W połowie października miała premiera książki cenionego amerykańskiego dziennikarza Boba Woodwarda pt. „War”. Książka poświęcona jest działaniom administracji prezydenta Joe Bidena w związku z wojną na Ukrainie. Pozycja nie została jeszcze przetłumaczona na język polski, ale ciekawe wątki, które można w niej znaleźć, streścił na platformie X Wojciech Konończuk, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Jak podkreśla dyrektor OSW, w książce „nie ma wiedzy rewolucyjnej”, ale dostarcza ona „wiele nieznanych szczegółów” o wojnie. W książce znalazł się również ważny polski wątek.
Woodward pisze, że Biden negatywnie oceniał wcześniejszą politykę USA względem Rosji. Z książki dowiadujemy się również, o czym częściowo pisały media, że w Kijowie, ale również w niektórych stolicach Europy Zachodniej, nie wierzono, że Rosja może zaatakować Rosję.
1) Dostajemy ogromnie ciekawe kulisy, jak USA ostrzegały Europę i Ukrainę, że zbliża się rosyjska agresja. Wielki sukces amerykańskiego wywiadu.
2) Biden b. krytycznie oceniał wcześniejszą politykę USA wobec Rosji, w tym administracji Obamy (był jej częścią): „We fucked it up”.
3) Prezydent Zełenski, mimo ciągłych ostrzeżeń USA, do końca nie wierzył, że Rosja zaatakuje na pełną skalę. Podobnie nieufna była zach. Europa (Macron: „Putin gave me his word that he is not going to invade”). Na pocieszenie - Ławrow też nie wiedział, że będzie wojna.
4) Niemcy tak byli pewni, że Rosja nie zaatakuje, że szefa BND Bruna Kahla rosyjska agresja zastała w Kijowie. Musiał być ewakuowany przez oddział specjalny. Woodward pisze, że Polacy lubią robić sobie żarty z całej tej historii.
Pojawia się również historia, którą opisywały media, że Amerykanie namawiali Zełenskiego do ucieczki i założenia rządu na uchodźstwie.
5) Od 24 lutego 2022 r. Amerykanie przekonywali Zełenskiego, aby czym szybciej opuścił Kijów i Ukrainę, inaczej będzie martwy. Proponowali mu utworzenie ukraińskiego rządu na wygnaniu w Polsce.
6) Po kilku tygodniach wojny Amerykanie przyznali, że świetnie przewidzieli co i kiedy Putin zacznie; przecenili potencjał bojowy Rosji; nie docenili Ukraińców; nie docenili Europejczyków.
7) Prezydent Biden nie miał iluzji, co do celów Putina. Był przekonany, że nie chodzi tylko o Ukrainę, ale o Europę i że wojna ma globalne konsekwencje.
8) Mimo wojny stale utrzymywana jest komunikacja amerykańsko-rosyjska, w tym odbywały się spotkania bezpośrednie między szefami wywiadów (Burns-Naryszkin) i sztabów generalnych (Milley-Gierasimow).
O spotkaniu Dudy z Trumpem
Dyrektor OSW w kolejnym wpisie przytacza fragment książki, w którym autor pisze o spotkaniu prezydenta Polski Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Duda, zdaniem Woodwarda, miał duży wpływ na to, ze republikanie w końcu poparli w Kongresie nowy pakiet pomocy Ukrainie.
9) Jeden z rozdziałów dotyczy Polski. Woodward rozmawia m. in. z prezydentem Dudą. Wiele pochwalnych słów pod adresem Polski: realizm wobec Rosji, wsparcie Ukrainy, 4+% PKB na obronę.
10) Woodward uważa, że 2,5-godzinne spotkanie Dudy z Trumpem 17 kwietnia 2024 r. w NY miało duże znaczenie dla przekonania republikanów do poparcia w Kongresie nowego pakietu pomocy Ukrainie wartego 61 mld$.
11) Duża część książki opowiada o konflikcie Izrael-Gaza i frustracjach Białego Domu premierem Netanyahu, którego Biden nazywa „fucking liar” i „bad fucking guy”.
12) Woodward słusznie chwali zaangażowanie Bidena w pomoc Ukrainie. Brakuje jednak refleksji, że amerykańska pomoc, choć kluczowa, była niewystarczające, a różne ograniczenia i obawy w DC sprawiły, że Kijów nadal dostał zbyt mało, aby wygrać wojnę. Książka przeciekawa. KONIEC
kk/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/712681-ciekawe-watki-dot-polski-w-ksiazce-boba-woodwarda