odbędzie się oficjalne otwarcie bazy w Polsce . Jest ona wyposażona w rakiety które projektowano by uzbroić okręty w nowoczesny zintegrowany system walki zwany AEGIS. Od tej chwili baza stanie się częścią natowskiego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Ma służyć do monitorowania i niszczenia rakiet balistycznych i manewrujących grożących państwom europejskim.
Reasumując. Budowa bazy antyrakietowej w Redzikowie było pomysłem, który zaczął negocjować z USA rząd PiS-u. Zrealizowanie budowy bazy było możliwe także dopiero, gdy PiS wróciło do władzy. W ten sposób dzięki profesjonalnej dyplomacji Polska zyskała kolejne skuteczne narzędzia obrony kraju.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/712698-to-pis-zaczal-negocjowac-ws-bazy-w-redzikowie